Conjugation of the verb KAHDENTUU - Finnish

Conjugations are shown for the word "kahdentua" found in the query. The original query was "kahdentuu".
doubling replicates
kahdentua
Infinitiivi 1
kahdennun
Preesens indikatiivi, sing., 1
kahdentunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä kahdennun
sing., 1
sinä kahdennut
sing., 2
hän kahdentuu
sing., 3
me kahdennumme
pl., 1
te kahdennutte
pl., 2
he kahdentuvat
pl., 3
minä en kahdennu
sing., 1
sinä et kahdennu
sing., 2
hän ei kahdennu
sing., 3
me emme kahdennu
pl., 1
te ette kahdennu
pl., 2
he eivät kahdennu
pl., 3
minä kahdennuin
sing., 1
sinä kahdennuit
sing., 2
hän kahdentui
sing., 3
me kahdennuimme
pl., 1
te kahdennuitte
pl., 2
he kahdentuivat
pl., 3
minä en kahdentunut
sing., 1
sinä et kahdentunut
sing., 2
hän ei kahdentunut
sing., 3
me emme kahdentuneet
pl., 1
te ette kahdentuneet
pl., 2
he eivät kahdentuneet
pl., 3
minä olen kahdentunut
sing., 1
sinä olet kahdentunut
sing., 2
hän on kahdentunut
sing., 3
me olemme kahdentuneet
pl., 1
te olette kahdentuneet
pl., 2
he ovat kahdentuneet
pl., 3
minä en ole kahdentunut
sing., 1
sinä et ole kahdentunut
sing., 2
hän ei ole kahdentunut
sing., 3
me emme ole kahdentuneet
pl., 1
te ette ole kahdentuneet
pl., 2
he eivät ole kahdentuneet
pl., 3
minä olin kahdentunut
sing., 1
sinä olit kahdentunut
sing., 2
hän oli kahdentunut
sing., 3
me olimme kahdentuneet
pl., 1
te olitte kahdentuneet
pl., 2
he olivat kahdentuneet
pl., 3
minä en ollut kahdentunut
sing., 1
sinä et ollut kahdentunut
sing., 2
hän ei ollut kahdentunut
sing., 3
me emme olleet kahdentuneet
pl., 1
te ette olleet kahdentuneet
pl., 2
he eivät olleet kahdentuneet
pl., 3

Konditionaali
minä kahdentuisin
sing., 1
sinä kahdentuisit
sing., 2
hän kahdentuisi
sing., 3
me kahdentuisimme
pl., 1
te kahdentuisitte
pl., 2
he kahdentuisivat
pl., 3
minä en kahdentuisi
sing., 1
sinä et kahdentuisi
sing., 2
hän ei kahdentuisi
sing., 3
me emme kahdentuisi
pl., 1
te ette kahdentuisi
pl., 2
he eivät kahdentuisi
pl., 3
minä olisin kahdentunut
sing., 1
sinä olisit kahdentunut
sing., 2
hän olisi kahdentunut
sing., 3
me olisimme kahdentuneet
pl., 1
te olisitte kahdentuneet
pl., 2
he olisivat kahdentuneet
pl., 3
minä en olisi kahdentunut
sing., 1
sinä et olisi kahdentunut
sing., 2
hän ei olisi kahdentunut
sing., 3
me emme olisi kahdentuneet
pl., 1
te ette olisi kahdentuneet
pl., 2
he eivät olisi kahdentuneet
pl., 3

Potentiaali
minä kahdentunen
sing., 1
sinä kahdentunet
sing., 2
hän kahdentunee
sing., 3
me kahdentunemme
pl., 1
te kahdentunette
pl., 2
he kahdentunevat
pl., 3
minä en kahdentune
sing., 1
sinä et kahdentune
sing., 2
hän ei kahdentune
sing., 3
me emme kahdentune
pl., 1
te ette kahdentune
pl., 2
he eivät kahdentune
pl., 3
minä lienen kahdentunut
sing., 1
sinä lienet kahdentunut
sing., 2
hän lienee kahdentunut
sing., 3
me lienemme kahdentuneet
pl., 1
te lienette kahdentuneet
pl., 2
he lienevät kahdentuneet
pl., 3
minä en liene kahdentunut
sing., 1
sinä et liene kahdentunut
sing., 2
hän ei liene kahdentunut
sing., 3
me emme liene kahdentuneet
pl., 1
te ette liene kahdentuneet
pl., 2
he eivät liene kahdentuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kahdennu
sing., 2
hän kahdentukoon
sing., 3
me kahdentukaamme
pl., 1
te kahdentukaa
pl., 2
he kahdentukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kahdennu
sing., 2
hän älköön kahdentuko
sing., 3
me älkäämme kahdentuko
pl., 1
te älkää kahdentuko
pl., 2
he älkööt kahdentuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kahdentunut
sing., 3
he olkoot kahdentuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kahdentunut
sing., 3
he älkööt olko kahdentuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
kahdentua
kahdentuakseni
Infinitiivi 2
kahdentuessa
inessive
kahdentuen
instructive
kahdennuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kahdentumassa
inessive
kahdentumasta
elative
kahdentumaan
illative
kahdentumalla
adessive
kahdentumatta
abessive
kahdentuman
instructive
Infinitiivi 4
kahdentuminen
nominative
Infinitiivi 5
kahdentumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
kahdentuva
active
kahdennuttava
passive
Partisiipin perfekti
kahdentunut
active
kahdennuttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z