Conjugation of the verb AMPUTOIDA - Finnish

amputoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
amputoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä amputoin
sing., 1
sinä amputoit
sing., 2
hän amputoi
sing., 3
me amputoimme
pl., 1
te amputoitte
pl., 2
he amputoivat
pl., 3
minä en amputoi
sing., 1
sinä et amputoi
sing., 2
hän ei amputoi
sing., 3
me emme amputoi
pl., 1
te ette amputoi
pl., 2
he eivät amputoi
pl., 3
minä amputoin
sing., 1
sinä amputoit
sing., 2
hän amputoi
sing., 3
me amputoimme
pl., 1
te amputoitte
pl., 2
he amputoivat
pl., 3
minä en amputoinut
sing., 1
sinä et amputoinut
sing., 2
hän ei amputoinut
sing., 3
me emme amputoineet
pl., 1
te ette amputoineet
pl., 2
he eivät amputoineet
pl., 3
minä olen amputoinut
sing., 1
sinä olet amputoinut
sing., 2
hän on amputoinut
sing., 3
me olemme amputoineet
pl., 1
te olette amputoineet
pl., 2
he ovat amputoineet
pl., 3
minä en ole amputoinut
sing., 1
sinä et ole amputoinut
sing., 2
hän ei ole amputoinut
sing., 3
me emme ole amputoineet
pl., 1
te ette ole amputoineet
pl., 2
he eivät ole amputoineet
pl., 3
minä olin amputoinut
sing., 1
sinä olit amputoinut
sing., 2
hän oli amputoinut
sing., 3
me olimme amputoineet
pl., 1
te olitte amputoineet
pl., 2
he olivat amputoineet
pl., 3
minä en ollut amputoinut
sing., 1
sinä et ollut amputoinut
sing., 2
hän ei ollut amputoinut
sing., 3
me emme olleet amputoineet
pl., 1
te ette olleet amputoineet
pl., 2
he eivät olleet amputoineet
pl., 3

Konditionaali
minä amputoisin
sing., 1
sinä amputoisit
sing., 2
hän amputoisi
sing., 3
me amputoisimme
pl., 1
te amputoisitte
pl., 2
he amputoisivat
pl., 3
minä en amputoisi
sing., 1
sinä et amputoisi
sing., 2
hän ei amputoisi
sing., 3
me emme amputoisi
pl., 1
te ette amputoisi
pl., 2
he eivät amputoisi
pl., 3
minä olisin amputoinut
sing., 1
sinä olisit amputoinut
sing., 2
hän olisi amputoinut
sing., 3
me olisimme amputoineet
pl., 1
te olisitte amputoineet
pl., 2
he olisivat amputoineet
pl., 3
minä en olisi amputoinut
sing., 1
sinä et olisi amputoinut
sing., 2
hän ei olisi amputoinut
sing., 3
me emme olisi amputoineet
pl., 1
te ette olisi amputoineet
pl., 2
he eivät olisi amputoineet
pl., 3

Potentiaali
minä amputoinen
sing., 1
sinä amputoinet
sing., 2
hän amputoinee
sing., 3
me amputoinemme
pl., 1
te amputoinette
pl., 2
he amputoinevat
pl., 3
minä en amputoine
sing., 1
sinä et amputoine
sing., 2
hän ei amputoine
sing., 3
me emme amputoine
pl., 1
te ette amputoine
pl., 2
he eivät amputoine
pl., 3
minä lienen amputoinut
sing., 1
sinä lienet amputoinut
sing., 2
hän lienee amputoinut
sing., 3
me lienemme amputoineet
pl., 1
te lienette amputoineet
pl., 2
he lienevät amputoineet
pl., 3
minä en liene amputoinut
sing., 1
sinä et liene amputoinut
sing., 2
hän ei liene amputoinut
sing., 3
me emme liene amputoineet
pl., 1
te ette liene amputoineet
pl., 2
he eivät liene amputoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä amputoi
sing., 2
hän amputoikoon
sing., 3
me amputoikaamme
pl., 1
te amputoikaa
pl., 2
he amputoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä amputoi
sing., 2
hän älköön amputoiko
sing., 3
me älkäämme amputoiko
pl., 1
te älkää amputoiko
pl., 2
he älkööt amputoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon amputoinut
sing., 3
he olkoot amputoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko amputoinut
sing., 3
he älkööt olko amputoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
amputoidakseni
Infinitiivi 2
amputoidessa
inessive
amputoiden
instructive
amputoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
amputoimassa
inessive
amputoimasta
elative
amputoimaan
illative
amputoimalla
adessive
amputoimatta
abessive
amputoiman
instructive
Infinitiivi 4
amputoiminen
nominative
Infinitiivi 5
amputoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
amputoiva
active
amputoitava
passive
Partisiipin perfekti
amputoinut
active

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z