Conjugation of the verb DESENTRALISOIDA - Finnish

desentralisoida
Infinitiivi 1
desentralisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
desentralisoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä desentralisoin
sing., 1
sinä desentralisoit
sing., 2
hän desentralisoi
sing., 3
me desentralisoimme
pl., 1
te desentralisoitte
pl., 2
he desentralisoivat
pl., 3
minä en desentralisoi
sing., 1
sinä et desentralisoi
sing., 2
hän ei desentralisoi
sing., 3
me emme desentralisoi
pl., 1
te ette desentralisoi
pl., 2
he eivät desentralisoi
pl., 3
minä desentralisoin
sing., 1
sinä desentralisoit
sing., 2
hän desentralisoi
sing., 3
me desentralisoimme
pl., 1
te desentralisoitte
pl., 2
he desentralisoivat
pl., 3
minä en desentralisoinut
sing., 1
sinä et desentralisoinut
sing., 2
hän ei desentralisoinut
sing., 3
me emme desentralisoineet
pl., 1
te ette desentralisoineet
pl., 2
he eivät desentralisoineet
pl., 3
minä olen desentralisoinut
sing., 1
sinä olet desentralisoinut
sing., 2
hän on desentralisoinut
sing., 3
me olemme desentralisoineet
pl., 1
te olette desentralisoineet
pl., 2
he ovat desentralisoineet
pl., 3
minä en ole desentralisoinut
sing., 1
sinä et ole desentralisoinut
sing., 2
hän ei ole desentralisoinut
sing., 3
me emme ole desentralisoineet
pl., 1
te ette ole desentralisoineet
pl., 2
he eivät ole desentralisoineet
pl., 3
minä olin desentralisoinut
sing., 1
sinä olit desentralisoinut
sing., 2
hän oli desentralisoinut
sing., 3
me olimme desentralisoineet
pl., 1
te olitte desentralisoineet
pl., 2
he olivat desentralisoineet
pl., 3
minä en ollut desentralisoinut
sing., 1
sinä et ollut desentralisoinut
sing., 2
hän ei ollut desentralisoinut
sing., 3
me emme olleet desentralisoineet
pl., 1
te ette olleet desentralisoineet
pl., 2
he eivät olleet desentralisoineet
pl., 3

Konditionaali
minä desentralisoisin
sing., 1
sinä desentralisoisit
sing., 2
hän desentralisoisi
sing., 3
me desentralisoisimme
pl., 1
te desentralisoisitte
pl., 2
he desentralisoisivat
pl., 3
minä en desentralisoisi
sing., 1
sinä et desentralisoisi
sing., 2
hän ei desentralisoisi
sing., 3
me emme desentralisoisi
pl., 1
te ette desentralisoisi
pl., 2
he eivät desentralisoisi
pl., 3
minä olisin desentralisoinut
sing., 1
sinä olisit desentralisoinut
sing., 2
hän olisi desentralisoinut
sing., 3
me olisimme desentralisoineet
pl., 1
te olisitte desentralisoineet
pl., 2
he olisivat desentralisoineet
pl., 3
minä en olisi desentralisoinut
sing., 1
sinä et olisi desentralisoinut
sing., 2
hän ei olisi desentralisoinut
sing., 3
me emme olisi desentralisoineet
pl., 1
te ette olisi desentralisoineet
pl., 2
he eivät olisi desentralisoineet
pl., 3

Potentiaali
minä desentralisoinen
sing., 1
sinä desentralisoinet
sing., 2
hän desentralisoinee
sing., 3
me desentralisoinemme
pl., 1
te desentralisoinette
pl., 2
he desentralisoinevat
pl., 3
minä en desentralisoine
sing., 1
sinä et desentralisoine
sing., 2
hän ei desentralisoine
sing., 3
me emme desentralisoine
pl., 1
te ette desentralisoine
pl., 2
he eivät desentralisoine
pl., 3
minä lienen desentralisoinut
sing., 1
sinä lienet desentralisoinut
sing., 2
hän lienee desentralisoinut
sing., 3
me lienemme desentralisoineet
pl., 1
te lienette desentralisoineet
pl., 2
he lienevät desentralisoineet
pl., 3
minä en liene desentralisoinut
sing., 1
sinä et liene desentralisoinut
sing., 2
hän ei liene desentralisoinut
sing., 3
me emme liene desentralisoineet
pl., 1
te ette liene desentralisoineet
pl., 2
he eivät liene desentralisoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä desentralisoi
sing., 2
hän desentralisoikoon
sing., 3
me desentralisoikaamme
pl., 1
te desentralisoikaa
pl., 2
he desentralisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä desentralisoi
sing., 2
hän älköön desentralisoiko
sing., 3
me älkäämme desentralisoiko
pl., 1
te älkää desentralisoiko
pl., 2
he älkööt desentralisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon desentralisoinut
sing., 3
he olkoot desentralisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko desentralisoinut
sing., 3
he älkööt olko desentralisoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
desentralisoida
desentralisoidakseni
Infinitiivi 2
desentralisoidessa
inessive
desentralisoiden
instructive
desentralisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
desentralisoimassa
inessive
desentralisoimasta
elative
desentralisoimaan
illative
desentralisoimalla
adessive
desentralisoimatta
abessive
desentralisoiman
instructive
Infinitiivi 4
desentralisoiminen
nominative
Infinitiivi 5
desentralisoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
desentralisoiva
active
desentralisoitava
passive
Partisiipin perfekti
desentralisoinut
active
desentralisoitu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z