Conjugation of the verb FRASEERATA - Finnish

fraseerata
Infinitiivi 1
fraseeraan
Preesens indikatiivi, sing., 1
fraseerannut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä fraseeraan
sing., 1
sinä fraseeraat
sing., 2
hän fraseeraa
sing., 3
me fraseeraamme
pl., 1
te fraseeraatte
pl., 2
he fraseeraavat
pl., 3
minä en fraseeraa
sing., 1
sinä et fraseeraa
sing., 2
hän ei fraseeraa
sing., 3
me emme fraseeraa
pl., 1
te ette fraseeraa
pl., 2
he eivät fraseeraa
pl., 3
minä fraseerasin
sing., 1
sinä fraseerasit
sing., 2
hän fraseerasi
sing., 3
me fraseerasimme
pl., 1
te fraseerasitte
pl., 2
he fraseerasivat
pl., 3
minä en fraseerannut
sing., 1
sinä et fraseerannut
sing., 2
hän ei fraseerannut
sing., 3
me emme fraseeranneet
pl., 1
te ette fraseeranneet
pl., 2
he eivät fraseeranneet
pl., 3
minä olen fraseerannut
sing., 1
sinä olet fraseerannut
sing., 2
hän on fraseerannut
sing., 3
me olemme fraseeranneet
pl., 1
te olette fraseeranneet
pl., 2
he ovat fraseeranneet
pl., 3
minä en ole fraseerannut
sing., 1
sinä et ole fraseerannut
sing., 2
hän ei ole fraseerannut
sing., 3
me emme ole fraseeranneet
pl., 1
te ette ole fraseeranneet
pl., 2
he eivät ole fraseeranneet
pl., 3
minä olin fraseerannut
sing., 1
sinä olit fraseerannut
sing., 2
hän oli fraseerannut
sing., 3
me olimme fraseeranneet
pl., 1
te olitte fraseeranneet
pl., 2
he olivat fraseeranneet
pl., 3
minä en ollut fraseerannut
sing., 1
sinä et ollut fraseerannut
sing., 2
hän ei ollut fraseerannut
sing., 3
me emme olleet fraseeranneet
pl., 1
te ette olleet fraseeranneet
pl., 2
he eivät olleet fraseeranneet
pl., 3

Konditionaali
minä fraseeraisin
sing., 1
sinä fraseeraisit
sing., 2
hän fraseeraisi
sing., 3
me fraseeraisimme
pl., 1
te fraseeraisitte
pl., 2
he fraseeraisivat
pl., 3
minä en fraseeraisi
sing., 1
sinä et fraseeraisi
sing., 2
hän ei fraseeraisi
sing., 3
me emme fraseeraisi
pl., 1
te ette fraseeraisi
pl., 2
he eivät fraseeraisi
pl., 3
minä olisin fraseerannut
sing., 1
sinä olisit fraseerannut
sing., 2
hän olisi fraseerannut
sing., 3
me olisimme fraseeranneet
pl., 1
te olisitte fraseeranneet
pl., 2
he olisivat fraseeranneet
pl., 3
minä en olisi fraseerannut
sing., 1
sinä et olisi fraseerannut
sing., 2
hän ei olisi fraseerannut
sing., 3
me emme olisi fraseeranneet
pl., 1
te ette olisi fraseeranneet
pl., 2
he eivät olisi fraseeranneet
pl., 3

Potentiaali
minä fraseerannen
sing., 1
sinä fraseerannet
sing., 2
hän fraseerannee
sing., 3
me fraseerannemme
pl., 1
te fraseerannette
pl., 2
he fraseerannevat
pl., 3
minä en fraseeranne
sing., 1
sinä et fraseeranne
sing., 2
hän ei fraseeranne
sing., 3
me emme fraseeranne
pl., 1
te ette fraseeranne
pl., 2
he eivät fraseeranne
pl., 3
minä lienen fraseerannut
sing., 1
sinä lienet fraseerannut
sing., 2
hän lienee fraseerannut
sing., 3
me lienemme fraseeranneet
pl., 1
te lienette fraseeranneet
pl., 2
he lienevät fraseeranneet
pl., 3
minä en liene fraseerannut
sing., 1
sinä et liene fraseerannut
sing., 2
hän ei liene fraseerannut
sing., 3
me emme liene fraseeranneet
pl., 1
te ette liene fraseeranneet
pl., 2
he eivät liene fraseeranneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä fraseeraa
sing., 2
hän fraseeratkoon
sing., 3
me fraseeratkaamme
pl., 1
te fraseeratkaa
pl., 2
he fraseeratkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä fraseeraa
sing., 2
hän älköön fraseeratko
sing., 3
me älkäämme fraseeratko
pl., 1
te älkää fraseeratko
pl., 2
he älkööt fraseeratko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon fraseerannut
sing., 3
he olkoot fraseeranneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko fraseerannut
sing., 3
he älkööt olko fraseeranneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
fraseerata
fraseeratakseni
Infinitiivi 2
fraseeratessa
inessive
fraseeraten
instructive
fraseerattaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
fraseeraamassa
inessive
fraseeraamasta
elative
fraseeraamaan
illative
fraseeraamalla
adessive
fraseeraamatta
abessive
fraseeraaman
instructive
Infinitiivi 4
fraseeraaminen
nominative
Infinitiivi 5
fraseeraamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
fraseeraava
active
fraseerattava
passive
Partisiipin perfekti
fraseerannut
active
fraseerattu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z