Conjugation of the verb JUORUILEVAT - Finnish
juoruilen
Preesens indikatiivi, sing., 1
juoruillut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä juoruilen
sing., 1
sinä juoruilet
sing., 2
hän juoruilee
sing., 3
me juoruilemme
pl., 1
te juoruilette
pl., 2
minä en juoruile
sing., 1
sinä et juoruile
sing., 2
hän ei juoruile
sing., 3
me emme juoruile
pl., 1
te ette juoruile
pl., 2
he eivät juoruile
pl., 3
minä juoruilin
sing., 1
sinä juoruilit
sing., 2
hän juoruili
sing., 3
me juoruilimme
pl., 1
te juoruilitte
pl., 2
he juoruilivat
pl., 3
minä en juoruillut
sing., 1
sinä et juoruillut
sing., 2
hän ei juoruillut
sing., 3
me emme juoruilleet
pl., 1
te ette juoruilleet
pl., 2
he eivät juoruilleet
pl., 3
minä olen juoruillut
sing., 1
sinä olet juoruillut
sing., 2
hän on juoruillut
sing., 3
me olemme juoruilleet
pl., 1
te olette juoruilleet
pl., 2
he ovat juoruilleet
pl., 3
minä en ole juoruillut
sing., 1
sinä et ole juoruillut
sing., 2
hän ei ole juoruillut
sing., 3
me emme ole juoruilleet
pl., 1
te ette ole juoruilleet
pl., 2
he eivät ole juoruilleet
pl., 3
minä olin juoruillut
sing., 1
sinä olit juoruillut
sing., 2
hän oli juoruillut
sing., 3
me olimme juoruilleet
pl., 1
te olitte juoruilleet
pl., 2
he olivat juoruilleet
pl., 3
minä en ollut juoruillut
sing., 1
sinä et ollut juoruillut
sing., 2
hän ei ollut juoruillut
sing., 3
me emme olleet juoruilleet
pl., 1
te ette olleet juoruilleet
pl., 2
he eivät olleet juoruilleet
pl., 3
Konditionaali
minä juoruilisin
sing., 1
sinä juoruilisit
sing., 2
hän juoruilisi
sing., 3
me juoruilisimme
pl., 1
te juoruilisitte
pl., 2
he juoruilisivat
pl., 3
minä en juoruilisi
sing., 1
sinä et juoruilisi
sing., 2
hän ei juoruilisi
sing., 3
me emme juoruilisi
pl., 1
te ette juoruilisi
pl., 2
he eivät juoruilisi
pl., 3
minä olisin juoruillut
sing., 1
sinä olisit juoruillut
sing., 2
hän olisi juoruillut
sing., 3
me olisimme juoruilleet
pl., 1
te olisitte juoruilleet
pl., 2
he olisivat juoruilleet
pl., 3
minä en olisi juoruillut
sing., 1
sinä et olisi juoruillut
sing., 2
hän ei olisi juoruillut
sing., 3
me emme olisi juoruilleet
pl., 1
te ette olisi juoruilleet
pl., 2
he eivät olisi juoruilleet
pl., 3
Potentiaali
minä juoruillen
sing., 1
sinä juoruillet
sing., 2
hän juoruillee
sing., 3
me juoruillemme
pl., 1
te juoruillette
pl., 2
he juoruillevat
pl., 3
minä en juoruille
sing., 1
sinä et juoruille
sing., 2
hän ei juoruille
sing., 3
me emme juoruille
pl., 1
te ette juoruille
pl., 2
he eivät juoruille
pl., 3
minä lienen juoruillut
sing., 1
sinä lienet juoruillut
sing., 2
hän lienee juoruillut
sing., 3
me lienemme juoruilleet
pl., 1
te lienette juoruilleet
pl., 2
he lienevät juoruilleet
pl., 3
minä en liene juoruillut
sing., 1
sinä et liene juoruillut
sing., 2
hän ei liene juoruillut
sing., 3
me emme liene juoruilleet
pl., 1
te ette liene juoruilleet
pl., 2
he eivät liene juoruilleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä juoruile
sing., 2
hän juoruilkoon
sing., 3
me juoruilkaamme
pl., 1
te juoruilkaa
pl., 2
he juoruilkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä juoruile
sing., 2
hän älköön juoruilko
sing., 3
me älkäämme juoruilko
pl., 1
te älkää juoruilko
pl., 2
he älkööt juoruilko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon juoruillut
sing., 3
he olkoot juoruilleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko juoruillut
sing., 3
he älkööt olko juoruilleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
juoruillakseni
Infinitiivi 2
juoruillessa
inessive
juoruillen
instructive
juoruiltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
juoruilemassa
inessive
juoruilemasta
elative
juoruilemaan
illative
juoruilemalla
adessive
juoruilematta
abessive
juoruileman
instructive
Infinitiivi 4
juoruileminen
nominative
Infinitiivi 5
juoruilemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
juoruileva
active
juoruiltava
passive
Partisiipin perfekti
juoruillut
active
juoruiltu
passive