Conjugation of the verb ERILAISTAA - Finnish

erilaistaa
Infinitiivi 1
erilaistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
erilaistanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä erilaistan
sing., 1
sinä erilaistat
sing., 2
hän erilaistaa
sing., 3
me erilaistamme
pl., 1
te erilaistatte
pl., 2
he erilaistavat
pl., 3
minä en erilaista
sing., 1
sinä et erilaista
sing., 2
hän ei erilaista
sing., 3
me emme erilaista
pl., 1
te ette erilaista
pl., 2
he eivät erilaista
pl., 3
minä erilaistin
sing., 1
sinä erilaistit
sing., 2
hän erilaisti
sing., 3
me erilaistimme
pl., 1
te erilaistitte
pl., 2
he erilaistivat
pl., 3
minä en erilaistanut
sing., 1
sinä et erilaistanut
sing., 2
hän ei erilaistanut
sing., 3
me emme erilaistaneet
pl., 1
te ette erilaistaneet
pl., 2
he eivät erilaistaneet
pl., 3
minä olen erilaistanut
sing., 1
sinä olet erilaistanut
sing., 2
hän on erilaistanut
sing., 3
me olemme erilaistaneet
pl., 1
te olette erilaistaneet
pl., 2
he ovat erilaistaneet
pl., 3
minä en ole erilaistanut
sing., 1
sinä et ole erilaistanut
sing., 2
hän ei ole erilaistanut
sing., 3
me emme ole erilaistaneet
pl., 1
te ette ole erilaistaneet
pl., 2
he eivät ole erilaistaneet
pl., 3
minä olin erilaistanut
sing., 1
sinä olit erilaistanut
sing., 2
hän oli erilaistanut
sing., 3
me olimme erilaistaneet
pl., 1
te olitte erilaistaneet
pl., 2
he olivat erilaistaneet
pl., 3
minä en ollut erilaistanut
sing., 1
sinä et ollut erilaistanut
sing., 2
hän ei ollut erilaistanut
sing., 3
me emme olleet erilaistaneet
pl., 1
te ette olleet erilaistaneet
pl., 2
he eivät olleet erilaistaneet
pl., 3

Konditionaali
minä erilaistaisin
sing., 1
sinä erilaistaisit
sing., 2
hän erilaistaisi
sing., 3
me erilaistaisimme
pl., 1
te erilaistaisitte
pl., 2
he erilaistaisivat
pl., 3
minä en erilaistaisi
sing., 1
sinä et erilaistaisi
sing., 2
hän ei erilaistaisi
sing., 3
me emme erilaistaisi
pl., 1
te ette erilaistaisi
pl., 2
he eivät erilaistaisi
pl., 3
minä olisin erilaistanut
sing., 1
sinä olisit erilaistanut
sing., 2
hän olisi erilaistanut
sing., 3
me olisimme erilaistaneet
pl., 1
te olisitte erilaistaneet
pl., 2
he olisivat erilaistaneet
pl., 3
minä en olisi erilaistanut
sing., 1
sinä et olisi erilaistanut
sing., 2
hän ei olisi erilaistanut
sing., 3
me emme olisi erilaistaneet
pl., 1
te ette olisi erilaistaneet
pl., 2
he eivät olisi erilaistaneet
pl., 3

Potentiaali
minä erilaistanen
sing., 1
sinä erilaistanet
sing., 2
hän erilaistanee
sing., 3
me erilaistanemme
pl., 1
te erilaistanette
pl., 2
he erilaistanevat
pl., 3
minä en erilaistane
sing., 1
sinä et erilaistane
sing., 2
hän ei erilaistane
sing., 3
me emme erilaistane
pl., 1
te ette erilaistane
pl., 2
he eivät erilaistane
pl., 3
minä lienen erilaistanut
sing., 1
sinä lienet erilaistanut
sing., 2
hän lienee erilaistanut
sing., 3
me lienemme erilaistaneet
pl., 1
te lienette erilaistaneet
pl., 2
he lienevät erilaistaneet
pl., 3
minä en liene erilaistanut
sing., 1
sinä et liene erilaistanut
sing., 2
hän ei liene erilaistanut
sing., 3
me emme liene erilaistaneet
pl., 1
te ette liene erilaistaneet
pl., 2
he eivät liene erilaistaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän erilaistakoon
sing., 3
me erilaistakaamme
pl., 1
te erilaistakaa
pl., 2
he erilaistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä erilaista
sing., 2
hän älköön erilaistako
sing., 3
me älkäämme erilaistako
pl., 1
te älkää erilaistako
pl., 2
he älkööt erilaistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon erilaistanut
sing., 3
he olkoot erilaistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko erilaistanut
sing., 3
he älkööt olko erilaistaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
erilaistaa
erilaistaakseni
Infinitiivi 2
erilaistaessa
inessive
erilaistaen
instructive
erilaistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
erilaistamassa
inessive
erilaistamasta
elative
erilaistamaan
illative
erilaistamalla
adessive
erilaistamatta
abessive
erilaistaman
instructive
Infinitiivi 4
erilaistaminen
nominative
Infinitiivi 5
erilaistamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
erilaistava
active
erilaistettava
passive
Partisiipin perfekti
erilaistanut
active
erilaistettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z