Conjugation of the verb KAJAHDELLA - Finnish
kajahdella
Infinitiivi 1
kajahtelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
kajahdellut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kajahtelen
sing., 1
sinä kajahtelet
sing., 2
hän kajahtelee
sing., 3
me kajahtelemme
pl., 1
te kajahtelette
pl., 2
he kajahtelevat
pl., 3
minä en kajahtele
sing., 1
sinä et kajahtele
sing., 2
hän ei kajahtele
sing., 3
me emme kajahtele
pl., 1
te ette kajahtele
pl., 2
he eivät kajahtele
pl., 3
minä kajahtelin
sing., 1
sinä kajahtelit
sing., 2
hän kajahteli
sing., 3
me kajahtelimme
pl., 1
te kajahtelitte
pl., 2
he kajahtelivat
pl., 3
minä en kajahdellut
sing., 1
sinä et kajahdellut
sing., 2
hän ei kajahdellut
sing., 3
me emme kajahdelleet
pl., 1
te ette kajahdelleet
pl., 2
he eivät kajahdelleet
pl., 3
minä olen kajahdellut
sing., 1
sinä olet kajahdellut
sing., 2
hän on kajahdellut
sing., 3
me olemme kajahdelleet
pl., 1
te olette kajahdelleet
pl., 2
he ovat kajahdelleet
pl., 3
minä en ole kajahdellut
sing., 1
sinä et ole kajahdellut
sing., 2
hän ei ole kajahdellut
sing., 3
me emme ole kajahdelleet
pl., 1
te ette ole kajahdelleet
pl., 2
he eivät ole kajahdelleet
pl., 3
minä olin kajahdellut
sing., 1
sinä olit kajahdellut
sing., 2
hän oli kajahdellut
sing., 3
me olimme kajahdelleet
pl., 1
te olitte kajahdelleet
pl., 2
he olivat kajahdelleet
pl., 3
minä en ollut kajahdellut
sing., 1
sinä et ollut kajahdellut
sing., 2
hän ei ollut kajahdellut
sing., 3
me emme olleet kajahdelleet
pl., 1
te ette olleet kajahdelleet
pl., 2
he eivät olleet kajahdelleet
pl., 3
Konditionaali
minä kajahtelisin
sing., 1
sinä kajahtelisit
sing., 2
hän kajahtelisi
sing., 3
me kajahtelisimme
pl., 1
te kajahtelisitte
pl., 2
he kajahtelisivat
pl., 3
minä en kajahtelisi
sing., 1
sinä et kajahtelisi
sing., 2
hän ei kajahtelisi
sing., 3
me emme kajahtelisi
pl., 1
te ette kajahtelisi
pl., 2
he eivät kajahtelisi
pl., 3
minä olisin kajahdellut
sing., 1
sinä olisit kajahdellut
sing., 2
hän olisi kajahdellut
sing., 3
me olisimme kajahdelleet
pl., 1
te olisitte kajahdelleet
pl., 2
he olisivat kajahdelleet
pl., 3
minä en olisi kajahdellut
sing., 1
sinä et olisi kajahdellut
sing., 2
hän ei olisi kajahdellut
sing., 3
me emme olisi kajahdelleet
pl., 1
te ette olisi kajahdelleet
pl., 2
he eivät olisi kajahdelleet
pl., 3
Potentiaali
minä kajahdellen
sing., 1
sinä kajahdellet
sing., 2
hän kajahdellee
sing., 3
me kajahdellemme
pl., 1
te kajahdellette
pl., 2
he kajahdellevat
pl., 3
minä en kajahdelle
sing., 1
sinä et kajahdelle
sing., 2
hän ei kajahdelle
sing., 3
me emme kajahdelle
pl., 1
te ette kajahdelle
pl., 2
he eivät kajahdelle
pl., 3
minä lienen kajahdellut
sing., 1
sinä lienet kajahdellut
sing., 2
hän lienee kajahdellut
sing., 3
me lienemme kajahdelleet
pl., 1
te lienette kajahdelleet
pl., 2
he lienevät kajahdelleet
pl., 3
minä en liene kajahdellut
sing., 1
sinä et liene kajahdellut
sing., 2
hän ei liene kajahdellut
sing., 3
me emme liene kajahdelleet
pl., 1
te ette liene kajahdelleet
pl., 2
he eivät liene kajahdelleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kajahtele
sing., 2
hän kajahdelkoon
sing., 3
me kajahdelkaamme
pl., 1
te kajahdelkaa
pl., 2
he kajahdelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kajahtele
sing., 2
hän älköön kajahdelko
sing., 3
me älkäämme kajahdelko
pl., 1
te älkää kajahdelko
pl., 2
he älkööt kajahdelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kajahdellut
sing., 3
he olkoot kajahdelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kajahdellut
sing., 3
he älkööt olko kajahdelleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kajahdella
kajahdellakseni
Infinitiivi 2
kajahdellessa
inessive
kajahdellen
instructive
kajahdeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kajahtelemassa
inessive
kajahtelemasta
elative
kajahtelemaan
illative
kajahtelemalla
adessive
kajahtelematta
abessive
kajahteleman
instructive
Infinitiivi 4
kajahteleminen
nominative
Infinitiivi 5
kajahtelemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kajahteleva
active
kajahdeltava
passive
Partisiipin perfekti
kajahdellut
active
kajahdeltu
passive