Conjugaison du verbe ACHIZITIONA - Roumain
Indicativ
eu achizitionez
sing., 1
el/ea achizitionează
sing., 3
noi achizitionăm
pl., 1
voi achizitionaţi
pl., 2
ei/ele achizitionează
pl., 3
tu achizitionai
sing., 2
voi achizitionaţi
pl., 2
ei/ele achizitionau
pl., 3
tu aiachizitionat
sing., 2
el/eaaachizitionat
sing., 3
voi aţiachizitionat
pl., 2
eu achizitionai
sing., 1
tu achizitionași
sing., 2
el/ea achizitionă
sing., 3
noi achizitionarăm
pl., 1
voi achizitionarăţi
pl., 2
ei/ele achizitionară
pl., 3
eu achizitionasem
sing., 1
tu achizitionaseși
sing., 2
el/ea achizitionase
sing., 3
noi achizitionaserăm
pl., 1
voi achizitionaserăţi
pl., 2
ei/ele achizitionaseră
pl., 3
eu voiachizitiona
sing., 1
tu veiachizitiona
sing., 2
el/ea vaachizitiona
sing., 3
noi vomachizitiona
pl., 1
voi veţiachizitiona
pl., 2
ei/ele vorachizitiona
pl., 3
eu voi fiachizitionat
sing., 1
tu vei fiachizitionat
sing., 2
el/ea va fiachizitionat
sing., 3
noi vom fiachizitionat
pl., 1
voi veţi fiachizitionat
pl., 2
ei/ele vor fiachizitionat
pl., 3
eu o săachizitionez
sing., 1
tu o săachizitionezi
sing., 2
el/ea o săachizitioneze
sing., 3
noi o săachizitionăm
pl., 1
voi o săachizitionaţi
pl., 2
ei/ele o săachizitioneze
pl., 3
eu am săachizitionez
sing., 1
tu ai săachizitionezi
sing., 2
el/ea are săachizitioneze
sing., 3
noi avem săachizitionăm
pl., 1
voi aveţi săachizitionaţi
pl., 2
ei/ele au săachizitioneze
pl., 3
Conjunctiv
eu săachizitionez
sing., 1
tu săachizitionezi
sing., 2
el/ea săachizitioneze
sing., 3
noi săachizitionăm
pl., 1
voi săachizitionaţi
pl., 2
ei/ele săachizitioneze
pl., 3
eu să fiachizitionat
sing., 1
tu să fiachizitionat
sing., 2
el/ea să fiachizitionat
sing., 3
noi să fiachizitionat
pl., 1
voi să fiachizitionat
pl., 2
ei/ele să fiachizitionat
pl., 3
Condițional
eu aşachizitiona
sing., 1
tu aiachizitiona
sing., 2
el/ea arachizitiona
sing., 3
noi amachizitiona
pl., 1
voi aţiachizitiona
pl., 2
ei/ele arachizitiona
pl., 3
eu aş fiachizitionat
sing., 1
tu ai fiachizitionat
sing., 2
el/ea ar fiachizitionat
sing., 3
noi am fiachizitionat
pl., 1
voi aţi fiachizitionat
pl., 2
ei/ele ar fiachizitionat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
achizitionează
sing., 2
achizitionaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu achizitiona
sing., 2
nu achizitionaţi
pl., 2