Conjugation of the verb ILKKUA - Finnish
Indikatiivi
minä ilkun
sing., 1
sinä ilkut
sing., 2
hän ilkkuu
sing., 3
me ilkumme
pl., 1
te ilkutte
pl., 2
he ilkkuvat
pl., 3
minä en ilku
sing., 1
sinä et ilku
sing., 2
hän ei ilku
sing., 3
me emme ilku
pl., 1
te ette ilku
pl., 2
he eivät ilku
pl., 3
minä ilkuin
sing., 1
sinä ilkuit
sing., 2
hän ilkkui
sing., 3
me ilkuimme
pl., 1
te ilkuitte
pl., 2
he ilkkuivat
pl., 3
minä en ilkkunut
sing., 1
sinä et ilkkunut
sing., 2
hän ei ilkkunut
sing., 3
me emme ilkkuneet
pl., 1
te ette ilkkuneet
pl., 2
he eivät ilkkuneet
pl., 3
minä olen ilkkunut
sing., 1
sinä olet ilkkunut
sing., 2
hän on ilkkunut
sing., 3
me olemme ilkkuneet
pl., 1
te olette ilkkuneet
pl., 2
he ovat ilkkuneet
pl., 3
minä en ole ilkkunut
sing., 1
sinä et ole ilkkunut
sing., 2
hän ei ole ilkkunut
sing., 3
me emme ole ilkkuneet
pl., 1
te ette ole ilkkuneet
pl., 2
he eivät ole ilkkuneet
pl., 3
minä olin ilkkunut
sing., 1
sinä olit ilkkunut
sing., 2
hän oli ilkkunut
sing., 3
me olimme ilkkuneet
pl., 1
te olitte ilkkuneet
pl., 2
he olivat ilkkuneet
pl., 3
minä en ollut ilkkunut
sing., 1
sinä et ollut ilkkunut
sing., 2
hän ei ollut ilkkunut
sing., 3
me emme olleet ilkkuneet
pl., 1
te ette olleet ilkkuneet
pl., 2
he eivät olleet ilkkuneet
pl., 3
Konditionaali
minä ilkkuisin
sing., 1
sinä ilkkuisit
sing., 2
hän ilkkuisi
sing., 3
me ilkkuisimme
pl., 1
te ilkkuisitte
pl., 2
he ilkkuisivat
pl., 3
minä en ilkkuisi
sing., 1
sinä et ilkkuisi
sing., 2
hän ei ilkkuisi
sing., 3
me emme ilkkuisi
pl., 1
te ette ilkkuisi
pl., 2
he eivät ilkkuisi
pl., 3
minä olisin ilkkunut
sing., 1
sinä olisit ilkkunut
sing., 2
hän olisi ilkkunut
sing., 3
me olisimme ilkkuneet
pl., 1
te olisitte ilkkuneet
pl., 2
he olisivat ilkkuneet
pl., 3
minä en olisi ilkkunut
sing., 1
sinä et olisi ilkkunut
sing., 2
hän ei olisi ilkkunut
sing., 3
me emme olisi ilkkuneet
pl., 1
te ette olisi ilkkuneet
pl., 2
he eivät olisi ilkkuneet
pl., 3
Potentiaali
minä ilkkunen
sing., 1
sinä ilkkunet
sing., 2
hän ilkkunee
sing., 3
me ilkkunemme
pl., 1
te ilkkunette
pl., 2
he ilkkunevat
pl., 3
minä en ilkkune
sing., 1
sinä et ilkkune
sing., 2
hän ei ilkkune
sing., 3
me emme ilkkune
pl., 1
te ette ilkkune
pl., 2
he eivät ilkkune
pl., 3
minä lienen ilkkunut
sing., 1
sinä lienet ilkkunut
sing., 2
hän lienee ilkkunut
sing., 3
me lienemme ilkkuneet
pl., 1
te lienette ilkkuneet
pl., 2
he lienevät ilkkuneet
pl., 3
minä en liene ilkkunut
sing., 1
sinä et liene ilkkunut
sing., 2
hän ei liene ilkkunut
sing., 3
me emme liene ilkkuneet
pl., 1
te ette liene ilkkuneet
pl., 2
he eivät liene ilkkuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä ilku
sing., 2
hän ilkkukoon
sing., 3
me ilkkukaamme
pl., 1
te ilkkukaa
pl., 2
he ilkkukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ilku
sing., 2
hän älköön ilkkuko
sing., 3
me älkäämme ilkkuko
pl., 1
te älkää ilkkuko
pl., 2
he älkööt ilkkuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ilkkunut
sing., 3
he olkoot ilkkuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ilkkunut
sing., 3
he älkööt olko ilkkuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
ilkkuakseni
Infinitiivi 2
ilkkuessa
inessive
ilkkuen
instructive
ilkuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ilkkumassa
inessive
ilkkumasta
elative
ilkkumalla
adessive
ilkkumatta
abessive
ilkkuman
instructive
Infinitiivi 4
ilkkuminen
nominative
Infinitiivi 5
ilkkumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
ilkkuva
active
ilkuttava
passive
Partisiipin perfekti
ilkkunut
active
ilkuttu
passive