Conjugation of the verb HOIKENTUA - Finnish
hoikentua
Infinitiivi 1
hoikennun
Preesens indikatiivi, sing., 1
hoikentunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä hoikennun
sing., 1
sinä hoikennut
sing., 2
hän hoikentuu
sing., 3
me hoikennumme
pl., 1
te hoikennutte
pl., 2
he hoikentuvat
pl., 3
minä en hoikennu
sing., 1
sinä et hoikennu
sing., 2
hän ei hoikennu
sing., 3
me emme hoikennu
pl., 1
te ette hoikennu
pl., 2
he eivät hoikennu
pl., 3
minä hoikennuin
sing., 1
sinä hoikennuit
sing., 2
hän hoikentui
sing., 3
me hoikennuimme
pl., 1
te hoikennuitte
pl., 2
he hoikentuivat
pl., 3
minä en hoikentunut
sing., 1
sinä et hoikentunut
sing., 2
hän ei hoikentunut
sing., 3
me emme hoikentuneet
pl., 1
te ette hoikentuneet
pl., 2
he eivät hoikentuneet
pl., 3
minä olen hoikentunut
sing., 1
sinä olet hoikentunut
sing., 2
hän on hoikentunut
sing., 3
me olemme hoikentuneet
pl., 1
te olette hoikentuneet
pl., 2
he ovat hoikentuneet
pl., 3
minä en ole hoikentunut
sing., 1
sinä et ole hoikentunut
sing., 2
hän ei ole hoikentunut
sing., 3
me emme ole hoikentuneet
pl., 1
te ette ole hoikentuneet
pl., 2
he eivät ole hoikentuneet
pl., 3
minä olin hoikentunut
sing., 1
sinä olit hoikentunut
sing., 2
hän oli hoikentunut
sing., 3
me olimme hoikentuneet
pl., 1
te olitte hoikentuneet
pl., 2
he olivat hoikentuneet
pl., 3
minä en ollut hoikentunut
sing., 1
sinä et ollut hoikentunut
sing., 2
hän ei ollut hoikentunut
sing., 3
me emme olleet hoikentuneet
pl., 1
te ette olleet hoikentuneet
pl., 2
he eivät olleet hoikentuneet
pl., 3
Konditionaali
minä hoikentuisin
sing., 1
sinä hoikentuisit
sing., 2
hän hoikentuisi
sing., 3
me hoikentuisimme
pl., 1
te hoikentuisitte
pl., 2
he hoikentuisivat
pl., 3
minä en hoikentuisi
sing., 1
sinä et hoikentuisi
sing., 2
hän ei hoikentuisi
sing., 3
me emme hoikentuisi
pl., 1
te ette hoikentuisi
pl., 2
he eivät hoikentuisi
pl., 3
minä olisin hoikentunut
sing., 1
sinä olisit hoikentunut
sing., 2
hän olisi hoikentunut
sing., 3
me olisimme hoikentuneet
pl., 1
te olisitte hoikentuneet
pl., 2
he olisivat hoikentuneet
pl., 3
minä en olisi hoikentunut
sing., 1
sinä et olisi hoikentunut
sing., 2
hän ei olisi hoikentunut
sing., 3
me emme olisi hoikentuneet
pl., 1
te ette olisi hoikentuneet
pl., 2
he eivät olisi hoikentuneet
pl., 3
Potentiaali
minä hoikentunen
sing., 1
sinä hoikentunet
sing., 2
hän hoikentunee
sing., 3
me hoikentunemme
pl., 1
te hoikentunette
pl., 2
he hoikentunevat
pl., 3
minä en hoikentune
sing., 1
sinä et hoikentune
sing., 2
hän ei hoikentune
sing., 3
me emme hoikentune
pl., 1
te ette hoikentune
pl., 2
he eivät hoikentune
pl., 3
minä lienen hoikentunut
sing., 1
sinä lienet hoikentunut
sing., 2
hän lienee hoikentunut
sing., 3
me lienemme hoikentuneet
pl., 1
te lienette hoikentuneet
pl., 2
he lienevät hoikentuneet
pl., 3
minä en liene hoikentunut
sing., 1
sinä et liene hoikentunut
sing., 2
hän ei liene hoikentunut
sing., 3
me emme liene hoikentuneet
pl., 1
te ette liene hoikentuneet
pl., 2
he eivät liene hoikentuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä hoikennu
sing., 2
hän hoikentukoon
sing., 3
me hoikentukaamme
pl., 1
te hoikentukaa
pl., 2
he hoikentukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä hoikennu
sing., 2
hän älköön hoikentuko
sing., 3
me älkäämme hoikentuko
pl., 1
te älkää hoikentuko
pl., 2
he älkööt hoikentuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon hoikentunut
sing., 3
he olkoot hoikentuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko hoikentunut
sing., 3
he älkööt olko hoikentuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
hoikentua
hoikentuakseni
Infinitiivi 2
hoikentuessa
inessive
hoikentuen
instructive
hoikennuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
hoikentumassa
inessive
hoikentumasta
elative
hoikentumaan
illative
hoikentumalla
adessive
hoikentumatta
abessive
hoikentuman
instructive
Infinitiivi 4
hoikentuminen
nominative
Infinitiivi 5
hoikentumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
hoikentuva
active
hoikennuttava
passive
Partisiipin perfekti
hoikentunut
active
hoikennuttu
passive