Conjugation of the verb HUISKAUTTAA - Finnish
huiskauttaa
Infinitiivi 1
huiskautan
Preesens indikatiivi, sing., 1
huiskauttanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä huiskautan
sing., 1
sinä huiskautat
sing., 2
hän huiskauttaa
sing., 3
me huiskautamme
pl., 1
te huiskautatte
pl., 2
he huiskauttavat
pl., 3
minä en huiskauta
sing., 1
sinä et huiskauta
sing., 2
hän ei huiskauta
sing., 3
me emme huiskauta
pl., 1
te ette huiskauta
pl., 2
he eivät huiskauta
pl., 3
minä huiskautin
sing., 1
sinä huiskautit
sing., 2
hän huiskautti
sing., 3
me huiskautimme
pl., 1
te huiskautitte
pl., 2
he huiskauttivat
pl., 3
minä en huiskauttanut
sing., 1
sinä et huiskauttanut
sing., 2
hän ei huiskauttanut
sing., 3
me emme huiskauttaneet
pl., 1
te ette huiskauttaneet
pl., 2
he eivät huiskauttaneet
pl., 3
minä olen huiskauttanut
sing., 1
sinä olet huiskauttanut
sing., 2
hän on huiskauttanut
sing., 3
me olemme huiskauttaneet
pl., 1
te olette huiskauttaneet
pl., 2
he ovat huiskauttaneet
pl., 3
minä en ole huiskauttanut
sing., 1
sinä et ole huiskauttanut
sing., 2
hän ei ole huiskauttanut
sing., 3
me emme ole huiskauttaneet
pl., 1
te ette ole huiskauttaneet
pl., 2
he eivät ole huiskauttaneet
pl., 3
minä olin huiskauttanut
sing., 1
sinä olit huiskauttanut
sing., 2
hän oli huiskauttanut
sing., 3
me olimme huiskauttaneet
pl., 1
te olitte huiskauttaneet
pl., 2
he olivat huiskauttaneet
pl., 3
minä en ollut huiskauttanut
sing., 1
sinä et ollut huiskauttanut
sing., 2
hän ei ollut huiskauttanut
sing., 3
me emme olleet huiskauttaneet
pl., 1
te ette olleet huiskauttaneet
pl., 2
he eivät olleet huiskauttaneet
pl., 3
Konditionaali
minä huiskauttaisin
sing., 1
sinä huiskauttaisit
sing., 2
hän huiskauttaisi
sing., 3
me huiskauttaisimme
pl., 1
te huiskauttaisitte
pl., 2
he huiskauttaisivat
pl., 3
minä en huiskauttaisi
sing., 1
sinä et huiskauttaisi
sing., 2
hän ei huiskauttaisi
sing., 3
me emme huiskauttaisi
pl., 1
te ette huiskauttaisi
pl., 2
he eivät huiskauttaisi
pl., 3
minä olisin huiskauttanut
sing., 1
sinä olisit huiskauttanut
sing., 2
hän olisi huiskauttanut
sing., 3
me olisimme huiskauttaneet
pl., 1
te olisitte huiskauttaneet
pl., 2
he olisivat huiskauttaneet
pl., 3
minä en olisi huiskauttanut
sing., 1
sinä et olisi huiskauttanut
sing., 2
hän ei olisi huiskauttanut
sing., 3
me emme olisi huiskauttaneet
pl., 1
te ette olisi huiskauttaneet
pl., 2
he eivät olisi huiskauttaneet
pl., 3
Potentiaali
minä huiskauttanen
sing., 1
sinä huiskauttanet
sing., 2
hän huiskauttanee
sing., 3
me huiskauttanemme
pl., 1
te huiskauttanette
pl., 2
he huiskauttanevat
pl., 3
minä en huiskauttane
sing., 1
sinä et huiskauttane
sing., 2
hän ei huiskauttane
sing., 3
me emme huiskauttane
pl., 1
te ette huiskauttane
pl., 2
he eivät huiskauttane
pl., 3
minä lienen huiskauttanut
sing., 1
sinä lienet huiskauttanut
sing., 2
hän lienee huiskauttanut
sing., 3
me lienemme huiskauttaneet
pl., 1
te lienette huiskauttaneet
pl., 2
he lienevät huiskauttaneet
pl., 3
minä en liene huiskauttanut
sing., 1
sinä et liene huiskauttanut
sing., 2
hän ei liene huiskauttanut
sing., 3
me emme liene huiskauttaneet
pl., 1
te ette liene huiskauttaneet
pl., 2
he eivät liene huiskauttaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä huiskauta
sing., 2
hän huiskauttakoon
sing., 3
me huiskauttakaamme
pl., 1
te huiskauttakaa
pl., 2
he huiskauttakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä huiskauta
sing., 2
hän älköön huiskauttako
sing., 3
me älkäämme huiskauttako
pl., 1
te älkää huiskauttako
pl., 2
he älkööt huiskauttako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon huiskauttanut
sing., 3
he olkoot huiskauttaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko huiskauttanut
sing., 3
he älkööt olko huiskauttaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
huiskauttaa
huiskauttaakseni
Infinitiivi 2
huiskauttaessa
inessive
huiskauttaen
instructive
huiskautettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
huiskauttamassa
inessive
huiskauttamasta
elative
huiskauttamaan
illative
huiskauttamalla
adessive
huiskauttamatta
abessive
huiskauttaman
instructive
Infinitiivi 4
huiskauttaminen
nominative
Infinitiivi 5
huiskauttamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
huiskauttava
active
huiskautettava
passive
Partisiipin perfekti
huiskauttanut
active
huiskautettu
passive