Conjugation of the verb INDIVIDUALISOIDA - Finnish

individualisoida
Infinitiivi 1
individualisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
individualisoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä individualisoin
sing., 1
sinä individualisoit
sing., 2
hän individualisoi
sing., 3
me individualisoimme
pl., 1
te individualisoitte
pl., 2
he individualisoivat
pl., 3
minä en individualisoi
sing., 1
sinä et individualisoi
sing., 2
hän ei individualisoi
sing., 3
me emme individualisoi
pl., 1
te ette individualisoi
pl., 2
he eivät individualisoi
pl., 3
minä individualisoin
sing., 1
sinä individualisoit
sing., 2
hän individualisoi
sing., 3
me individualisoimme
pl., 1
te individualisoitte
pl., 2
he individualisoivat
pl., 3
minä en individualisoinut
sing., 1
sinä et individualisoinut
sing., 2
hän ei individualisoinut
sing., 3
me emme individualisoineet
pl., 1
te ette individualisoineet
pl., 2
he eivät individualisoineet
pl., 3
minä olen individualisoinut
sing., 1
sinä olet individualisoinut
sing., 2
hän on individualisoinut
sing., 3
me olemme individualisoineet
pl., 1
te olette individualisoineet
pl., 2
he ovat individualisoineet
pl., 3
minä en ole individualisoinut
sing., 1
sinä et ole individualisoinut
sing., 2
hän ei ole individualisoinut
sing., 3
me emme ole individualisoineet
pl., 1
te ette ole individualisoineet
pl., 2
he eivät ole individualisoineet
pl., 3
minä olin individualisoinut
sing., 1
sinä olit individualisoinut
sing., 2
hän oli individualisoinut
sing., 3
me olimme individualisoineet
pl., 1
te olitte individualisoineet
pl., 2
he olivat individualisoineet
pl., 3
minä en ollut individualisoinut
sing., 1
sinä et ollut individualisoinut
sing., 2
hän ei ollut individualisoinut
sing., 3
me emme olleet individualisoineet
pl., 1
te ette olleet individualisoineet
pl., 2
he eivät olleet individualisoineet
pl., 3

Konditionaali
minä individualisoisin
sing., 1
sinä individualisoisit
sing., 2
hän individualisoisi
sing., 3
me individualisoisimme
pl., 1
te individualisoisitte
pl., 2
he individualisoisivat
pl., 3
minä en individualisoisi
sing., 1
sinä et individualisoisi
sing., 2
hän ei individualisoisi
sing., 3
me emme individualisoisi
pl., 1
te ette individualisoisi
pl., 2
he eivät individualisoisi
pl., 3
minä olisin individualisoinut
sing., 1
sinä olisit individualisoinut
sing., 2
hän olisi individualisoinut
sing., 3
me olisimme individualisoineet
pl., 1
te olisitte individualisoineet
pl., 2
he olisivat individualisoineet
pl., 3
minä en olisi individualisoinut
sing., 1
sinä et olisi individualisoinut
sing., 2
hän ei olisi individualisoinut
sing., 3
me emme olisi individualisoineet
pl., 1
te ette olisi individualisoineet
pl., 2
he eivät olisi individualisoineet
pl., 3

Potentiaali
minä individualisoinen
sing., 1
sinä individualisoinet
sing., 2
hän individualisoinee
sing., 3
me individualisoinemme
pl., 1
te individualisoinette
pl., 2
he individualisoinevat
pl., 3
minä en individualisoine
sing., 1
sinä et individualisoine
sing., 2
hän ei individualisoine
sing., 3
me emme individualisoine
pl., 1
te ette individualisoine
pl., 2
he eivät individualisoine
pl., 3
minä lienen individualisoinut
sing., 1
sinä lienet individualisoinut
sing., 2
hän lienee individualisoinut
sing., 3
me lienemme individualisoineet
pl., 1
te lienette individualisoineet
pl., 2
he lienevät individualisoineet
pl., 3
minä en liene individualisoinut
sing., 1
sinä et liene individualisoinut
sing., 2
hän ei liene individualisoinut
sing., 3
me emme liene individualisoineet
pl., 1
te ette liene individualisoineet
pl., 2
he eivät liene individualisoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä individualisoi
sing., 2
hän individualisoikoon
sing., 3
me individualisoikaamme
pl., 1
te individualisoikaa
pl., 2
he individualisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä individualisoi
sing., 2
hän älköön individualisoiko
sing., 3
me älkäämme individualisoiko
pl., 1
te älkää individualisoiko
pl., 2
he älkööt individualisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon individualisoinut
sing., 3
he olkoot individualisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko individualisoinut
sing., 3
he älkööt olko individualisoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
individualisoida
individualisoidakseni
Infinitiivi 2
individualisoidessa
inessive
individualisoiden
instructive
individualisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
individualisoimassa
inessive
individualisoimasta
elative
individualisoimaan
illative
individualisoimalla
adessive
individualisoimatta
abessive
individualisoiman
instructive
Infinitiivi 4
individualisoiminen
nominative
Infinitiivi 5
individualisoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
individualisoiva
active
individualisoitava
passive
Partisiipin perfekti
individualisoinut
active
individualisoitu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z