Conjugation of the verb JUOVITTAA - Finnish
juovittaa
Infinitiivi 1
juovitan
Preesens indikatiivi, sing., 1
juovittanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä juovitan
sing., 1
sinä juovitat
sing., 2
hän juovittaa
sing., 3
me juovitamme
pl., 1
te juovitatte
pl., 2
he juovittavat
pl., 3
minä en juovita
sing., 1
sinä et juovita
sing., 2
hän ei juovita
sing., 3
me emme juovita
pl., 1
te ette juovita
pl., 2
he eivät juovita
pl., 3
minä juovitin
sing., 1
sinä juovitit
sing., 2
hän juovitti
sing., 3
me juovitimme
pl., 1
te juovititte
pl., 2
he juovittivat
pl., 3
minä en juovittanut
sing., 1
sinä et juovittanut
sing., 2
hän ei juovittanut
sing., 3
me emme juovittaneet
pl., 1
te ette juovittaneet
pl., 2
he eivät juovittaneet
pl., 3
minä olen juovittanut
sing., 1
sinä olet juovittanut
sing., 2
hän on juovittanut
sing., 3
me olemme juovittaneet
pl., 1
te olette juovittaneet
pl., 2
he ovat juovittaneet
pl., 3
minä en ole juovittanut
sing., 1
sinä et ole juovittanut
sing., 2
hän ei ole juovittanut
sing., 3
me emme ole juovittaneet
pl., 1
te ette ole juovittaneet
pl., 2
he eivät ole juovittaneet
pl., 3
minä olin juovittanut
sing., 1
sinä olit juovittanut
sing., 2
hän oli juovittanut
sing., 3
me olimme juovittaneet
pl., 1
te olitte juovittaneet
pl., 2
he olivat juovittaneet
pl., 3
minä en ollut juovittanut
sing., 1
sinä et ollut juovittanut
sing., 2
hän ei ollut juovittanut
sing., 3
me emme olleet juovittaneet
pl., 1
te ette olleet juovittaneet
pl., 2
he eivät olleet juovittaneet
pl., 3
Konditionaali
minä juovittaisin
sing., 1
sinä juovittaisit
sing., 2
hän juovittaisi
sing., 3
me juovittaisimme
pl., 1
te juovittaisitte
pl., 2
he juovittaisivat
pl., 3
minä en juovittaisi
sing., 1
sinä et juovittaisi
sing., 2
hän ei juovittaisi
sing., 3
me emme juovittaisi
pl., 1
te ette juovittaisi
pl., 2
he eivät juovittaisi
pl., 3
minä olisin juovittanut
sing., 1
sinä olisit juovittanut
sing., 2
hän olisi juovittanut
sing., 3
me olisimme juovittaneet
pl., 1
te olisitte juovittaneet
pl., 2
he olisivat juovittaneet
pl., 3
minä en olisi juovittanut
sing., 1
sinä et olisi juovittanut
sing., 2
hän ei olisi juovittanut
sing., 3
me emme olisi juovittaneet
pl., 1
te ette olisi juovittaneet
pl., 2
he eivät olisi juovittaneet
pl., 3
Potentiaali
minä juovittanen
sing., 1
sinä juovittanet
sing., 2
hän juovittanee
sing., 3
me juovittanemme
pl., 1
te juovittanette
pl., 2
he juovittanevat
pl., 3
minä en juovittane
sing., 1
sinä et juovittane
sing., 2
hän ei juovittane
sing., 3
me emme juovittane
pl., 1
te ette juovittane
pl., 2
he eivät juovittane
pl., 3
minä lienen juovittanut
sing., 1
sinä lienet juovittanut
sing., 2
hän lienee juovittanut
sing., 3
me lienemme juovittaneet
pl., 1
te lienette juovittaneet
pl., 2
he lienevät juovittaneet
pl., 3
minä en liene juovittanut
sing., 1
sinä et liene juovittanut
sing., 2
hän ei liene juovittanut
sing., 3
me emme liene juovittaneet
pl., 1
te ette liene juovittaneet
pl., 2
he eivät liene juovittaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä juovita
sing., 2
hän juovittakoon
sing., 3
me juovittakaamme
pl., 1
te juovittakaa
pl., 2
he juovittakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä juovita
sing., 2
hän älköön juovittako
sing., 3
me älkäämme juovittako
pl., 1
te älkää juovittako
pl., 2
he älkööt juovittako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon juovittanut
sing., 3
he olkoot juovittaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko juovittanut
sing., 3
he älkööt olko juovittaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
juovittaa
juovittaakseni
Infinitiivi 2
juovittaessa
inessive
juovittaen
instructive
juovitettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
juovittamassa
inessive
juovittamasta
elative
juovittamaan
illative
juovittamalla
adessive
juovittamatta
abessive
juovittaman
instructive
Infinitiivi 4
juovittaminen
nominative
Infinitiivi 5
juovittamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
juovittava
active
juovitettava
passive
Partisiipin perfekti
juovittanut
active
juovitettu
passive