Conjugation of the verb JUONTUA - Finnish

juontua
Infinitiivi 1
juonnun
Preesens indikatiivi, sing., 1
juontunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä juonnun
sing., 1
sinä juonnut
sing., 2
me juonnumme
pl., 1
te juonnutte
pl., 2
minä en juonnu
sing., 1
sinä et juonnu
sing., 2
hän ei juonnu
sing., 3
me emme juonnu
pl., 1
te ette juonnu
pl., 2
he eivät juonnu
pl., 3
minä juonnuin
sing., 1
sinä juonnuit
sing., 2
hän juontui
sing., 3
me juonnuimme
pl., 1
te juonnuitte
pl., 2
he juontuivat
pl., 3
minä en juontunut
sing., 1
sinä et juontunut
sing., 2
hän ei juontunut
sing., 3
me emme juontuneet
pl., 1
te ette juontuneet
pl., 2
he eivät juontuneet
pl., 3
minä olen juontunut
sing., 1
sinä olet juontunut
sing., 2
hän on juontunut
sing., 3
me olemme juontuneet
pl., 1
te olette juontuneet
pl., 2
he ovat juontuneet
pl., 3
minä en ole juontunut
sing., 1
sinä et ole juontunut
sing., 2
hän ei ole juontunut
sing., 3
me emme ole juontuneet
pl., 1
te ette ole juontuneet
pl., 2
he eivät ole juontuneet
pl., 3
minä olin juontunut
sing., 1
sinä olit juontunut
sing., 2
hän oli juontunut
sing., 3
me olimme juontuneet
pl., 1
te olitte juontuneet
pl., 2
he olivat juontuneet
pl., 3
minä en ollut juontunut
sing., 1
sinä et ollut juontunut
sing., 2
hän ei ollut juontunut
sing., 3
me emme olleet juontuneet
pl., 1
te ette olleet juontuneet
pl., 2
he eivät olleet juontuneet
pl., 3

Konditionaali
minä juontuisin
sing., 1
sinä juontuisit
sing., 2
hän juontuisi
sing., 3
me juontuisimme
pl., 1
te juontuisitte
pl., 2
he juontuisivat
pl., 3
minä en juontuisi
sing., 1
sinä et juontuisi
sing., 2
hän ei juontuisi
sing., 3
me emme juontuisi
pl., 1
te ette juontuisi
pl., 2
he eivät juontuisi
pl., 3
minä olisin juontunut
sing., 1
sinä olisit juontunut
sing., 2
hän olisi juontunut
sing., 3
me olisimme juontuneet
pl., 1
te olisitte juontuneet
pl., 2
he olisivat juontuneet
pl., 3
minä en olisi juontunut
sing., 1
sinä et olisi juontunut
sing., 2
hän ei olisi juontunut
sing., 3
me emme olisi juontuneet
pl., 1
te ette olisi juontuneet
pl., 2
he eivät olisi juontuneet
pl., 3

Potentiaali
minä juontunen
sing., 1
sinä juontunet
sing., 2
hän juontunee
sing., 3
me juontunemme
pl., 1
te juontunette
pl., 2
he juontunevat
pl., 3
minä en juontune
sing., 1
sinä et juontune
sing., 2
hän ei juontune
sing., 3
me emme juontune
pl., 1
te ette juontune
pl., 2
he eivät juontune
pl., 3
minä lienen juontunut
sing., 1
sinä lienet juontunut
sing., 2
hän lienee juontunut
sing., 3
me lienemme juontuneet
pl., 1
te lienette juontuneet
pl., 2
he lienevät juontuneet
pl., 3
minä en liene juontunut
sing., 1
sinä et liene juontunut
sing., 2
hän ei liene juontunut
sing., 3
me emme liene juontuneet
pl., 1
te ette liene juontuneet
pl., 2
he eivät liene juontuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä juonnu
sing., 2
hän juontukoon
sing., 3
me juontukaamme
pl., 1
te juontukaa
pl., 2
he juontukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä juonnu
sing., 2
hän älköön juontuko
sing., 3
me älkäämme juontuko
pl., 1
te älkää juontuko
pl., 2
he älkööt juontuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon juontunut
sing., 3
he olkoot juontuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko juontunut
sing., 3
he älkööt olko juontuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
juontua
juontuakseni
Infinitiivi 2
juontuessa
inessive
juontuen
instructive
juonnuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
juontumassa
inessive
juontumasta
elative
juontumaan
illative
juontumalla
adessive
juontumatta
abessive
juontuman
instructive
Infinitiivi 4
juontuminen
nominative
Infinitiivi 5
juontumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
juontuva
active
juonnuttava
passive
Partisiipin perfekti
juontunut
active
juonnuttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z