Conjugation of the verb ERKAANTUA - Finnish
erkaannun
Preesens indikatiivi, sing., 1
erkaantunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä erkaannun
sing., 1
sinä erkaannut
sing., 2
hän erkaantuu
sing., 3
me erkaannumme
pl., 1
te erkaannutte
pl., 2
he erkaantuvat
pl., 3
minä en erkaannu
sing., 1
sinä et erkaannu
sing., 2
hän ei erkaannu
sing., 3
me emme erkaannu
pl., 1
te ette erkaannu
pl., 2
he eivät erkaannu
pl., 3
minä erkaannuin
sing., 1
sinä erkaannuit
sing., 2
hän erkaantui
sing., 3
me erkaannuimme
pl., 1
te erkaannuitte
pl., 2
he erkaantuivat
pl., 3
minä en erkaantunut
sing., 1
sinä et erkaantunut
sing., 2
hän ei erkaantunut
sing., 3
me emme erkaantuneet
pl., 1
te ette erkaantuneet
pl., 2
he eivät erkaantuneet
pl., 3
minä olen erkaantunut
sing., 1
sinä olet erkaantunut
sing., 2
hän on erkaantunut
sing., 3
me olemme erkaantuneet
pl., 1
te olette erkaantuneet
pl., 2
he ovat erkaantuneet
pl., 3
minä en ole erkaantunut
sing., 1
sinä et ole erkaantunut
sing., 2
hän ei ole erkaantunut
sing., 3
me emme ole erkaantuneet
pl., 1
te ette ole erkaantuneet
pl., 2
he eivät ole erkaantuneet
pl., 3
minä olin erkaantunut
sing., 1
sinä olit erkaantunut
sing., 2
hän oli erkaantunut
sing., 3
me olimme erkaantuneet
pl., 1
te olitte erkaantuneet
pl., 2
he olivat erkaantuneet
pl., 3
minä en ollut erkaantunut
sing., 1
sinä et ollut erkaantunut
sing., 2
hän ei ollut erkaantunut
sing., 3
me emme olleet erkaantuneet
pl., 1
te ette olleet erkaantuneet
pl., 2
he eivät olleet erkaantuneet
pl., 3
Konditionaali
minä erkaantuisin
sing., 1
sinä erkaantuisit
sing., 2
hän erkaantuisi
sing., 3
me erkaantuisimme
pl., 1
te erkaantuisitte
pl., 2
he erkaantuisivat
pl., 3
minä en erkaantuisi
sing., 1
sinä et erkaantuisi
sing., 2
hän ei erkaantuisi
sing., 3
me emme erkaantuisi
pl., 1
te ette erkaantuisi
pl., 2
he eivät erkaantuisi
pl., 3
minä olisin erkaantunut
sing., 1
sinä olisit erkaantunut
sing., 2
hän olisi erkaantunut
sing., 3
me olisimme erkaantuneet
pl., 1
te olisitte erkaantuneet
pl., 2
he olisivat erkaantuneet
pl., 3
minä en olisi erkaantunut
sing., 1
sinä et olisi erkaantunut
sing., 2
hän ei olisi erkaantunut
sing., 3
me emme olisi erkaantuneet
pl., 1
te ette olisi erkaantuneet
pl., 2
he eivät olisi erkaantuneet
pl., 3
Potentiaali
minä erkaantunen
sing., 1
sinä erkaantunet
sing., 2
hän erkaantunee
sing., 3
me erkaantunemme
pl., 1
te erkaantunette
pl., 2
he erkaantunevat
pl., 3
minä en erkaantune
sing., 1
sinä et erkaantune
sing., 2
hän ei erkaantune
sing., 3
me emme erkaantune
pl., 1
te ette erkaantune
pl., 2
he eivät erkaantune
pl., 3
minä lienen erkaantunut
sing., 1
sinä lienet erkaantunut
sing., 2
hän lienee erkaantunut
sing., 3
me lienemme erkaantuneet
pl., 1
te lienette erkaantuneet
pl., 2
he lienevät erkaantuneet
pl., 3
minä en liene erkaantunut
sing., 1
sinä et liene erkaantunut
sing., 2
hän ei liene erkaantunut
sing., 3
me emme liene erkaantuneet
pl., 1
te ette liene erkaantuneet
pl., 2
he eivät liene erkaantuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä erkaannu
sing., 2
hän erkaantukoon
sing., 3
me erkaantukaamme
pl., 1
te erkaantukaa
pl., 2
he erkaantukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä erkaannu
sing., 2
hän älköön erkaantuko
sing., 3
me älkäämme erkaantuko
pl., 1
te älkää erkaantuko
pl., 2
he älkööt erkaantuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon erkaantunut
sing., 3
he olkoot erkaantuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko erkaantunut
sing., 3
he älkööt olko erkaantuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
erkaantuakseni
Infinitiivi 2
erkaantuessa
inessive
erkaantuen
instructive
erkaannuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
erkaantumassa
inessive
erkaantumasta
elative
erkaantumaan
illative
erkaantumalla
adessive
erkaantumatta
abessive
erkaantuman
instructive
Infinitiivi 4
erkaantuminen
nominative
Infinitiivi 5
erkaantumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
erkaantuva
active
erkaannuttava
passive
Partisiipin perfekti
erkaantunut
active
erkaannuttu
passive