Conjugation of the verb HIERAISTA - Finnish
hieraista
Infinitiivi 1
hieraisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
hieraissut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä hieraisen
sing., 1
sinä hieraiset
sing., 2
hän hieraisee
sing., 3
me hieraisemme
pl., 1
te hieraisette
pl., 2
he hieraisevat
pl., 3
minä en hieraise
sing., 1
sinä et hieraise
sing., 2
hän ei hieraise
sing., 3
me emme hieraise
pl., 1
te ette hieraise
pl., 2
he eivät hieraise
pl., 3
minä hieraisin
sing., 1
sinä hieraisit
sing., 2
hän hieraisi
sing., 3
me hieraisimme
pl., 1
te hieraisitte
pl., 2
he hieraisivat
pl., 3
minä en hieraissut
sing., 1
sinä et hieraissut
sing., 2
hän ei hieraissut
sing., 3
me emme hieraisseet
pl., 1
te ette hieraisseet
pl., 2
he eivät hieraisseet
pl., 3
minä olen hieraissut
sing., 1
sinä olet hieraissut
sing., 2
hän on hieraissut
sing., 3
me olemme hieraisseet
pl., 1
te olette hieraisseet
pl., 2
he ovat hieraisseet
pl., 3
minä en ole hieraissut
sing., 1
sinä et ole hieraissut
sing., 2
hän ei ole hieraissut
sing., 3
me emme ole hieraisseet
pl., 1
te ette ole hieraisseet
pl., 2
he eivät ole hieraisseet
pl., 3
minä olin hieraissut
sing., 1
sinä olit hieraissut
sing., 2
hän oli hieraissut
sing., 3
me olimme hieraisseet
pl., 1
te olitte hieraisseet
pl., 2
he olivat hieraisseet
pl., 3
minä en ollut hieraissut
sing., 1
sinä et ollut hieraissut
sing., 2
hän ei ollut hieraissut
sing., 3
me emme olleet hieraisseet
pl., 1
te ette olleet hieraisseet
pl., 2
he eivät olleet hieraisseet
pl., 3
Konditionaali
minä hieraisisin
sing., 1
sinä hieraisisit
sing., 2
hän hieraisisi
sing., 3
me hieraisisimme
pl., 1
te hieraisisitte
pl., 2
he hieraisisivat
pl., 3
minä en hieraisisi
sing., 1
sinä et hieraisisi
sing., 2
hän ei hieraisisi
sing., 3
me emme hieraisisi
pl., 1
te ette hieraisisi
pl., 2
he eivät hieraisisi
pl., 3
minä olisin hieraissut
sing., 1
sinä olisit hieraissut
sing., 2
hän olisi hieraissut
sing., 3
me olisimme hieraisseet
pl., 1
te olisitte hieraisseet
pl., 2
he olisivat hieraisseet
pl., 3
minä en olisi hieraissut
sing., 1
sinä et olisi hieraissut
sing., 2
hän ei olisi hieraissut
sing., 3
me emme olisi hieraisseet
pl., 1
te ette olisi hieraisseet
pl., 2
he eivät olisi hieraisseet
pl., 3
Potentiaali
minä hieraissen
sing., 1
sinä hieraisset
sing., 2
hän hieraissee
sing., 3
me hieraissemme
pl., 1
te hieraissette
pl., 2
he hieraissevat
pl., 3
minä en hieraisse
sing., 1
sinä et hieraisse
sing., 2
hän ei hieraisse
sing., 3
me emme hieraisse
pl., 1
te ette hieraisse
pl., 2
he eivät hieraisse
pl., 3
minä lienen hieraissut
sing., 1
sinä lienet hieraissut
sing., 2
hän lienee hieraissut
sing., 3
me lienemme hieraisseet
pl., 1
te lienette hieraisseet
pl., 2
he lienevät hieraisseet
pl., 3
minä en liene hieraissut
sing., 1
sinä et liene hieraissut
sing., 2
hän ei liene hieraissut
sing., 3
me emme liene hieraisseet
pl., 1
te ette liene hieraisseet
pl., 2
he eivät liene hieraisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä hieraise
sing., 2
hän hieraiskoon
sing., 3
me hieraiskaamme
pl., 1
te hieraiskaa
pl., 2
he hieraiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä hieraise
sing., 2
hän älköön hieraisko
sing., 3
me älkäämme hieraisko
pl., 1
te älkää hieraisko
pl., 2
he älkööt hieraisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon hieraissut
sing., 3
he olkoot hieraisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko hieraissut
sing., 3
he älkööt olko hieraisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
hieraista
hieraistakseni
Infinitiivi 2
hieraistessa
inessive
hieraisten
instructive
hieraistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
hieraisemassa
inessive
hieraisemasta
elative
hieraisemaan
illative
hieraisemalla
adessive
hieraisematta
abessive
hieraiseman
instructive
Infinitiivi 4
hieraiseminen
nominative
Infinitiivi 5
hieraisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
hieraiseva
active
hieraistava
passive
Partisiipin perfekti
hieraissut
active
hieraistu
passive