Conjugation of the verb KALAHTAA - Finnish
kalahtaa
Infinitiivi 1
kalahdan
Preesens indikatiivi, sing., 1
kalahtanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kalahdan
sing., 1
sinä kalahdat
sing., 2
hän kalahtaa
sing., 3
me kalahdamme
pl., 1
te kalahdatte
pl., 2
he kalahtavat
pl., 3
minä en kalahda
sing., 1
sinä et kalahda
sing., 2
hän ei kalahda
sing., 3
me emme kalahda
pl., 1
te ette kalahda
pl., 2
he eivät kalahda
pl., 3
minä kalahdin
sing., 1
sinä kalahdit
sing., 2
hän kalahti
sing., 3
me kalahdimme
pl., 1
te kalahditte
pl., 2
he kalahtivat
pl., 3
minä en kalahtanut
sing., 1
sinä et kalahtanut
sing., 2
hän ei kalahtanut
sing., 3
me emme kalahtaneet
pl., 1
te ette kalahtaneet
pl., 2
he eivät kalahtaneet
pl., 3
minä olen kalahtanut
sing., 1
sinä olet kalahtanut
sing., 2
hän on kalahtanut
sing., 3
me olemme kalahtaneet
pl., 1
te olette kalahtaneet
pl., 2
he ovat kalahtaneet
pl., 3
minä en ole kalahtanut
sing., 1
sinä et ole kalahtanut
sing., 2
hän ei ole kalahtanut
sing., 3
me emme ole kalahtaneet
pl., 1
te ette ole kalahtaneet
pl., 2
he eivät ole kalahtaneet
pl., 3
minä olin kalahtanut
sing., 1
sinä olit kalahtanut
sing., 2
hän oli kalahtanut
sing., 3
me olimme kalahtaneet
pl., 1
te olitte kalahtaneet
pl., 2
he olivat kalahtaneet
pl., 3
minä en ollut kalahtanut
sing., 1
sinä et ollut kalahtanut
sing., 2
hän ei ollut kalahtanut
sing., 3
me emme olleet kalahtaneet
pl., 1
te ette olleet kalahtaneet
pl., 2
he eivät olleet kalahtaneet
pl., 3
Konditionaali
minä kalahtaisin
sing., 1
sinä kalahtaisit
sing., 2
hän kalahtaisi
sing., 3
me kalahtaisimme
pl., 1
te kalahtaisitte
pl., 2
he kalahtaisivat
pl., 3
minä en kalahtaisi
sing., 1
sinä et kalahtaisi
sing., 2
hän ei kalahtaisi
sing., 3
me emme kalahtaisi
pl., 1
te ette kalahtaisi
pl., 2
he eivät kalahtaisi
pl., 3
minä olisin kalahtanut
sing., 1
sinä olisit kalahtanut
sing., 2
hän olisi kalahtanut
sing., 3
me olisimme kalahtaneet
pl., 1
te olisitte kalahtaneet
pl., 2
he olisivat kalahtaneet
pl., 3
minä en olisi kalahtanut
sing., 1
sinä et olisi kalahtanut
sing., 2
hän ei olisi kalahtanut
sing., 3
me emme olisi kalahtaneet
pl., 1
te ette olisi kalahtaneet
pl., 2
he eivät olisi kalahtaneet
pl., 3
Potentiaali
minä kalahtanen
sing., 1
sinä kalahtanet
sing., 2
hän kalahtanee
sing., 3
me kalahtanemme
pl., 1
te kalahtanette
pl., 2
he kalahtanevat
pl., 3
minä en kalahtane
sing., 1
sinä et kalahtane
sing., 2
hän ei kalahtane
sing., 3
me emme kalahtane
pl., 1
te ette kalahtane
pl., 2
he eivät kalahtane
pl., 3
minä lienen kalahtanut
sing., 1
sinä lienet kalahtanut
sing., 2
hän lienee kalahtanut
sing., 3
me lienemme kalahtaneet
pl., 1
te lienette kalahtaneet
pl., 2
he lienevät kalahtaneet
pl., 3
minä en liene kalahtanut
sing., 1
sinä et liene kalahtanut
sing., 2
hän ei liene kalahtanut
sing., 3
me emme liene kalahtaneet
pl., 1
te ette liene kalahtaneet
pl., 2
he eivät liene kalahtaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kalahda
sing., 2
hän kalahtakoon
sing., 3
me kalahtakaamme
pl., 1
te kalahtakaa
pl., 2
he kalahtakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kalahda
sing., 2
hän älköön kalahtako
sing., 3
me älkäämme kalahtako
pl., 1
te älkää kalahtako
pl., 2
he älkööt kalahtako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kalahtanut
sing., 3
he olkoot kalahtaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kalahtanut
sing., 3
he älkööt olko kalahtaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kalahtaa
kalahtaakseni
Infinitiivi 2
kalahtaessa
inessive
kalahtaen
instructive
kalahdettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kalahtamassa
inessive
kalahtamasta
elative
kalahtamaan
illative
kalahtamalla
adessive
kalahtamatta
abessive
kalahtaman
instructive
Infinitiivi 4
kalahtaminen
nominative
Infinitiivi 5
kalahtamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kalahtava
active
kalahdettava
passive
Partisiipin perfekti
kalahtanut
active
kalahdettu
passive