Conjugation of the verb AMMUA - Finnish

ammua
Infinitiivi 1
ammunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä en ammunut
sing., 1
sinä et ammunut
sing., 2
hän ei ammunut
sing., 3
me emme ammuneet
pl., 1
te ette ammuneet
pl., 2
he eivät ammuneet
pl., 3
minä olen ammunut
sing., 1
sinä olet ammunut
sing., 2
hän on ammunut
sing., 3
me olemme ammuneet
pl., 1
te olette ammuneet
pl., 2
he ovat ammuneet
pl., 3
minä en ole ammunut
sing., 1
sinä et ole ammunut
sing., 2
hän ei ole ammunut
sing., 3
me emme ole ammuneet
pl., 1
te ette ole ammuneet
pl., 2
he eivät ole ammuneet
pl., 3
minä olin ammunut
sing., 1
sinä olit ammunut
sing., 2
hän oli ammunut
sing., 3
me olimme ammuneet
pl., 1
te olitte ammuneet
pl., 2
he olivat ammuneet
pl., 3
minä en ollut ammunut
sing., 1
sinä et ollut ammunut
sing., 2
hän ei ollut ammunut
sing., 3
me emme olleet ammuneet
pl., 1
te ette olleet ammuneet
pl., 2
he eivät olleet ammuneet
pl., 3

Konditionaali
minä ammuisin
sing., 1
sinä ammuisit
sing., 2
hän ammuisi
sing., 3
me ammuisimme
pl., 1
te ammuisitte
pl., 2
he ammuisivat
pl., 3
minä en ammuisi
sing., 1
sinä et ammuisi
sing., 2
hän ei ammuisi
sing., 3
me emme ammuisi
pl., 1
te ette ammuisi
pl., 2
he eivät ammuisi
pl., 3
minä olisin ammunut
sing., 1
sinä olisit ammunut
sing., 2
hän olisi ammunut
sing., 3
me olisimme ammuneet
pl., 1
te olisitte ammuneet
pl., 2
he olisivat ammuneet
pl., 3
minä en olisi ammunut
sing., 1
sinä et olisi ammunut
sing., 2
hän ei olisi ammunut
sing., 3
me emme olisi ammuneet
pl., 1
te ette olisi ammuneet
pl., 2
he eivät olisi ammuneet
pl., 3

Potentiaali
minä ammunen
sing., 1
sinä ammunet
sing., 2
hän ammunee
sing., 3
me ammunemme
pl., 1
te ammunette
pl., 2
he ammunevat
pl., 3
minä en ammune
sing., 1
sinä et ammune
sing., 2
hän ei ammune
sing., 3
me emme ammune
pl., 1
te ette ammune
pl., 2
he eivät ammune
pl., 3
minä lienen ammunut
sing., 1
sinä lienet ammunut
sing., 2
hän lienee ammunut
sing., 3
me lienemme ammuneet
pl., 1
te lienette ammuneet
pl., 2
he lienevät ammuneet
pl., 3
minä en liene ammunut
sing., 1
sinä et liene ammunut
sing., 2
hän ei liene ammunut
sing., 3
me emme liene ammuneet
pl., 1
te ette liene ammuneet
pl., 2
he eivät liene ammuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän ammukoon
sing., 3
me ammukaamme
pl., 1
te ammukaa
pl., 2
he ammukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
hän älköön ammuko
sing., 3
me älkäämme ammuko
pl., 1
te älkää ammuko
pl., 2
he älkööt ammuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ammunut
sing., 3
he olkoot ammuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ammunut
sing., 3
he älkööt olko ammuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
ammua
ammuakseni
Infinitiivi 2
ammuessa
inessive
ammuen
instructive
Infinitiivi 3
ammumassa
inessive
ammumasta
elative
ammumaan
illative
ammumalla
adessive
ammumatta
abessive
ammuman
instructive
Infinitiivi 4
ammuminen
nominative
Infinitiivi 5
ammumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
ammuva
active
ammuttava
passive
Partisiipin perfekti
ammunut
active

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z