Conjugaison du verbe LOCATE - Roumain
Indicativ
el/ea locă
sing., 3
noi locăm
pl., 1
voi locaţi
pl., 2
ei/ele locă
pl., 3
eu locam
sing., 1
tu locai
sing., 2
noi locam
pl., 1
voi locaţi
pl., 2
ei/ele locau
pl., 3
eu amlocat
sing., 1
tu ailocat
sing., 2
el/eaalocat
sing., 3
noi amlocat
pl., 1
voi aţilocat
pl., 2
ei/ele aulocat
pl., 3
eu locai
sing., 1
tu locași
sing., 2
el/ea locă
sing., 3
noi locarăm
pl., 1
voi locarăţi
pl., 2
ei/ele locară
pl., 3
eu locasem
sing., 1
tu locaseși
sing., 2
el/ea locase
sing., 3
noi locaserăm
pl., 1
voi locaserăţi
pl., 2
ei/ele locaseră
pl., 3
eu voiloca
sing., 1
tu veiloca
sing., 2
el/ea valoca
sing., 3
noi vomloca
pl., 1
voi veţiloca
pl., 2
ei/ele vorloca
pl., 3
eu voi filocat
sing., 1
tu vei filocat
sing., 2
el/ea va filocat
sing., 3
noi vom filocat
pl., 1
voi veţi filocat
pl., 2
ei/ele vor filocat
pl., 3
eu o săloc
sing., 1
tu o săloci
sing., 2
el/ea o săloce
sing., 3
noi o sălocăm
pl., 1
voi o sălocaţi
pl., 2
ei/ele o săloce
pl., 3
eu am săloc
sing., 1
tu ai săloci
sing., 2
el/ea are săloce
sing., 3
noi avem sălocăm
pl., 1
voi aveţi sălocaţi
pl., 2
ei/ele au săloce
pl., 3
Conjunctiv
tu săloci
sing., 2
el/ea săloce
sing., 3
noi sălocăm
pl., 1
voi sălocaţi
pl., 2
ei/ele săloce
pl., 3
eu să filocat
sing., 1
tu să filocat
sing., 2
el/ea să filocat
sing., 3
noi să filocat
pl., 1
voi să filocat
pl., 2
ei/ele să filocat
pl., 3
Condițional
eu aşloca
sing., 1
tu ailoca
sing., 2
el/ea arloca
sing., 3
noi amloca
pl., 1
voi aţiloca
pl., 2
ei/ele arloca
pl., 3
eu aş filocat
sing., 1
tu ai filocat
sing., 2
el/ea ar filocat
sing., 3
noi am filocat
pl., 1
voi aţi filocat
pl., 2
ei/ele ar filocat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
locă
sing., 2
locaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu loca
sing., 2
nu locaţi
pl., 2