Conjugation of the verb FAKTUROIDA - Finnish
fakturoida
Infinitiivi 1
fakturoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
fakturoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä fakturoin
sing., 1
sinä fakturoit
sing., 2
hän fakturoi
sing., 3
me fakturoimme
pl., 1
te fakturoitte
pl., 2
he fakturoivat
pl., 3
minä en fakturoi
sing., 1
sinä et fakturoi
sing., 2
hän ei fakturoi
sing., 3
me emme fakturoi
pl., 1
te ette fakturoi
pl., 2
he eivät fakturoi
pl., 3
minä fakturoin
sing., 1
sinä fakturoit
sing., 2
hän fakturoi
sing., 3
me fakturoimme
pl., 1
te fakturoitte
pl., 2
he fakturoivat
pl., 3
minä en fakturoinut
sing., 1
sinä et fakturoinut
sing., 2
hän ei fakturoinut
sing., 3
me emme fakturoineet
pl., 1
te ette fakturoineet
pl., 2
he eivät fakturoineet
pl., 3
minä olen fakturoinut
sing., 1
sinä olet fakturoinut
sing., 2
hän on fakturoinut
sing., 3
me olemme fakturoineet
pl., 1
te olette fakturoineet
pl., 2
he ovat fakturoineet
pl., 3
minä en ole fakturoinut
sing., 1
sinä et ole fakturoinut
sing., 2
hän ei ole fakturoinut
sing., 3
me emme ole fakturoineet
pl., 1
te ette ole fakturoineet
pl., 2
he eivät ole fakturoineet
pl., 3
minä olin fakturoinut
sing., 1
sinä olit fakturoinut
sing., 2
hän oli fakturoinut
sing., 3
me olimme fakturoineet
pl., 1
te olitte fakturoineet
pl., 2
he olivat fakturoineet
pl., 3
minä en ollut fakturoinut
sing., 1
sinä et ollut fakturoinut
sing., 2
hän ei ollut fakturoinut
sing., 3
me emme olleet fakturoineet
pl., 1
te ette olleet fakturoineet
pl., 2
he eivät olleet fakturoineet
pl., 3
Konditionaali
minä fakturoisin
sing., 1
sinä fakturoisit
sing., 2
hän fakturoisi
sing., 3
me fakturoisimme
pl., 1
te fakturoisitte
pl., 2
he fakturoisivat
pl., 3
minä en fakturoisi
sing., 1
sinä et fakturoisi
sing., 2
hän ei fakturoisi
sing., 3
me emme fakturoisi
pl., 1
te ette fakturoisi
pl., 2
he eivät fakturoisi
pl., 3
minä olisin fakturoinut
sing., 1
sinä olisit fakturoinut
sing., 2
hän olisi fakturoinut
sing., 3
me olisimme fakturoineet
pl., 1
te olisitte fakturoineet
pl., 2
he olisivat fakturoineet
pl., 3
minä en olisi fakturoinut
sing., 1
sinä et olisi fakturoinut
sing., 2
hän ei olisi fakturoinut
sing., 3
me emme olisi fakturoineet
pl., 1
te ette olisi fakturoineet
pl., 2
he eivät olisi fakturoineet
pl., 3
Potentiaali
minä fakturoinen
sing., 1
sinä fakturoinet
sing., 2
hän fakturoinee
sing., 3
me fakturoinemme
pl., 1
te fakturoinette
pl., 2
he fakturoinevat
pl., 3
minä en fakturoine
sing., 1
sinä et fakturoine
sing., 2
hän ei fakturoine
sing., 3
me emme fakturoine
pl., 1
te ette fakturoine
pl., 2
he eivät fakturoine
pl., 3
minä lienen fakturoinut
sing., 1
sinä lienet fakturoinut
sing., 2
hän lienee fakturoinut
sing., 3
me lienemme fakturoineet
pl., 1
te lienette fakturoineet
pl., 2
he lienevät fakturoineet
pl., 3
minä en liene fakturoinut
sing., 1
sinä et liene fakturoinut
sing., 2
hän ei liene fakturoinut
sing., 3
me emme liene fakturoineet
pl., 1
te ette liene fakturoineet
pl., 2
he eivät liene fakturoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä fakturoi
sing., 2
hän fakturoikoon
sing., 3
me fakturoikaamme
pl., 1
te fakturoikaa
pl., 2
he fakturoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä fakturoi
sing., 2
hän älköön fakturoiko
sing., 3
me älkäämme fakturoiko
pl., 1
te älkää fakturoiko
pl., 2
he älkööt fakturoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon fakturoinut
sing., 3
he olkoot fakturoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko fakturoinut
sing., 3
he älkööt olko fakturoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
fakturoida
fakturoidakseni
Infinitiivi 2
fakturoidessa
inessive
fakturoiden
instructive
fakturoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
fakturoimassa
inessive
fakturoimasta
elative
fakturoimaan
illative
fakturoimalla
adessive
fakturoimatta
abessive
fakturoiman
instructive
Infinitiivi 4
fakturoiminen
nominative
Infinitiivi 5
fakturoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
fakturoiva
active
fakturoitava
passive
Partisiipin perfekti
fakturoinut
active
fakturoitu
passive