Conjugation of the verb JUOPUA - Finnish
Indikatiivi
minä juovun
sing., 1
sinä juovut
sing., 2
hän juopuu
sing., 3
me juovumme
pl., 1
te juovutte
pl., 2
he juopuvat
pl., 3
minä en juovu
sing., 1
sinä et juovu
sing., 2
hän ei juovu
sing., 3
me emme juovu
pl., 1
te ette juovu
pl., 2
he eivät juovu
pl., 3
minä juovuin
sing., 1
sinä juovuit
sing., 2
hän juopui
sing., 3
me juovuimme
pl., 1
te juovuitte
pl., 2
he juopuivat
pl., 3
minä en juopunut
sing., 1
sinä et juopunut
sing., 2
hän ei juopunut
sing., 3
me emme juopuneet
pl., 1
te ette juopuneet
pl., 2
he eivät juopuneet
pl., 3
minä olen juopunut
sing., 1
sinä olet juopunut
sing., 2
me olemme juopuneet
pl., 1
te olette juopuneet
pl., 2
he ovat juopuneet
pl., 3
minä en ole juopunut
sing., 1
sinä et ole juopunut
sing., 2
hän ei ole juopunut
sing., 3
me emme ole juopuneet
pl., 1
te ette ole juopuneet
pl., 2
he eivät ole juopuneet
pl., 3
minä olin juopunut
sing., 1
sinä olit juopunut
sing., 2
hän oli juopunut
sing., 3
me olimme juopuneet
pl., 1
te olitte juopuneet
pl., 2
he olivat juopuneet
pl., 3
minä en ollut juopunut
sing., 1
sinä et ollut juopunut
sing., 2
hän ei ollut juopunut
sing., 3
me emme olleet juopuneet
pl., 1
te ette olleet juopuneet
pl., 2
he eivät olleet juopuneet
pl., 3
Konditionaali
minä juopuisin
sing., 1
sinä juopuisit
sing., 2
hän juopuisi
sing., 3
me juopuisimme
pl., 1
te juopuisitte
pl., 2
he juopuisivat
pl., 3
minä en juopuisi
sing., 1
sinä et juopuisi
sing., 2
hän ei juopuisi
sing., 3
me emme juopuisi
pl., 1
te ette juopuisi
pl., 2
he eivät juopuisi
pl., 3
minä olisin juopunut
sing., 1
sinä olisit juopunut
sing., 2
hän olisi juopunut
sing., 3
me olisimme juopuneet
pl., 1
te olisitte juopuneet
pl., 2
he olisivat juopuneet
pl., 3
minä en olisi juopunut
sing., 1
sinä et olisi juopunut
sing., 2
hän ei olisi juopunut
sing., 3
me emme olisi juopuneet
pl., 1
te ette olisi juopuneet
pl., 2
he eivät olisi juopuneet
pl., 3
Potentiaali
minä juopunen
sing., 1
sinä juopunet
sing., 2
hän juopunee
sing., 3
me juopunemme
pl., 1
te juopunette
pl., 2
he juopunevat
pl., 3
minä en juopune
sing., 1
sinä et juopune
sing., 2
hän ei juopune
sing., 3
me emme juopune
pl., 1
te ette juopune
pl., 2
he eivät juopune
pl., 3
minä lienen juopunut
sing., 1
sinä lienet juopunut
sing., 2
hän lienee juopunut
sing., 3
me lienemme juopuneet
pl., 1
te lienette juopuneet
pl., 2
he lienevät juopuneet
pl., 3
minä en liene juopunut
sing., 1
sinä et liene juopunut
sing., 2
hän ei liene juopunut
sing., 3
me emme liene juopuneet
pl., 1
te ette liene juopuneet
pl., 2
he eivät liene juopuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä juovu
sing., 2
hän juopukoon
sing., 3
me juopukaamme
pl., 1
te juopukaa
pl., 2
he juopukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä juovu
sing., 2
hän älköön juopuko
sing., 3
me älkäämme juopuko
pl., 1
te älkää juopuko
pl., 2
he älkööt juopuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon juopunut
sing., 3
he olkoot juopuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko juopunut
sing., 3
he älkööt olko juopuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
juopua
juopuakseni
Infinitiivi 2
juopuessa
inessive
juopuen
instructive
juovuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
juopumassa
inessive
juopumasta
elative
juopumaan
illative
juopumalla
adessive
juopumatta
abessive
juopuman
instructive
Infinitiivi 4
juopuminen
nominative
Infinitiivi 5
juopumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
juopuva
active
juovuttava
passive
Partisiipin perfekti
juovuttu
passive