Conjugaison du verbe IGNIFUGE - Roumain

Infinitiv
a ignifugi
Participiu
ignifugit
Gerunziu
ignifugind

Indicativ
eu ignifugesc
sing., 1
tu ignifugești
sing., 2
el/ea ignifugește
sing., 3
noi ignifugim
pl., 1
voi ignifugiţi
pl., 2
ei/ele ignifugesc
pl., 3
eu ignifugeam
sing., 1
tu ignifugeai
sing., 2
el/ea ignifugea
sing., 3
noi ignifugeam
pl., 1
voi ignifugeaţi
pl., 2
ei/ele ignifugeau
pl., 3
eu amignifugit
sing., 1
tu aiignifugit
sing., 2
el/eaaignifugit
sing., 3
noi amignifugit
pl., 1
voi aţiignifugit
pl., 2
ei/ele auignifugit
pl., 3
eu ignifugii
sing., 1
tu ignifugiși
sing., 2
el/ea ignifugi
sing., 3
noi ignifugirăm
pl., 1
voi ignifugirăţi
pl., 2
ei/ele ignifugiră
pl., 3
eu ignifugisem
sing., 1
tu ignifugiseși
sing., 2
el/ea ignifugise
sing., 3
noi ignifugiserăm
pl., 1
voi ignifugiserăţi
pl., 2
ei/ele ignifugiseră
pl., 3
eu voiignifugi
sing., 1
tu veiignifugi
sing., 2
el/ea vaignifugi
sing., 3
noi vomignifugi
pl., 1
voi veţiignifugi
pl., 2
ei/ele vorignifugi
pl., 3
eu voi fiignifugit
sing., 1
tu vei fiignifugit
sing., 2
el/ea va fiignifugit
sing., 3
noi vom fiignifugit
pl., 1
voi veţi fiignifugit
pl., 2
ei/ele vor fiignifugit
pl., 3
eu o săignifugesc
sing., 1
tu o săignifugești
sing., 2
el/ea o săignifugească
sing., 3
noi o săignifugim
pl., 1
voi o săignifugiţi
pl., 2
ei/ele o săignifugească
pl., 3
eu am săignifugesc
sing., 1
tu ai săignifugești
sing., 2
el/ea are săignifugească
sing., 3
noi avem săignifugim
pl., 1
voi aveţi săignifugiţi
pl., 2
ei/ele au săignifugească
pl., 3

Conjunctiv
eu ignifugesc
sing., 1
tu ignifugești
sing., 2
el/ea ignifugească
sing., 3
noi ignifugim
pl., 1
voi ignifugiţi
pl., 2
ei/ele ignifugească
pl., 3
eu să fiignifugit
sing., 1
tu să fiignifugit
sing., 2
el/ea să fiignifugit
sing., 3
noi să fiignifugit
pl., 1
voi să fiignifugit
pl., 2
ei/ele să fiignifugit
pl., 3

Condițional
eu ignifugi
sing., 1
tu aiignifugi
sing., 2
el/ea arignifugi
sing., 3
noi amignifugi
pl., 1
voi aţiignifugi
pl., 2
ei/ele arignifugi
pl., 3
eu aş fiignifugit
sing., 1
tu ai fiignifugit
sing., 2
el/ea ar fiignifugit
sing., 3
noi am fiignifugit
pl., 1
voi aţi fiignifugit
pl., 2
ei/ele ar fiignifugit
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
ignifugește
sing., 2
ignifugiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu ignifugi
sing., 2
nu ignifugiţi
pl., 2

Recherche par lettre

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z