Conjugation of the verb JURISTA - Finnish

jurista
Infinitiivi 1
jurisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
jurissut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä jurisen
sing., 1
sinä juriset
sing., 2
hän jurisee
sing., 3
me jurisemme
pl., 1
te jurisette
pl., 2
he jurisevat
pl., 3
minä en jurise
sing., 1
sinä et jurise
sing., 2
hän ei jurise
sing., 3
me emme jurise
pl., 1
te ette jurise
pl., 2
he eivät jurise
pl., 3
minä jurisin
sing., 1
sinä jurisit
sing., 2
hän jurisi
sing., 3
me jurisimme
pl., 1
te jurisitte
pl., 2
he jurisivat
pl., 3
minä en jurissut
sing., 1
sinä et jurissut
sing., 2
hän ei jurissut
sing., 3
me emme jurisseet
pl., 1
te ette jurisseet
pl., 2
he eivät jurisseet
pl., 3
minä olen jurissut
sing., 1
sinä olet jurissut
sing., 2
hän on jurissut
sing., 3
me olemme jurisseet
pl., 1
te olette jurisseet
pl., 2
he ovat jurisseet
pl., 3
minä en ole jurissut
sing., 1
sinä et ole jurissut
sing., 2
hän ei ole jurissut
sing., 3
me emme ole jurisseet
pl., 1
te ette ole jurisseet
pl., 2
he eivät ole jurisseet
pl., 3
minä olin jurissut
sing., 1
sinä olit jurissut
sing., 2
hän oli jurissut
sing., 3
me olimme jurisseet
pl., 1
te olitte jurisseet
pl., 2
he olivat jurisseet
pl., 3
minä en ollut jurissut
sing., 1
sinä et ollut jurissut
sing., 2
hän ei ollut jurissut
sing., 3
me emme olleet jurisseet
pl., 1
te ette olleet jurisseet
pl., 2
he eivät olleet jurisseet
pl., 3

Konditionaali
minä jurisisin
sing., 1
sinä jurisisit
sing., 2
hän jurisisi
sing., 3
me jurisisimme
pl., 1
te jurisisitte
pl., 2
he jurisisivat
pl., 3
minä en jurisisi
sing., 1
sinä et jurisisi
sing., 2
hän ei jurisisi
sing., 3
me emme jurisisi
pl., 1
te ette jurisisi
pl., 2
he eivät jurisisi
pl., 3
minä olisin jurissut
sing., 1
sinä olisit jurissut
sing., 2
hän olisi jurissut
sing., 3
me olisimme jurisseet
pl., 1
te olisitte jurisseet
pl., 2
he olisivat jurisseet
pl., 3
minä en olisi jurissut
sing., 1
sinä et olisi jurissut
sing., 2
hän ei olisi jurissut
sing., 3
me emme olisi jurisseet
pl., 1
te ette olisi jurisseet
pl., 2
he eivät olisi jurisseet
pl., 3

Potentiaali
minä jurissen
sing., 1
sinä jurisset
sing., 2
hän jurissee
sing., 3
me jurissemme
pl., 1
te jurissette
pl., 2
he jurissevat
pl., 3
minä en jurisse
sing., 1
sinä et jurisse
sing., 2
hän ei jurisse
sing., 3
me emme jurisse
pl., 1
te ette jurisse
pl., 2
he eivät jurisse
pl., 3
minä lienen jurissut
sing., 1
sinä lienet jurissut
sing., 2
hän lienee jurissut
sing., 3
me lienemme jurisseet
pl., 1
te lienette jurisseet
pl., 2
he lienevät jurisseet
pl., 3
minä en liene jurissut
sing., 1
sinä et liene jurissut
sing., 2
hän ei liene jurissut
sing., 3
me emme liene jurisseet
pl., 1
te ette liene jurisseet
pl., 2
he eivät liene jurisseet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä jurise
sing., 2
hän juriskoon
sing., 3
me juriskaamme
pl., 1
te juriskaa
pl., 2
he juriskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä jurise
sing., 2
hän älköön jurisko
sing., 3
me älkäämme jurisko
pl., 1
te älkää jurisko
pl., 2
he älkööt jurisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon jurissut
sing., 3
he olkoot jurisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko jurissut
sing., 3
he älkööt olko jurisseet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
jurista
juristakseni
Infinitiivi 2
juristessa
inessive
juristen
instructive
juristaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
jurisemassa
inessive
jurisemasta
elative
jurisemaan
illative
jurisemalla
adessive
jurisematta
abessive
juriseman
instructive
Infinitiivi 4
juriseminen
nominative
Infinitiivi 5
jurisemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
juriseva
active
juristava
passive
Partisiipin perfekti
jurissut
active
juristu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z