Conjugation of the verb JUURIANNE - Finnish
Indikatiivi
minä juurin
sing., 1
sinä juurit
sing., 2
hän juurii
sing., 3
me juurimme
pl., 1
te juuritte
pl., 2
he juurivat
pl., 3
minä juurin
sing., 1
sinä juurit
sing., 2
me juurimme
pl., 1
te juuritte
pl., 2
he juurivat
pl., 3
minä en juurinut
sing., 1
sinä et juurinut
sing., 2
hän ei juurinut
sing., 3
me emme juurineet
pl., 1
te ette juurineet
pl., 2
he eivät juurineet
pl., 3
minä olen juurinut
sing., 1
sinä olet juurinut
sing., 2
hän on juurinut
sing., 3
me olemme juurineet
pl., 1
te olette juurineet
pl., 2
he ovat juurineet
pl., 3
minä en ole juurinut
sing., 1
sinä et ole juurinut
sing., 2
hän ei ole juurinut
sing., 3
me emme ole juurineet
pl., 1
te ette ole juurineet
pl., 2
he eivät ole juurineet
pl., 3
minä olin juurinut
sing., 1
sinä olit juurinut
sing., 2
hän oli juurinut
sing., 3
me olimme juurineet
pl., 1
te olitte juurineet
pl., 2
he olivat juurineet
pl., 3
minä en ollut juurinut
sing., 1
sinä et ollut juurinut
sing., 2
hän ei ollut juurinut
sing., 3
me emme olleet juurineet
pl., 1
te ette olleet juurineet
pl., 2
he eivät olleet juurineet
pl., 3
Konditionaali
minä juurisin
sing., 1
sinä juurisit
sing., 2
hän juurisi
sing., 3
me juurisimme
pl., 1
te juurisitte
pl., 2
he juurisivat
pl., 3
minä en juurisi
sing., 1
sinä et juurisi
sing., 2
hän ei juurisi
sing., 3
me emme juurisi
pl., 1
te ette juurisi
pl., 2
he eivät juurisi
pl., 3
minä olisin juurinut
sing., 1
sinä olisit juurinut
sing., 2
hän olisi juurinut
sing., 3
me olisimme juurineet
pl., 1
te olisitte juurineet
pl., 2
he olisivat juurineet
pl., 3
minä en olisi juurinut
sing., 1
sinä et olisi juurinut
sing., 2
hän ei olisi juurinut
sing., 3
me emme olisi juurineet
pl., 1
te ette olisi juurineet
pl., 2
he eivät olisi juurineet
pl., 3
Potentiaali
minä juurinen
sing., 1
sinä juurinet
sing., 2
hän juurinee
sing., 3
me juurinemme
pl., 1
te juurinette
pl., 2
he juurinevat
pl., 3
minä en juurine
sing., 1
sinä et juurine
sing., 2
hän ei juurine
sing., 3
me emme juurine
pl., 1
te ette juurine
pl., 2
he eivät juurine
pl., 3
minä lienen juurinut
sing., 1
sinä lienet juurinut
sing., 2
hän lienee juurinut
sing., 3
me lienemme juurineet
pl., 1
te lienette juurineet
pl., 2
he lienevät juurineet
pl., 3
minä en liene juurinut
sing., 1
sinä et liene juurinut
sing., 2
hän ei liene juurinut
sing., 3
me emme liene juurineet
pl., 1
te ette liene juurineet
pl., 2
he eivät liene juurineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän juurikoon
sing., 3
me juurikaamme
pl., 1
te juurikaa
pl., 2
he juurikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä juuri
sing., 2
hän älköön juuriko
sing., 3
me älkäämme juuriko
pl., 1
te älkää juuriko
pl., 2
he älkööt juuriko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon juurinut
sing., 3
he olkoot juurineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko juurinut
sing., 3
he älkööt olko juurineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
juuriakseni
Infinitiivi 2
Infinitiivi 3
juurimassa
inessive
juurimasta
elative
juurimaan
illative
juurimalla
adessive
juurimatta
abessive
juuriman
instructive
Infinitiivi 4
juuriminen
nominative
Infinitiivi 5
juurimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
juuriva
active
juurittava
passive
Partisiipin perfekti
juurinut
active
juurittu
passive