Conjugation of the verb JAARITELLA - Finnish

jaarittelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
jaaritellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä jaarittelen
sing., 1
sinä jaarittelet
sing., 2
hän jaarittelee
sing., 3
me jaarittelemme
pl., 1
te jaarittelette
pl., 2
he jaarittelevat
pl., 3
minä en jaarittele
sing., 1
sinä et jaarittele
sing., 2
hän ei jaarittele
sing., 3
me emme jaarittele
pl., 1
te ette jaarittele
pl., 2
he eivät jaarittele
pl., 3
minä jaarittelin
sing., 1
sinä jaarittelit
sing., 2
hän jaaritteli
sing., 3
me jaarittelimme
pl., 1
te jaarittelitte
pl., 2
he jaarittelivat
pl., 3
minä en jaaritellut
sing., 1
sinä et jaaritellut
sing., 2
hän ei jaaritellut
sing., 3
me emme jaaritelleet
pl., 1
te ette jaaritelleet
pl., 2
he eivät jaaritelleet
pl., 3
minä olen jaaritellut
sing., 1
sinä olet jaaritellut
sing., 2
hän on jaaritellut
sing., 3
me olemme jaaritelleet
pl., 1
te olette jaaritelleet
pl., 2
he ovat jaaritelleet
pl., 3
minä en ole jaaritellut
sing., 1
sinä et ole jaaritellut
sing., 2
hän ei ole jaaritellut
sing., 3
me emme ole jaaritelleet
pl., 1
te ette ole jaaritelleet
pl., 2
he eivät ole jaaritelleet
pl., 3
minä olin jaaritellut
sing., 1
sinä olit jaaritellut
sing., 2
hän oli jaaritellut
sing., 3
me olimme jaaritelleet
pl., 1
te olitte jaaritelleet
pl., 2
he olivat jaaritelleet
pl., 3
minä en ollut jaaritellut
sing., 1
sinä et ollut jaaritellut
sing., 2
hän ei ollut jaaritellut
sing., 3
me emme olleet jaaritelleet
pl., 1
te ette olleet jaaritelleet
pl., 2
he eivät olleet jaaritelleet
pl., 3

Konditionaali
minä jaarittelisin
sing., 1
sinä jaarittelisit
sing., 2
hän jaarittelisi
sing., 3
me jaarittelisimme
pl., 1
te jaarittelisitte
pl., 2
he jaarittelisivat
pl., 3
minä en jaarittelisi
sing., 1
sinä et jaarittelisi
sing., 2
hän ei jaarittelisi
sing., 3
me emme jaarittelisi
pl., 1
te ette jaarittelisi
pl., 2
he eivät jaarittelisi
pl., 3
minä olisin jaaritellut
sing., 1
sinä olisit jaaritellut
sing., 2
hän olisi jaaritellut
sing., 3
me olisimme jaaritelleet
pl., 1
te olisitte jaaritelleet
pl., 2
he olisivat jaaritelleet
pl., 3
minä en olisi jaaritellut
sing., 1
sinä et olisi jaaritellut
sing., 2
hän ei olisi jaaritellut
sing., 3
me emme olisi jaaritelleet
pl., 1
te ette olisi jaaritelleet
pl., 2
he eivät olisi jaaritelleet
pl., 3

Potentiaali
minä jaaritellen
sing., 1
sinä jaaritellet
sing., 2
hän jaaritellee
sing., 3
me jaaritellemme
pl., 1
te jaaritellette
pl., 2
he jaaritellevat
pl., 3
minä en jaaritelle
sing., 1
sinä et jaaritelle
sing., 2
hän ei jaaritelle
sing., 3
me emme jaaritelle
pl., 1
te ette jaaritelle
pl., 2
he eivät jaaritelle
pl., 3
minä lienen jaaritellut
sing., 1
sinä lienet jaaritellut
sing., 2
hän lienee jaaritellut
sing., 3
me lienemme jaaritelleet
pl., 1
te lienette jaaritelleet
pl., 2
he lienevät jaaritelleet
pl., 3
minä en liene jaaritellut
sing., 1
sinä et liene jaaritellut
sing., 2
hän ei liene jaaritellut
sing., 3
me emme liene jaaritelleet
pl., 1
te ette liene jaaritelleet
pl., 2
he eivät liene jaaritelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä jaarittele
sing., 2
hän jaaritelkoon
sing., 3
me jaaritelkaamme
pl., 1
te jaaritelkaa
pl., 2
he jaaritelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä jaarittele
sing., 2
hän älköön jaaritelko
sing., 3
me älkäämme jaaritelko
pl., 1
te älkää jaaritelko
pl., 2
he älkööt jaaritelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon jaaritellut
sing., 3
he olkoot jaaritelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko jaaritellut
sing., 3
he älkööt olko jaaritelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
jaaritellakseni
Infinitiivi 2
jaaritellessa
inessive
jaaritellen
instructive
jaariteltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
jaarittelemassa
inessive
jaarittelemasta
elative
jaarittelemaan
illative
jaarittelemalla
adessive
jaarittelematta
abessive
jaaritteleman
instructive
Infinitiivi 4
jaaritteleminen
nominative
Infinitiivi 5
jaarittelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
jaaritteleva
active
jaariteltava
passive
Partisiipin perfekti
jaaritellut
active
jaariteltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z