Conjugaison du verbe EVISCERA - Roumain

Infinitiv
a eviscera
Participiu
Gerunziu
eviscerând

Indicativ
eu eviscerez
sing., 1
tu eviscerezi
sing., 2
el/ea eviscerează
sing., 3
noi eviscerăm
pl., 1
voi evisceraţi
pl., 2
ei/ele eviscerează
pl., 3
eu evisceram
sing., 1
tu eviscerai
sing., 2
el/ea eviscera
sing., 3
noi evisceram
pl., 1
voi evisceraţi
pl., 2
ei/ele eviscerau
pl., 3
eu ameviscerat
sing., 1
tu aieviscerat
sing., 2
el/eaaeviscerat
sing., 3
noi ameviscerat
pl., 1
voi aţieviscerat
pl., 2
ei/ele aueviscerat
pl., 3
eu eviscerai
sing., 1
tu eviscerași
sing., 2
el/ea evisceră
sing., 3
noi eviscerarăm
pl., 1
voi eviscerarăţi
pl., 2
ei/ele eviscerară
pl., 3
eu eviscerasem
sing., 1
tu evisceraseși
sing., 2
el/ea eviscerase
sing., 3
noi evisceraserăm
pl., 1
voi evisceraserăţi
pl., 2
ei/ele evisceraseră
pl., 3
eu voieviscera
sing., 1
tu veieviscera
sing., 2
el/ea vaeviscera
sing., 3
noi vomeviscera
pl., 1
voi veţieviscera
pl., 2
ei/ele voreviscera
pl., 3
eu voi fieviscerat
sing., 1
tu vei fieviscerat
sing., 2
el/ea va fieviscerat
sing., 3
noi vom fieviscerat
pl., 1
voi veţi fieviscerat
pl., 2
ei/ele vor fieviscerat
pl., 3
eu o săeviscerez
sing., 1
tu o săeviscerezi
sing., 2
el/ea o săeviscereze
sing., 3
noi o săeviscerăm
pl., 1
voi o săevisceraţi
pl., 2
ei/ele o săeviscereze
pl., 3
eu am săeviscerez
sing., 1
tu ai săeviscerezi
sing., 2
el/ea are săeviscereze
sing., 3
noi avem săeviscerăm
pl., 1
voi aveţi săevisceraţi
pl., 2
ei/ele au săeviscereze
pl., 3

Conjunctiv
eu eviscerez
sing., 1
tu eviscerezi
sing., 2
el/ea eviscereze
sing., 3
noi eviscerăm
pl., 1
voi evisceraţi
pl., 2
ei/ele eviscereze
pl., 3
eu să fieviscerat
sing., 1
tu să fieviscerat
sing., 2
el/ea să fieviscerat
sing., 3
noi să fieviscerat
pl., 1
voi să fieviscerat
pl., 2
ei/ele să fieviscerat
pl., 3

Condițional
eu eviscera
sing., 1
tu aieviscera
sing., 2
el/ea areviscera
sing., 3
noi ameviscera
pl., 1
voi aţieviscera
pl., 2
ei/ele areviscera
pl., 3
eu aş fieviscerat
sing., 1
tu ai fieviscerat
sing., 2
el/ea ar fieviscerat
sing., 3
noi am fieviscerat
pl., 1
voi aţi fieviscerat
pl., 2
ei/ele ar fieviscerat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
eviscerează
sing., 2
evisceraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu eviscera
sing., 2
nu evisceraţi
pl., 2

Recherche par lettre

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z