Conjugation of the verb IRSTAILLA - Finnish
irstailla
Infinitiivi 1
irstailen
Preesens indikatiivi, sing., 1
irstaillut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä irstailen
sing., 1
sinä irstailet
sing., 2
hän irstailee
sing., 3
me irstailemme
pl., 1
te irstailette
pl., 2
he irstailevat
pl., 3
minä en irstaile
sing., 1
sinä et irstaile
sing., 2
hän ei irstaile
sing., 3
me emme irstaile
pl., 1
te ette irstaile
pl., 2
he eivät irstaile
pl., 3
minä irstailin
sing., 1
sinä irstailit
sing., 2
hän irstaili
sing., 3
me irstailimme
pl., 1
te irstailitte
pl., 2
he irstailivat
pl., 3
minä en irstaillut
sing., 1
sinä et irstaillut
sing., 2
hän ei irstaillut
sing., 3
me emme irstailleet
pl., 1
te ette irstailleet
pl., 2
he eivät irstailleet
pl., 3
minä olen irstaillut
sing., 1
sinä olet irstaillut
sing., 2
hän on irstaillut
sing., 3
me olemme irstailleet
pl., 1
te olette irstailleet
pl., 2
he ovat irstailleet
pl., 3
minä en ole irstaillut
sing., 1
sinä et ole irstaillut
sing., 2
hän ei ole irstaillut
sing., 3
me emme ole irstailleet
pl., 1
te ette ole irstailleet
pl., 2
he eivät ole irstailleet
pl., 3
minä olin irstaillut
sing., 1
sinä olit irstaillut
sing., 2
hän oli irstaillut
sing., 3
me olimme irstailleet
pl., 1
te olitte irstailleet
pl., 2
he olivat irstailleet
pl., 3
minä en ollut irstaillut
sing., 1
sinä et ollut irstaillut
sing., 2
hän ei ollut irstaillut
sing., 3
me emme olleet irstailleet
pl., 1
te ette olleet irstailleet
pl., 2
he eivät olleet irstailleet
pl., 3
Konditionaali
minä irstailisin
sing., 1
sinä irstailisit
sing., 2
hän irstailisi
sing., 3
me irstailisimme
pl., 1
te irstailisitte
pl., 2
he irstailisivat
pl., 3
minä en irstailisi
sing., 1
sinä et irstailisi
sing., 2
hän ei irstailisi
sing., 3
me emme irstailisi
pl., 1
te ette irstailisi
pl., 2
he eivät irstailisi
pl., 3
minä olisin irstaillut
sing., 1
sinä olisit irstaillut
sing., 2
hän olisi irstaillut
sing., 3
me olisimme irstailleet
pl., 1
te olisitte irstailleet
pl., 2
he olisivat irstailleet
pl., 3
minä en olisi irstaillut
sing., 1
sinä et olisi irstaillut
sing., 2
hän ei olisi irstaillut
sing., 3
me emme olisi irstailleet
pl., 1
te ette olisi irstailleet
pl., 2
he eivät olisi irstailleet
pl., 3
Potentiaali
minä irstaillen
sing., 1
sinä irstaillet
sing., 2
hän irstaillee
sing., 3
me irstaillemme
pl., 1
te irstaillette
pl., 2
he irstaillevat
pl., 3
minä en irstaille
sing., 1
sinä et irstaille
sing., 2
hän ei irstaille
sing., 3
me emme irstaille
pl., 1
te ette irstaille
pl., 2
he eivät irstaille
pl., 3
minä lienen irstaillut
sing., 1
sinä lienet irstaillut
sing., 2
hän lienee irstaillut
sing., 3
me lienemme irstailleet
pl., 1
te lienette irstailleet
pl., 2
he lienevät irstailleet
pl., 3
minä en liene irstaillut
sing., 1
sinä et liene irstaillut
sing., 2
hän ei liene irstaillut
sing., 3
me emme liene irstailleet
pl., 1
te ette liene irstailleet
pl., 2
he eivät liene irstailleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä irstaile
sing., 2
hän irstailkoon
sing., 3
me irstailkaamme
pl., 1
te irstailkaa
pl., 2
he irstailkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä irstaile
sing., 2
hän älköön irstailko
sing., 3
me älkäämme irstailko
pl., 1
te älkää irstailko
pl., 2
he älkööt irstailko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon irstaillut
sing., 3
he olkoot irstailleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko irstaillut
sing., 3
he älkööt olko irstailleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
irstailla
irstaillakseni
Infinitiivi 2
irstaillessa
inessive
irstaillen
instructive
irstailtaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
irstailemassa
inessive
irstailemasta
elative
irstailemaan
illative
irstailemalla
adessive
irstailematta
abessive
irstaileman
instructive
Infinitiivi 4
irstaileminen
nominative
Infinitiivi 5
irstailemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
irstaileva
active
irstailtava
passive
Partisiipin perfekti
irstaillut
active
irstailtu
passive