Conjugation of the verb HUMAANISTUA - Finnish
humaanistua
Infinitiivi 1
humaanistun
Preesens indikatiivi, sing., 1
humaanistunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä humaanistun
sing., 1
sinä humaanistut
sing., 2
hän humaanistuu
sing., 3
me humaanistumme
pl., 1
te humaanistutte
pl., 2
he humaanistuvat
pl., 3
minä en humaanistu
sing., 1
sinä et humaanistu
sing., 2
hän ei humaanistu
sing., 3
me emme humaanistu
pl., 1
te ette humaanistu
pl., 2
he eivät humaanistu
pl., 3
minä humaanistuin
sing., 1
sinä humaanistuit
sing., 2
hän humaanistui
sing., 3
me humaanistuimme
pl., 1
te humaanistuitte
pl., 2
he humaanistuivat
pl., 3
minä en humaanistunut
sing., 1
sinä et humaanistunut
sing., 2
hän ei humaanistunut
sing., 3
me emme humaanistuneet
pl., 1
te ette humaanistuneet
pl., 2
he eivät humaanistuneet
pl., 3
minä olen humaanistunut
sing., 1
sinä olet humaanistunut
sing., 2
hän on humaanistunut
sing., 3
me olemme humaanistuneet
pl., 1
te olette humaanistuneet
pl., 2
he ovat humaanistuneet
pl., 3
minä en ole humaanistunut
sing., 1
sinä et ole humaanistunut
sing., 2
hän ei ole humaanistunut
sing., 3
me emme ole humaanistuneet
pl., 1
te ette ole humaanistuneet
pl., 2
he eivät ole humaanistuneet
pl., 3
minä olin humaanistunut
sing., 1
sinä olit humaanistunut
sing., 2
hän oli humaanistunut
sing., 3
me olimme humaanistuneet
pl., 1
te olitte humaanistuneet
pl., 2
he olivat humaanistuneet
pl., 3
minä en ollut humaanistunut
sing., 1
sinä et ollut humaanistunut
sing., 2
hän ei ollut humaanistunut
sing., 3
me emme olleet humaanistuneet
pl., 1
te ette olleet humaanistuneet
pl., 2
he eivät olleet humaanistuneet
pl., 3
Konditionaali
minä humaanistuisin
sing., 1
sinä humaanistuisit
sing., 2
hän humaanistuisi
sing., 3
me humaanistuisimme
pl., 1
te humaanistuisitte
pl., 2
he humaanistuisivat
pl., 3
minä en humaanistuisi
sing., 1
sinä et humaanistuisi
sing., 2
hän ei humaanistuisi
sing., 3
me emme humaanistuisi
pl., 1
te ette humaanistuisi
pl., 2
he eivät humaanistuisi
pl., 3
minä olisin humaanistunut
sing., 1
sinä olisit humaanistunut
sing., 2
hän olisi humaanistunut
sing., 3
me olisimme humaanistuneet
pl., 1
te olisitte humaanistuneet
pl., 2
he olisivat humaanistuneet
pl., 3
minä en olisi humaanistunut
sing., 1
sinä et olisi humaanistunut
sing., 2
hän ei olisi humaanistunut
sing., 3
me emme olisi humaanistuneet
pl., 1
te ette olisi humaanistuneet
pl., 2
he eivät olisi humaanistuneet
pl., 3
Potentiaali
minä humaanistunen
sing., 1
sinä humaanistunet
sing., 2
hän humaanistunee
sing., 3
me humaanistunemme
pl., 1
te humaanistunette
pl., 2
he humaanistunevat
pl., 3
minä en humaanistune
sing., 1
sinä et humaanistune
sing., 2
hän ei humaanistune
sing., 3
me emme humaanistune
pl., 1
te ette humaanistune
pl., 2
he eivät humaanistune
pl., 3
minä lienen humaanistunut
sing., 1
sinä lienet humaanistunut
sing., 2
hän lienee humaanistunut
sing., 3
me lienemme humaanistuneet
pl., 1
te lienette humaanistuneet
pl., 2
he lienevät humaanistuneet
pl., 3
minä en liene humaanistunut
sing., 1
sinä et liene humaanistunut
sing., 2
hän ei liene humaanistunut
sing., 3
me emme liene humaanistuneet
pl., 1
te ette liene humaanistuneet
pl., 2
he eivät liene humaanistuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä humaanistu
sing., 2
hän humaanistukoon
sing., 3
me humaanistukaamme
pl., 1
te humaanistukaa
pl., 2
he humaanistukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä humaanistu
sing., 2
hän älköön humaanistuko
sing., 3
me älkäämme humaanistuko
pl., 1
te älkää humaanistuko
pl., 2
he älkööt humaanistuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon humaanistunut
sing., 3
he olkoot humaanistuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko humaanistunut
sing., 3
he älkööt olko humaanistuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
humaanistua
humaanistuakseni
Infinitiivi 2
humaanistuessa
inessive
humaanistuen
instructive
humaanistuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
humaanistumassa
inessive
humaanistumasta
elative
humaanistumaan
illative
humaanistumalla
adessive
humaanistumatta
abessive
humaanistuman
instructive
Infinitiivi 4
humaanistuminen
nominative
Infinitiivi 5
humaanistumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
humaanistuva
active
humaanistuttava
passive
Partisiipin perfekti
humaanistunut
active
humaanistuttu
passive