Conjugaison du verbe VIBREAZA - Roumain
Infinitiv
a vibreaza
Participiu
vibreazat
Gerunziu
vibreazând
Indicativ
eu vibreazez
sing., 1
tu vibreazezi
sing., 2
el/ea vibreazează
sing., 3
noi vibreazăm
pl., 1
voi vibreazaţi
pl., 2
ei/ele vibreazează
pl., 3
eu vibreazam
sing., 1
tu vibreazai
sing., 2
noi vibreazam
pl., 1
voi vibreazaţi
pl., 2
ei/ele vibreazau
pl., 3
eu amvibreazat
sing., 1
tu aivibreazat
sing., 2
el/eaavibreazat
sing., 3
noi amvibreazat
pl., 1
voi aţivibreazat
pl., 2
ei/ele auvibreazat
pl., 3
eu vibreazai
sing., 1
tu vibreazași
sing., 2
noi vibreazarăm
pl., 1
voi vibreazarăţi
pl., 2
ei/ele vibreazară
pl., 3
eu vibreazasem
sing., 1
tu vibreazaseși
sing., 2
el/ea vibreazase
sing., 3
noi vibreazaserăm
pl., 1
voi vibreazaserăţi
pl., 2
ei/ele vibreazaseră
pl., 3
eu voivibreaza
sing., 1
tu veivibreaza
sing., 2
el/ea vavibreaza
sing., 3
noi vomvibreaza
pl., 1
voi veţivibreaza
pl., 2
ei/ele vorvibreaza
pl., 3
eu voi fivibreazat
sing., 1
tu vei fivibreazat
sing., 2
el/ea va fivibreazat
sing., 3
noi vom fivibreazat
pl., 1
voi veţi fivibreazat
pl., 2
ei/ele vor fivibreazat
pl., 3
eu o săvibreazez
sing., 1
tu o săvibreazezi
sing., 2
el/ea o săvibreazeze
sing., 3
noi o săvibreazăm
pl., 1
voi o săvibreazaţi
pl., 2
ei/ele o săvibreazeze
pl., 3
eu am săvibreazez
sing., 1
tu ai săvibreazezi
sing., 2
el/ea are săvibreazeze
sing., 3
noi avem săvibreazăm
pl., 1
voi aveţi săvibreazaţi
pl., 2
ei/ele au săvibreazeze
pl., 3
Conjunctiv
eu săvibreazez
sing., 1
tu săvibreazezi
sing., 2
el/ea săvibreazeze
sing., 3
noi săvibreazăm
pl., 1
voi săvibreazaţi
pl., 2
ei/ele săvibreazeze
pl., 3
eu să fivibreazat
sing., 1
tu să fivibreazat
sing., 2
el/ea să fivibreazat
sing., 3
noi să fivibreazat
pl., 1
voi să fivibreazat
pl., 2
ei/ele să fivibreazat
pl., 3
Condițional
eu aşvibreaza
sing., 1
tu aivibreaza
sing., 2
el/ea arvibreaza
sing., 3
noi amvibreaza
pl., 1
voi aţivibreaza
pl., 2
ei/ele arvibreaza
pl., 3
eu aş fivibreazat
sing., 1
tu ai fivibreazat
sing., 2
el/ea ar fivibreazat
sing., 3
noi am fivibreazat
pl., 1
voi aţi fivibreazat
pl., 2
ei/ele ar fivibreazat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
vibreazează
sing., 2
vibreazaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu vibreaza
sing., 2
nu vibreazaţi
pl., 2