Conjugation of the verb AUSKULTOIDA - Finnish

auskultoida
Infinitiivi 1
auskultoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
auskultoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä auskultoin
sing., 1
sinä auskultoit
sing., 2
hän auskultoi
sing., 3
me auskultoimme
pl., 1
te auskultoitte
pl., 2
he auskultoivat
pl., 3
minä en auskultoi
sing., 1
sinä et auskultoi
sing., 2
hän ei auskultoi
sing., 3
me emme auskultoi
pl., 1
te ette auskultoi
pl., 2
he eivät auskultoi
pl., 3
minä auskultoin
sing., 1
sinä auskultoit
sing., 2
hän auskultoi
sing., 3
me auskultoimme
pl., 1
te auskultoitte
pl., 2
he auskultoivat
pl., 3
minä en auskultoinut
sing., 1
sinä et auskultoinut
sing., 2
hän ei auskultoinut
sing., 3
me emme auskultoineet
pl., 1
te ette auskultoineet
pl., 2
he eivät auskultoineet
pl., 3
minä olen auskultoinut
sing., 1
sinä olet auskultoinut
sing., 2
hän on auskultoinut
sing., 3
me olemme auskultoineet
pl., 1
te olette auskultoineet
pl., 2
he ovat auskultoineet
pl., 3
minä en ole auskultoinut
sing., 1
sinä et ole auskultoinut
sing., 2
hän ei ole auskultoinut
sing., 3
me emme ole auskultoineet
pl., 1
te ette ole auskultoineet
pl., 2
he eivät ole auskultoineet
pl., 3
minä olin auskultoinut
sing., 1
sinä olit auskultoinut
sing., 2
hän oli auskultoinut
sing., 3
me olimme auskultoineet
pl., 1
te olitte auskultoineet
pl., 2
he olivat auskultoineet
pl., 3
minä en ollut auskultoinut
sing., 1
sinä et ollut auskultoinut
sing., 2
hän ei ollut auskultoinut
sing., 3
me emme olleet auskultoineet
pl., 1
te ette olleet auskultoineet
pl., 2
he eivät olleet auskultoineet
pl., 3

Konditionaali
minä auskultoisin
sing., 1
sinä auskultoisit
sing., 2
hän auskultoisi
sing., 3
me auskultoisimme
pl., 1
te auskultoisitte
pl., 2
he auskultoisivat
pl., 3
minä en auskultoisi
sing., 1
sinä et auskultoisi
sing., 2
hän ei auskultoisi
sing., 3
me emme auskultoisi
pl., 1
te ette auskultoisi
pl., 2
he eivät auskultoisi
pl., 3
minä olisin auskultoinut
sing., 1
sinä olisit auskultoinut
sing., 2
hän olisi auskultoinut
sing., 3
me olisimme auskultoineet
pl., 1
te olisitte auskultoineet
pl., 2
he olisivat auskultoineet
pl., 3
minä en olisi auskultoinut
sing., 1
sinä et olisi auskultoinut
sing., 2
hän ei olisi auskultoinut
sing., 3
me emme olisi auskultoineet
pl., 1
te ette olisi auskultoineet
pl., 2
he eivät olisi auskultoineet
pl., 3

Potentiaali
minä auskultoinen
sing., 1
sinä auskultoinet
sing., 2
hän auskultoinee
sing., 3
me auskultoinemme
pl., 1
te auskultoinette
pl., 2
he auskultoinevat
pl., 3
minä en auskultoine
sing., 1
sinä et auskultoine
sing., 2
hän ei auskultoine
sing., 3
me emme auskultoine
pl., 1
te ette auskultoine
pl., 2
he eivät auskultoine
pl., 3
minä lienen auskultoinut
sing., 1
sinä lienet auskultoinut
sing., 2
hän lienee auskultoinut
sing., 3
me lienemme auskultoineet
pl., 1
te lienette auskultoineet
pl., 2
he lienevät auskultoineet
pl., 3
minä en liene auskultoinut
sing., 1
sinä et liene auskultoinut
sing., 2
hän ei liene auskultoinut
sing., 3
me emme liene auskultoineet
pl., 1
te ette liene auskultoineet
pl., 2
he eivät liene auskultoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä auskultoi
sing., 2
hän auskultoikoon
sing., 3
me auskultoikaamme
pl., 1
te auskultoikaa
pl., 2
he auskultoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä auskultoi
sing., 2
hän älköön auskultoiko
sing., 3
me älkäämme auskultoiko
pl., 1
te älkää auskultoiko
pl., 2
he älkööt auskultoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon auskultoinut
sing., 3
he olkoot auskultoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko auskultoinut
sing., 3
he älkööt olko auskultoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
auskultoida
auskultoidakseni
Infinitiivi 2
auskultoidessa
inessive
auskultoiden
instructive
auskultoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
auskultoimassa
inessive
auskultoimasta
elative
auskultoimaan
illative
auskultoimalla
adessive
auskultoimatta
abessive
auskultoiman
instructive
Infinitiivi 4
auskultoiminen
nominative
Infinitiivi 5
auskultoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
auskultoiva
active
auskultoitava
passive
Partisiipin perfekti
auskultoinut
active
auskultoitu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z