Conjugation of the verb ISKOSTUA - Finnish

iskostua
Infinitiivi 1
iskostun
Preesens indikatiivi, sing., 1
iskostunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä iskostun
sing., 1
sinä iskostut
sing., 2
hän iskostuu
sing., 3
me iskostumme
pl., 1
te iskostutte
pl., 2
he iskostuvat
pl., 3
minä en iskostu
sing., 1
sinä et iskostu
sing., 2
hän ei iskostu
sing., 3
me emme iskostu
pl., 1
te ette iskostu
pl., 2
he eivät iskostu
pl., 3
minä iskostuin
sing., 1
sinä iskostuit
sing., 2
hän iskostui
sing., 3
me iskostuimme
pl., 1
te iskostuitte
pl., 2
he iskostuivat
pl., 3
minä en iskostunut
sing., 1
sinä et iskostunut
sing., 2
hän ei iskostunut
sing., 3
me emme iskostuneet
pl., 1
te ette iskostuneet
pl., 2
he eivät iskostuneet
pl., 3
minä olen iskostunut
sing., 1
sinä olet iskostunut
sing., 2
hän on iskostunut
sing., 3
me olemme iskostuneet
pl., 1
te olette iskostuneet
pl., 2
he ovat iskostuneet
pl., 3
minä en ole iskostunut
sing., 1
sinä et ole iskostunut
sing., 2
hän ei ole iskostunut
sing., 3
me emme ole iskostuneet
pl., 1
te ette ole iskostuneet
pl., 2
he eivät ole iskostuneet
pl., 3
minä olin iskostunut
sing., 1
sinä olit iskostunut
sing., 2
hän oli iskostunut
sing., 3
me olimme iskostuneet
pl., 1
te olitte iskostuneet
pl., 2
he olivat iskostuneet
pl., 3
minä en ollut iskostunut
sing., 1
sinä et ollut iskostunut
sing., 2
hän ei ollut iskostunut
sing., 3
me emme olleet iskostuneet
pl., 1
te ette olleet iskostuneet
pl., 2
he eivät olleet iskostuneet
pl., 3

Konditionaali
minä iskostuisin
sing., 1
sinä iskostuisit
sing., 2
hän iskostuisi
sing., 3
me iskostuisimme
pl., 1
te iskostuisitte
pl., 2
he iskostuisivat
pl., 3
minä en iskostuisi
sing., 1
sinä et iskostuisi
sing., 2
hän ei iskostuisi
sing., 3
me emme iskostuisi
pl., 1
te ette iskostuisi
pl., 2
he eivät iskostuisi
pl., 3
minä olisin iskostunut
sing., 1
sinä olisit iskostunut
sing., 2
hän olisi iskostunut
sing., 3
me olisimme iskostuneet
pl., 1
te olisitte iskostuneet
pl., 2
he olisivat iskostuneet
pl., 3
minä en olisi iskostunut
sing., 1
sinä et olisi iskostunut
sing., 2
hän ei olisi iskostunut
sing., 3
me emme olisi iskostuneet
pl., 1
te ette olisi iskostuneet
pl., 2
he eivät olisi iskostuneet
pl., 3

Potentiaali
minä iskostunen
sing., 1
sinä iskostunet
sing., 2
hän iskostunee
sing., 3
me iskostunemme
pl., 1
te iskostunette
pl., 2
he iskostunevat
pl., 3
minä en iskostune
sing., 1
sinä et iskostune
sing., 2
hän ei iskostune
sing., 3
me emme iskostune
pl., 1
te ette iskostune
pl., 2
he eivät iskostune
pl., 3
minä lienen iskostunut
sing., 1
sinä lienet iskostunut
sing., 2
hän lienee iskostunut
sing., 3
me lienemme iskostuneet
pl., 1
te lienette iskostuneet
pl., 2
he lienevät iskostuneet
pl., 3
minä en liene iskostunut
sing., 1
sinä et liene iskostunut
sing., 2
hän ei liene iskostunut
sing., 3
me emme liene iskostuneet
pl., 1
te ette liene iskostuneet
pl., 2
he eivät liene iskostuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä iskostu
sing., 2
hän iskostukoon
sing., 3
me iskostukaamme
pl., 1
te iskostukaa
pl., 2
he iskostukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä iskostu
sing., 2
hän älköön iskostuko
sing., 3
me älkäämme iskostuko
pl., 1
te älkää iskostuko
pl., 2
he älkööt iskostuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon iskostunut
sing., 3
he olkoot iskostuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko iskostunut
sing., 3
he älkööt olko iskostuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
iskostua
iskostuakseni
Infinitiivi 2
iskostuessa
inessive
iskostuen
instructive
iskostuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
iskostumassa
inessive
iskostumasta
elative
iskostumaan
illative
iskostumalla
adessive
iskostumatta
abessive
iskostuman
instructive
Infinitiivi 4
iskostuminen
nominative
Infinitiivi 5
iskostumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
iskostuva
active
iskostuttava
passive
Partisiipin perfekti
iskostunut
active
iskostuttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z