Conjugation of the verb KAHISTAA - Finnish

kahista
Infinitiivi 1
kahisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
kahissut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä kahisen
sing., 1
sinä kahiset
sing., 2
hän kahisee
sing., 3
me kahisemme
pl., 1
te kahisette
pl., 2
he kahisevat
pl., 3
minä en kahise
sing., 1
sinä et kahise
sing., 2
hän ei kahise
sing., 3
me emme kahise
pl., 1
te ette kahise
pl., 2
he eivät kahise
pl., 3
minä kahisin
sing., 1
sinä kahisit
sing., 2
hän kahisi
sing., 3
me kahisimme
pl., 1
te kahisitte
pl., 2
he kahisivat
pl., 3
minä en kahissut
sing., 1
sinä et kahissut
sing., 2
hän ei kahissut
sing., 3
me emme kahisseet
pl., 1
te ette kahisseet
pl., 2
he eivät kahisseet
pl., 3
minä olen kahissut
sing., 1
sinä olet kahissut
sing., 2
hän on kahissut
sing., 3
me olemme kahisseet
pl., 1
te olette kahisseet
pl., 2
he ovat kahisseet
pl., 3
minä en ole kahissut
sing., 1
sinä et ole kahissut
sing., 2
hän ei ole kahissut
sing., 3
me emme ole kahisseet
pl., 1
te ette ole kahisseet
pl., 2
he eivät ole kahisseet
pl., 3
minä olin kahissut
sing., 1
sinä olit kahissut
sing., 2
hän oli kahissut
sing., 3
me olimme kahisseet
pl., 1
te olitte kahisseet
pl., 2
he olivat kahisseet
pl., 3
minä en ollut kahissut
sing., 1
sinä et ollut kahissut
sing., 2
hän ei ollut kahissut
sing., 3
me emme olleet kahisseet
pl., 1
te ette olleet kahisseet
pl., 2
he eivät olleet kahisseet
pl., 3

Konditionaali
minä kahisisin
sing., 1
sinä kahisisit
sing., 2
hän kahisisi
sing., 3
me kahisisimme
pl., 1
te kahisisitte
pl., 2
he kahisisivat
pl., 3
minä en kahisisi
sing., 1
sinä et kahisisi
sing., 2
hän ei kahisisi
sing., 3
me emme kahisisi
pl., 1
te ette kahisisi
pl., 2
he eivät kahisisi
pl., 3
minä olisin kahissut
sing., 1
sinä olisit kahissut
sing., 2
hän olisi kahissut
sing., 3
me olisimme kahisseet
pl., 1
te olisitte kahisseet
pl., 2
he olisivat kahisseet
pl., 3
minä en olisi kahissut
sing., 1
sinä et olisi kahissut
sing., 2
hän ei olisi kahissut
sing., 3
me emme olisi kahisseet
pl., 1
te ette olisi kahisseet
pl., 2
he eivät olisi kahisseet
pl., 3

Potentiaali
minä kahissen
sing., 1
sinä kahisset
sing., 2
hän kahissee
sing., 3
me kahissemme
pl., 1
te kahissette
pl., 2
he kahissevat
pl., 3
minä en kahisse
sing., 1
sinä et kahisse
sing., 2
hän ei kahisse
sing., 3
me emme kahisse
pl., 1
te ette kahisse
pl., 2
he eivät kahisse
pl., 3
minä lienen kahissut
sing., 1
sinä lienet kahissut
sing., 2
hän lienee kahissut
sing., 3
me lienemme kahisseet
pl., 1
te lienette kahisseet
pl., 2
he lienevät kahisseet
pl., 3
minä en liene kahissut
sing., 1
sinä et liene kahissut
sing., 2
hän ei liene kahissut
sing., 3
me emme liene kahisseet
pl., 1
te ette liene kahisseet
pl., 2
he eivät liene kahisseet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kahise
sing., 2
hän kahiskoon
sing., 3
me kahiskaamme
pl., 1
te kahiskaa
pl., 2
he kahiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kahise
sing., 2
hän älköön kahisko
sing., 3
me älkäämme kahisko
pl., 1
te älkää kahisko
pl., 2
he älkööt kahisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kahissut
sing., 3
he olkoot kahisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kahissut
sing., 3
he älkööt olko kahisseet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
kahista
kahistakseni
Infinitiivi 2
kahistessa
inessive
kahisten
instructive
kahistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kahisemassa
inessive
kahisemasta
elative
kahisemaan
illative
kahisemalla
adessive
kahisematta
abessive
kahiseman
instructive
Infinitiivi 4
kahiseminen
nominative
Infinitiivi 5
kahisemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
kahiseva
active
kahistava
passive
Partisiipin perfekti
kahissut
active
kahistu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z