Conjugation of the verb KALMETOIDA - Finnish
kalmetoida
Infinitiivi 1
kalmetoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
kalmetoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kalmetoin
sing., 1
sinä kalmetoit
sing., 2
hän kalmetoi
sing., 3
me kalmetoimme
pl., 1
te kalmetoitte
pl., 2
he kalmetoivat
pl., 3
minä en kalmetoi
sing., 1
sinä et kalmetoi
sing., 2
hän ei kalmetoi
sing., 3
me emme kalmetoi
pl., 1
te ette kalmetoi
pl., 2
he eivät kalmetoi
pl., 3
minä kalmetoin
sing., 1
sinä kalmetoit
sing., 2
hän kalmetoi
sing., 3
me kalmetoimme
pl., 1
te kalmetoitte
pl., 2
he kalmetoivat
pl., 3
minä en kalmetoinut
sing., 1
sinä et kalmetoinut
sing., 2
hän ei kalmetoinut
sing., 3
me emme kalmetoineet
pl., 1
te ette kalmetoineet
pl., 2
he eivät kalmetoineet
pl., 3
minä olen kalmetoinut
sing., 1
sinä olet kalmetoinut
sing., 2
hän on kalmetoinut
sing., 3
me olemme kalmetoineet
pl., 1
te olette kalmetoineet
pl., 2
he ovat kalmetoineet
pl., 3
minä en ole kalmetoinut
sing., 1
sinä et ole kalmetoinut
sing., 2
hän ei ole kalmetoinut
sing., 3
me emme ole kalmetoineet
pl., 1
te ette ole kalmetoineet
pl., 2
he eivät ole kalmetoineet
pl., 3
minä olin kalmetoinut
sing., 1
sinä olit kalmetoinut
sing., 2
hän oli kalmetoinut
sing., 3
me olimme kalmetoineet
pl., 1
te olitte kalmetoineet
pl., 2
he olivat kalmetoineet
pl., 3
minä en ollut kalmetoinut
sing., 1
sinä et ollut kalmetoinut
sing., 2
hän ei ollut kalmetoinut
sing., 3
me emme olleet kalmetoineet
pl., 1
te ette olleet kalmetoineet
pl., 2
he eivät olleet kalmetoineet
pl., 3
Konditionaali
minä kalmetoisin
sing., 1
sinä kalmetoisit
sing., 2
hän kalmetoisi
sing., 3
me kalmetoisimme
pl., 1
te kalmetoisitte
pl., 2
he kalmetoisivat
pl., 3
minä en kalmetoisi
sing., 1
sinä et kalmetoisi
sing., 2
hän ei kalmetoisi
sing., 3
me emme kalmetoisi
pl., 1
te ette kalmetoisi
pl., 2
he eivät kalmetoisi
pl., 3
minä olisin kalmetoinut
sing., 1
sinä olisit kalmetoinut
sing., 2
hän olisi kalmetoinut
sing., 3
me olisimme kalmetoineet
pl., 1
te olisitte kalmetoineet
pl., 2
he olisivat kalmetoineet
pl., 3
minä en olisi kalmetoinut
sing., 1
sinä et olisi kalmetoinut
sing., 2
hän ei olisi kalmetoinut
sing., 3
me emme olisi kalmetoineet
pl., 1
te ette olisi kalmetoineet
pl., 2
he eivät olisi kalmetoineet
pl., 3
Potentiaali
minä kalmetoinen
sing., 1
sinä kalmetoinet
sing., 2
hän kalmetoinee
sing., 3
me kalmetoinemme
pl., 1
te kalmetoinette
pl., 2
he kalmetoinevat
pl., 3
minä en kalmetoine
sing., 1
sinä et kalmetoine
sing., 2
hän ei kalmetoine
sing., 3
me emme kalmetoine
pl., 1
te ette kalmetoine
pl., 2
he eivät kalmetoine
pl., 3
minä lienen kalmetoinut
sing., 1
sinä lienet kalmetoinut
sing., 2
hän lienee kalmetoinut
sing., 3
me lienemme kalmetoineet
pl., 1
te lienette kalmetoineet
pl., 2
he lienevät kalmetoineet
pl., 3
minä en liene kalmetoinut
sing., 1
sinä et liene kalmetoinut
sing., 2
hän ei liene kalmetoinut
sing., 3
me emme liene kalmetoineet
pl., 1
te ette liene kalmetoineet
pl., 2
he eivät liene kalmetoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kalmetoi
sing., 2
hän kalmetoikoon
sing., 3
me kalmetoikaamme
pl., 1
te kalmetoikaa
pl., 2
he kalmetoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kalmetoi
sing., 2
hän älköön kalmetoiko
sing., 3
me älkäämme kalmetoiko
pl., 1
te älkää kalmetoiko
pl., 2
he älkööt kalmetoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kalmetoinut
sing., 3
he olkoot kalmetoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kalmetoinut
sing., 3
he älkööt olko kalmetoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kalmetoida
kalmetoidakseni
Infinitiivi 2
kalmetoidessa
inessive
kalmetoiden
instructive
kalmetoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kalmetoimassa
inessive
kalmetoimasta
elative
kalmetoimaan
illative
kalmetoimalla
adessive
kalmetoimatta
abessive
kalmetoiman
instructive
Infinitiivi 4
kalmetoiminen
nominative
Infinitiivi 5
kalmetoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kalmetoiva
active
kalmetoitava
passive
Partisiipin perfekti
kalmetoinut
active
kalmetoitu
passive