Conjugaison du verbe ESTOMPARE - Roumain
Infinitiv
a estompara
Participiu
estomparat
Gerunziu
estomparând
Indicativ
eu estomparez
sing., 1
tu estomparezi
sing., 2
el/ea estomparează
sing., 3
noi estomparăm
pl., 1
voi estomparaţi
pl., 2
ei/ele estomparează
pl., 3
eu estomparam
sing., 1
tu estomparai
sing., 2
el/ea estompara
sing., 3
noi estomparam
pl., 1
voi estomparaţi
pl., 2
ei/ele estomparau
pl., 3
eu amestomparat
sing., 1
tu aiestomparat
sing., 2
el/eaaestomparat
sing., 3
noi amestomparat
pl., 1
voi aţiestomparat
pl., 2
ei/ele auestomparat
pl., 3
eu estomparai
sing., 1
tu estomparași
sing., 2
el/ea estompară
sing., 3
noi estompararăm
pl., 1
voi estompararăţi
pl., 2
ei/ele estomparară
pl., 3
eu estomparasem
sing., 1
tu estomparaseși
sing., 2
el/ea estomparase
sing., 3
noi estomparaserăm
pl., 1
voi estomparaserăţi
pl., 2
ei/ele estomparaseră
pl., 3
eu voiestompara
sing., 1
tu veiestompara
sing., 2
el/ea vaestompara
sing., 3
noi vomestompara
pl., 1
voi veţiestompara
pl., 2
ei/ele vorestompara
pl., 3
eu voi fiestomparat
sing., 1
tu vei fiestomparat
sing., 2
el/ea va fiestomparat
sing., 3
noi vom fiestomparat
pl., 1
voi veţi fiestomparat
pl., 2
ei/ele vor fiestomparat
pl., 3
eu o săestomparez
sing., 1
tu o săestomparezi
sing., 2
el/ea o săestompareze
sing., 3
noi o săestomparăm
pl., 1
voi o săestomparaţi
pl., 2
ei/ele o săestompareze
pl., 3
eu am săestomparez
sing., 1
tu ai săestomparezi
sing., 2
el/ea are săestompareze
sing., 3
noi avem săestomparăm
pl., 1
voi aveţi săestomparaţi
pl., 2
ei/ele au săestompareze
pl., 3
Conjunctiv
eu săestomparez
sing., 1
tu săestomparezi
sing., 2
el/ea săestompareze
sing., 3
noi săestomparăm
pl., 1
voi săestomparaţi
pl., 2
ei/ele săestompareze
pl., 3
eu să fiestomparat
sing., 1
tu să fiestomparat
sing., 2
el/ea să fiestomparat
sing., 3
noi să fiestomparat
pl., 1
voi să fiestomparat
pl., 2
ei/ele să fiestomparat
pl., 3
Condițional
eu aşestompara
sing., 1
tu aiestompara
sing., 2
el/ea arestompara
sing., 3
noi amestompara
pl., 1
voi aţiestompara
pl., 2
ei/ele arestompara
pl., 3
eu aş fiestomparat
sing., 1
tu ai fiestomparat
sing., 2
el/ea ar fiestomparat
sing., 3
noi am fiestomparat
pl., 1
voi aţi fiestomparat
pl., 2
ei/ele ar fiestomparat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
estomparează
sing., 2
estomparaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu estompara
sing., 2
nu estomparaţi
pl., 2