Sanan ГАЛЛЬСКИЙ deklinaatio
- Venäjä
Full forms
Masculine singular
(кто/что?)
галльский
nomn
nomn
(кого/чего?)
галльского
gent
gent
(кому/чему?)
галльскому
datv
datv
(кого?)
галльского
accs
accs
(кем/чем?)
галльским
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
галльском
loct
loct
Feminine singular
(кто/что?)
галльская
nomn
nomn
(кого/что?)
галльскую
accs
accs
Neutral singular
(что?)
галльское
nomn
nomn
(чего?)
галльского
gent
gent
(чему?)
галльскому
datv
datv
(что?)
галльское
accs
accs
(чем?)
галльским
ablt
ablt
(о чём?)
галльском
loct
loct
Plural
(кто/что?)
галльские
nomn
nomn
(кому/чему?)
галльским
datv
datv
(кем/чем?)
галльскими
ablt
ablt