Conjugation of the verb DENATUROIDA - Finnish

denaturoida
Infinitiivi 1
denaturoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
denaturoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä denaturoin
sing., 1
sinä denaturoit
sing., 2
hän denaturoi
sing., 3
me denaturoimme
pl., 1
te denaturoitte
pl., 2
he denaturoivat
pl., 3
minä en denaturoi
sing., 1
sinä et denaturoi
sing., 2
hän ei denaturoi
sing., 3
me emme denaturoi
pl., 1
te ette denaturoi
pl., 2
he eivät denaturoi
pl., 3
minä denaturoin
sing., 1
sinä denaturoit
sing., 2
hän denaturoi
sing., 3
me denaturoimme
pl., 1
te denaturoitte
pl., 2
he denaturoivat
pl., 3
minä en denaturoinut
sing., 1
sinä et denaturoinut
sing., 2
hän ei denaturoinut
sing., 3
me emme denaturoineet
pl., 1
te ette denaturoineet
pl., 2
he eivät denaturoineet
pl., 3
minä olen denaturoinut
sing., 1
sinä olet denaturoinut
sing., 2
hän on denaturoinut
sing., 3
me olemme denaturoineet
pl., 1
te olette denaturoineet
pl., 2
he ovat denaturoineet
pl., 3
minä en ole denaturoinut
sing., 1
sinä et ole denaturoinut
sing., 2
hän ei ole denaturoinut
sing., 3
me emme ole denaturoineet
pl., 1
te ette ole denaturoineet
pl., 2
he eivät ole denaturoineet
pl., 3
minä olin denaturoinut
sing., 1
sinä olit denaturoinut
sing., 2
hän oli denaturoinut
sing., 3
me olimme denaturoineet
pl., 1
te olitte denaturoineet
pl., 2
he olivat denaturoineet
pl., 3
minä en ollut denaturoinut
sing., 1
sinä et ollut denaturoinut
sing., 2
hän ei ollut denaturoinut
sing., 3
me emme olleet denaturoineet
pl., 1
te ette olleet denaturoineet
pl., 2
he eivät olleet denaturoineet
pl., 3

Konditionaali
minä denaturoisin
sing., 1
sinä denaturoisit
sing., 2
hän denaturoisi
sing., 3
me denaturoisimme
pl., 1
te denaturoisitte
pl., 2
he denaturoisivat
pl., 3
minä en denaturoisi
sing., 1
sinä et denaturoisi
sing., 2
hän ei denaturoisi
sing., 3
me emme denaturoisi
pl., 1
te ette denaturoisi
pl., 2
he eivät denaturoisi
pl., 3
minä olisin denaturoinut
sing., 1
sinä olisit denaturoinut
sing., 2
hän olisi denaturoinut
sing., 3
me olisimme denaturoineet
pl., 1
te olisitte denaturoineet
pl., 2
he olisivat denaturoineet
pl., 3
minä en olisi denaturoinut
sing., 1
sinä et olisi denaturoinut
sing., 2
hän ei olisi denaturoinut
sing., 3
me emme olisi denaturoineet
pl., 1
te ette olisi denaturoineet
pl., 2
he eivät olisi denaturoineet
pl., 3

Potentiaali
minä denaturoinen
sing., 1
sinä denaturoinet
sing., 2
hän denaturoinee
sing., 3
me denaturoinemme
pl., 1
te denaturoinette
pl., 2
he denaturoinevat
pl., 3
minä en denaturoine
sing., 1
sinä et denaturoine
sing., 2
hän ei denaturoine
sing., 3
me emme denaturoine
pl., 1
te ette denaturoine
pl., 2
he eivät denaturoine
pl., 3
minä lienen denaturoinut
sing., 1
sinä lienet denaturoinut
sing., 2
hän lienee denaturoinut
sing., 3
me lienemme denaturoineet
pl., 1
te lienette denaturoineet
pl., 2
he lienevät denaturoineet
pl., 3
minä en liene denaturoinut
sing., 1
sinä et liene denaturoinut
sing., 2
hän ei liene denaturoinut
sing., 3
me emme liene denaturoineet
pl., 1
te ette liene denaturoineet
pl., 2
he eivät liene denaturoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä denaturoi
sing., 2
hän denaturoikoon
sing., 3
me denaturoikaamme
pl., 1
te denaturoikaa
pl., 2
he denaturoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä denaturoi
sing., 2
hän älköön denaturoiko
sing., 3
me älkäämme denaturoiko
pl., 1
te älkää denaturoiko
pl., 2
he älkööt denaturoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon denaturoinut
sing., 3
he olkoot denaturoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko denaturoinut
sing., 3
he älkööt olko denaturoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
denaturoida
denaturoidakseni
Infinitiivi 2
denaturoidessa
inessive
denaturoiden
instructive
denaturoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
denaturoimassa
inessive
denaturoimasta
elative
denaturoimaan
illative
denaturoimalla
adessive
denaturoimatta
abessive
denaturoiman
instructive
Infinitiivi 4
denaturoiminen
nominative
Infinitiivi 5
denaturoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
denaturoiva
active
denaturoitava
passive
Partisiipin perfekti
denaturoinut
active

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z