Conjugation of the verb AMMUSKELI - Finnish
ammuskelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
ammuskellut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä ammuskelen
sing., 1
sinä ammuskelet
sing., 2
me ammuskelemme
pl., 1
te ammuskelette
pl., 2
he ammuskelevat
pl., 3
minä en ammuskele
sing., 1
sinä et ammuskele
sing., 2
hän ei ammuskele
sing., 3
me emme ammuskele
pl., 1
te ette ammuskele
pl., 2
he eivät ammuskele
pl., 3
minä ammuskelin
sing., 1
sinä ammuskelit
sing., 2
me ammuskelimme
pl., 1
te ammuskelitte
pl., 2
he ammuskelivat
pl., 3
minä en ammuskellut
sing., 1
sinä et ammuskellut
sing., 2
hän ei ammuskellut
sing., 3
me emme ammuskelleet
pl., 1
te ette ammuskelleet
pl., 2
he eivät ammuskelleet
pl., 3
minä olen ammuskellut
sing., 1
sinä olet ammuskellut
sing., 2
hän on ammuskellut
sing., 3
me olemme ammuskelleet
pl., 1
te olette ammuskelleet
pl., 2
he ovat ammuskelleet
pl., 3
minä en ole ammuskellut
sing., 1
sinä et ole ammuskellut
sing., 2
hän ei ole ammuskellut
sing., 3
me emme ole ammuskelleet
pl., 1
te ette ole ammuskelleet
pl., 2
he eivät ole ammuskelleet
pl., 3
minä olin ammuskellut
sing., 1
sinä olit ammuskellut
sing., 2
hän oli ammuskellut
sing., 3
me olimme ammuskelleet
pl., 1
te olitte ammuskelleet
pl., 2
he olivat ammuskelleet
pl., 3
minä en ollut ammuskellut
sing., 1
sinä et ollut ammuskellut
sing., 2
hän ei ollut ammuskellut
sing., 3
me emme olleet ammuskelleet
pl., 1
te ette olleet ammuskelleet
pl., 2
he eivät olleet ammuskelleet
pl., 3
Konditionaali
minä ammuskelisin
sing., 1
sinä ammuskelisit
sing., 2
hän ammuskelisi
sing., 3
me ammuskelisimme
pl., 1
te ammuskelisitte
pl., 2
he ammuskelisivat
pl., 3
minä en ammuskelisi
sing., 1
sinä et ammuskelisi
sing., 2
hän ei ammuskelisi
sing., 3
me emme ammuskelisi
pl., 1
te ette ammuskelisi
pl., 2
he eivät ammuskelisi
pl., 3
minä olisin ammuskellut
sing., 1
sinä olisit ammuskellut
sing., 2
hän olisi ammuskellut
sing., 3
me olisimme ammuskelleet
pl., 1
te olisitte ammuskelleet
pl., 2
he olisivat ammuskelleet
pl., 3
minä en olisi ammuskellut
sing., 1
sinä et olisi ammuskellut
sing., 2
hän ei olisi ammuskellut
sing., 3
me emme olisi ammuskelleet
pl., 1
te ette olisi ammuskelleet
pl., 2
he eivät olisi ammuskelleet
pl., 3
Potentiaali
minä ammuskellen
sing., 1
sinä ammuskellet
sing., 2
hän ammuskellee
sing., 3
me ammuskellemme
pl., 1
te ammuskellette
pl., 2
he ammuskellevat
pl., 3
minä en ammuskelle
sing., 1
sinä et ammuskelle
sing., 2
hän ei ammuskelle
sing., 3
me emme ammuskelle
pl., 1
te ette ammuskelle
pl., 2
he eivät ammuskelle
pl., 3
minä lienen ammuskellut
sing., 1
sinä lienet ammuskellut
sing., 2
hän lienee ammuskellut
sing., 3
me lienemme ammuskelleet
pl., 1
te lienette ammuskelleet
pl., 2
he lienevät ammuskelleet
pl., 3
minä en liene ammuskellut
sing., 1
sinä et liene ammuskellut
sing., 2
hän ei liene ammuskellut
sing., 3
me emme liene ammuskelleet
pl., 1
te ette liene ammuskelleet
pl., 2
he eivät liene ammuskelleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä ammuskele
sing., 2
hän ammuskelkoon
sing., 3
me ammuskelkaamme
pl., 1
te ammuskelkaa
pl., 2
he ammuskelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ammuskele
sing., 2
hän älköön ammuskelko
sing., 3
me älkäämme ammuskelko
pl., 1
te älkää ammuskelko
pl., 2
he älkööt ammuskelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ammuskellut
sing., 3
he olkoot ammuskelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ammuskellut
sing., 3
he älkööt olko ammuskelleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
ammuskellakseni
Infinitiivi 2
ammuskellessa
inessive
ammuskellen
instructive
ammuskeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ammuskelemassa
inessive
ammuskelemasta
elative
ammuskelemalla
adessive
ammuskelematta
abessive
ammuskeleman
instructive
Infinitiivi 4
ammuskeleminen
nominative
Infinitiivi 5
ammuskelemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
ammuskeleva
active
ammuskeltava
passive
Partisiipin perfekti
ammuskellut
active