Conjugation of the verb ANNISKELLA - Finnish

anniskella
Infinitiivi 1
anniskelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
anniskellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä anniskelen
sing., 1
sinä anniskelet
sing., 2
hän anniskelee
sing., 3
me anniskelemme
pl., 1
te anniskelette
pl., 2
he anniskelevat
pl., 3
minä en anniskele
sing., 1
sinä et anniskele
sing., 2
hän ei anniskele
sing., 3
me emme anniskele
pl., 1
te ette anniskele
pl., 2
he eivät anniskele
pl., 3
minä anniskelin
sing., 1
sinä anniskelit
sing., 2
hän anniskeli
sing., 3
me anniskelimme
pl., 1
te anniskelitte
pl., 2
he anniskelivat
pl., 3
minä en anniskellut
sing., 1
sinä et anniskellut
sing., 2
hän ei anniskellut
sing., 3
me emme anniskelleet
pl., 1
te ette anniskelleet
pl., 2
he eivät anniskelleet
pl., 3
minä olen anniskellut
sing., 1
sinä olet anniskellut
sing., 2
hän on anniskellut
sing., 3
me olemme anniskelleet
pl., 1
te olette anniskelleet
pl., 2
he ovat anniskelleet
pl., 3
minä en ole anniskellut
sing., 1
sinä et ole anniskellut
sing., 2
hän ei ole anniskellut
sing., 3
me emme ole anniskelleet
pl., 1
te ette ole anniskelleet
pl., 2
he eivät ole anniskelleet
pl., 3
minä olin anniskellut
sing., 1
sinä olit anniskellut
sing., 2
hän oli anniskellut
sing., 3
me olimme anniskelleet
pl., 1
te olitte anniskelleet
pl., 2
he olivat anniskelleet
pl., 3
minä en ollut anniskellut
sing., 1
sinä et ollut anniskellut
sing., 2
hän ei ollut anniskellut
sing., 3
me emme olleet anniskelleet
pl., 1
te ette olleet anniskelleet
pl., 2
he eivät olleet anniskelleet
pl., 3

Konditionaali
minä anniskelisin
sing., 1
sinä anniskelisit
sing., 2
hän anniskelisi
sing., 3
me anniskelisimme
pl., 1
te anniskelisitte
pl., 2
he anniskelisivat
pl., 3
minä en anniskelisi
sing., 1
sinä et anniskelisi
sing., 2
hän ei anniskelisi
sing., 3
me emme anniskelisi
pl., 1
te ette anniskelisi
pl., 2
he eivät anniskelisi
pl., 3
minä olisin anniskellut
sing., 1
sinä olisit anniskellut
sing., 2
hän olisi anniskellut
sing., 3
me olisimme anniskelleet
pl., 1
te olisitte anniskelleet
pl., 2
he olisivat anniskelleet
pl., 3
minä en olisi anniskellut
sing., 1
sinä et olisi anniskellut
sing., 2
hän ei olisi anniskellut
sing., 3
me emme olisi anniskelleet
pl., 1
te ette olisi anniskelleet
pl., 2
he eivät olisi anniskelleet
pl., 3

Potentiaali
minä anniskellen
sing., 1
sinä anniskellet
sing., 2
hän anniskellee
sing., 3
me anniskellemme
pl., 1
te anniskellette
pl., 2
he anniskellevat
pl., 3
minä en anniskelle
sing., 1
sinä et anniskelle
sing., 2
hän ei anniskelle
sing., 3
me emme anniskelle
pl., 1
te ette anniskelle
pl., 2
he eivät anniskelle
pl., 3
minä lienen anniskellut
sing., 1
sinä lienet anniskellut
sing., 2
hän lienee anniskellut
sing., 3
me lienemme anniskelleet
pl., 1
te lienette anniskelleet
pl., 2
he lienevät anniskelleet
pl., 3
minä en liene anniskellut
sing., 1
sinä et liene anniskellut
sing., 2
hän ei liene anniskellut
sing., 3
me emme liene anniskelleet
pl., 1
te ette liene anniskelleet
pl., 2
he eivät liene anniskelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä anniskele
sing., 2
hän anniskelkoon
sing., 3
me anniskelkaamme
pl., 1
te anniskelkaa
pl., 2
he anniskelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä anniskele
sing., 2
hän älköön anniskelko
sing., 3
me älkäämme anniskelko
pl., 1
te älkää anniskelko
pl., 2
he älkööt anniskelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon anniskellut
sing., 3
he olkoot anniskelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko anniskellut
sing., 3
he älkööt olko anniskelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
anniskella
anniskellakseni
Infinitiivi 2
anniskellessa
inessive
anniskellen
instructive
anniskeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
anniskelemassa
inessive
anniskelemasta
elative
anniskelemaan
illative
anniskelemalla
adessive
anniskelematta
abessive
anniskeleman
instructive
Infinitiivi 4
anniskeleminen
nominative
Infinitiivi 5
anniskelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
anniskeleva
active
anniskeltava
passive
Partisiipin perfekti
anniskellut
active
anniskeltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z