Conjugation of the verb EHDOLLISTAA - Finnish

ehdollistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
ehdollistanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä ehdollistan
sing., 1
sinä ehdollistat
sing., 2
me ehdollistamme
pl., 1
te ehdollistatte
pl., 2
he ehdollistavat
pl., 3
minä en ehdollista
sing., 1
sinä et ehdollista
sing., 2
hän ei ehdollista
sing., 3
me emme ehdollista
pl., 1
te ette ehdollista
pl., 2
he eivät ehdollista
pl., 3
minä ehdollistin
sing., 1
sinä ehdollistit
sing., 2
hän ehdollisti
sing., 3
me ehdollistimme
pl., 1
te ehdollistitte
pl., 2
he ehdollistivat
pl., 3
minä en ehdollistanut
sing., 1
sinä et ehdollistanut
sing., 2
hän ei ehdollistanut
sing., 3
me emme ehdollistaneet
pl., 1
te ette ehdollistaneet
pl., 2
he eivät ehdollistaneet
pl., 3
minä olen ehdollistanut
sing., 1
sinä olet ehdollistanut
sing., 2
hän on ehdollistanut
sing., 3
me olemme ehdollistaneet
pl., 1
te olette ehdollistaneet
pl., 2
he ovat ehdollistaneet
pl., 3
minä en ole ehdollistanut
sing., 1
sinä et ole ehdollistanut
sing., 2
hän ei ole ehdollistanut
sing., 3
me emme ole ehdollistaneet
pl., 1
te ette ole ehdollistaneet
pl., 2
he eivät ole ehdollistaneet
pl., 3
minä olin ehdollistanut
sing., 1
sinä olit ehdollistanut
sing., 2
hän oli ehdollistanut
sing., 3
me olimme ehdollistaneet
pl., 1
te olitte ehdollistaneet
pl., 2
he olivat ehdollistaneet
pl., 3
minä en ollut ehdollistanut
sing., 1
sinä et ollut ehdollistanut
sing., 2
hän ei ollut ehdollistanut
sing., 3
me emme olleet ehdollistaneet
pl., 1
te ette olleet ehdollistaneet
pl., 2
he eivät olleet ehdollistaneet
pl., 3

Konditionaali
minä ehdollistaisin
sing., 1
sinä ehdollistaisit
sing., 2
hän ehdollistaisi
sing., 3
me ehdollistaisimme
pl., 1
te ehdollistaisitte
pl., 2
he ehdollistaisivat
pl., 3
minä en ehdollistaisi
sing., 1
sinä et ehdollistaisi
sing., 2
hän ei ehdollistaisi
sing., 3
me emme ehdollistaisi
pl., 1
te ette ehdollistaisi
pl., 2
he eivät ehdollistaisi
pl., 3
minä olisin ehdollistanut
sing., 1
sinä olisit ehdollistanut
sing., 2
hän olisi ehdollistanut
sing., 3
me olisimme ehdollistaneet
pl., 1
te olisitte ehdollistaneet
pl., 2
he olisivat ehdollistaneet
pl., 3
minä en olisi ehdollistanut
sing., 1
sinä et olisi ehdollistanut
sing., 2
hän ei olisi ehdollistanut
sing., 3
me emme olisi ehdollistaneet
pl., 1
te ette olisi ehdollistaneet
pl., 2
he eivät olisi ehdollistaneet
pl., 3

Potentiaali
minä ehdollistanen
sing., 1
sinä ehdollistanet
sing., 2
hän ehdollistanee
sing., 3
me ehdollistanemme
pl., 1
te ehdollistanette
pl., 2
he ehdollistanevat
pl., 3
minä en ehdollistane
sing., 1
sinä et ehdollistane
sing., 2
hän ei ehdollistane
sing., 3
me emme ehdollistane
pl., 1
te ette ehdollistane
pl., 2
he eivät ehdollistane
pl., 3
minä lienen ehdollistanut
sing., 1
sinä lienet ehdollistanut
sing., 2
hän lienee ehdollistanut
sing., 3
me lienemme ehdollistaneet
pl., 1
te lienette ehdollistaneet
pl., 2
he lienevät ehdollistaneet
pl., 3
minä en liene ehdollistanut
sing., 1
sinä et liene ehdollistanut
sing., 2
hän ei liene ehdollistanut
sing., 3
me emme liene ehdollistaneet
pl., 1
te ette liene ehdollistaneet
pl., 2
he eivät liene ehdollistaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän ehdollistakoon
sing., 3
me ehdollistakaamme
pl., 1
te ehdollistakaa
pl., 2
he ehdollistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ehdollista
sing., 2
hän älköön ehdollistako
sing., 3
me älkäämme ehdollistako
pl., 1
te älkää ehdollistako
pl., 2
he älkööt ehdollistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ehdollistanut
sing., 3
he olkoot ehdollistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ehdollistanut
sing., 3
he älkööt olko ehdollistaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
ehdollistaakseni
Infinitiivi 2
ehdollistaessa
inessive
ehdollistaen
instructive
ehdollistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ehdollistamassa
inessive
ehdollistamasta
elative
ehdollistamaan
illative
ehdollistamalla
adessive
ehdollistamatta
abessive
ehdollistaman
instructive
Infinitiivi 4
ehdollistaminen
nominative
Infinitiivi 5
ehdollistamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
ehdollistava
active
ehdollistettava
passive
Partisiipin perfekti
ehdollistanut
active

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z