Conjugation of the verb DEMOKRATISOIDA - Finnish
demokratisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
demokratisoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä demokratisoin
sing., 1
sinä demokratisoit
sing., 2
hän demokratisoi
sing., 3
me demokratisoimme
pl., 1
te demokratisoitte
pl., 2
he demokratisoivat
pl., 3
minä en demokratisoi
sing., 1
sinä et demokratisoi
sing., 2
hän ei demokratisoi
sing., 3
me emme demokratisoi
pl., 1
te ette demokratisoi
pl., 2
he eivät demokratisoi
pl., 3
minä demokratisoin
sing., 1
sinä demokratisoit
sing., 2
hän demokratisoi
sing., 3
me demokratisoimme
pl., 1
te demokratisoitte
pl., 2
he demokratisoivat
pl., 3
minä en demokratisoinut
sing., 1
sinä et demokratisoinut
sing., 2
hän ei demokratisoinut
sing., 3
me emme demokratisoineet
pl., 1
te ette demokratisoineet
pl., 2
he eivät demokratisoineet
pl., 3
minä olen demokratisoinut
sing., 1
sinä olet demokratisoinut
sing., 2
hän on demokratisoinut
sing., 3
me olemme demokratisoineet
pl., 1
te olette demokratisoineet
pl., 2
he ovat demokratisoineet
pl., 3
minä en ole demokratisoinut
sing., 1
sinä et ole demokratisoinut
sing., 2
hän ei ole demokratisoinut
sing., 3
me emme ole demokratisoineet
pl., 1
te ette ole demokratisoineet
pl., 2
he eivät ole demokratisoineet
pl., 3
minä olin demokratisoinut
sing., 1
sinä olit demokratisoinut
sing., 2
hän oli demokratisoinut
sing., 3
me olimme demokratisoineet
pl., 1
te olitte demokratisoineet
pl., 2
he olivat demokratisoineet
pl., 3
minä en ollut demokratisoinut
sing., 1
sinä et ollut demokratisoinut
sing., 2
hän ei ollut demokratisoinut
sing., 3
me emme olleet demokratisoineet
pl., 1
te ette olleet demokratisoineet
pl., 2
he eivät olleet demokratisoineet
pl., 3
Konditionaali
minä demokratisoisin
sing., 1
sinä demokratisoisit
sing., 2
hän demokratisoisi
sing., 3
me demokratisoisimme
pl., 1
te demokratisoisitte
pl., 2
he demokratisoisivat
pl., 3
minä en demokratisoisi
sing., 1
sinä et demokratisoisi
sing., 2
hän ei demokratisoisi
sing., 3
me emme demokratisoisi
pl., 1
te ette demokratisoisi
pl., 2
he eivät demokratisoisi
pl., 3
minä olisin demokratisoinut
sing., 1
sinä olisit demokratisoinut
sing., 2
hän olisi demokratisoinut
sing., 3
me olisimme demokratisoineet
pl., 1
te olisitte demokratisoineet
pl., 2
he olisivat demokratisoineet
pl., 3
minä en olisi demokratisoinut
sing., 1
sinä et olisi demokratisoinut
sing., 2
hän ei olisi demokratisoinut
sing., 3
me emme olisi demokratisoineet
pl., 1
te ette olisi demokratisoineet
pl., 2
he eivät olisi demokratisoineet
pl., 3
Potentiaali
minä demokratisoinen
sing., 1
sinä demokratisoinet
sing., 2
hän demokratisoinee
sing., 3
me demokratisoinemme
pl., 1
te demokratisoinette
pl., 2
he demokratisoinevat
pl., 3
minä en demokratisoine
sing., 1
sinä et demokratisoine
sing., 2
hän ei demokratisoine
sing., 3
me emme demokratisoine
pl., 1
te ette demokratisoine
pl., 2
he eivät demokratisoine
pl., 3
minä lienen demokratisoinut
sing., 1
sinä lienet demokratisoinut
sing., 2
hän lienee demokratisoinut
sing., 3
me lienemme demokratisoineet
pl., 1
te lienette demokratisoineet
pl., 2
he lienevät demokratisoineet
pl., 3
minä en liene demokratisoinut
sing., 1
sinä et liene demokratisoinut
sing., 2
hän ei liene demokratisoinut
sing., 3
me emme liene demokratisoineet
pl., 1
te ette liene demokratisoineet
pl., 2
he eivät liene demokratisoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä demokratisoi
sing., 2
hän demokratisoikoon
sing., 3
me demokratisoikaamme
pl., 1
te demokratisoikaa
pl., 2
he demokratisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä demokratisoi
sing., 2
hän älköön demokratisoiko
sing., 3
me älkäämme demokratisoiko
pl., 1
te älkää demokratisoiko
pl., 2
he älkööt demokratisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon demokratisoinut
sing., 3
he olkoot demokratisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko demokratisoinut
sing., 3
he älkööt olko demokratisoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
demokratisoidakseni
Infinitiivi 2
demokratisoidessa
inessive
demokratisoiden
instructive
demokratisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
demokratisoimassa
inessive
demokratisoimasta
elative
demokratisoimaan
illative
demokratisoimalla
adessive
demokratisoimatta
abessive
demokratisoiman
instructive
Infinitiivi 4
Infinitiivi 5
demokratisoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
demokratisoiva
active
demokratisoitava
passive
Partisiipin perfekti
demokratisoinut
active
demokratisoitu
passive