Conjugation of the verb KANSALLISTAA - Finnish

kansallistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
kansallistanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä kansallistan
sing., 1
sinä kansallistat
sing., 2
me kansallistamme
pl., 1
te kansallistatte
pl., 2
he kansallistavat
pl., 3
minä en kansallista
sing., 1
sinä et kansallista
sing., 2
hän ei kansallista
sing., 3
me emme kansallista
pl., 1
te ette kansallista
pl., 2
he eivät kansallista
pl., 3
minä kansallistin
sing., 1
sinä kansallistit
sing., 2
hän kansallisti
sing., 3
me kansallistimme
pl., 1
te kansallistitte
pl., 2
he kansallistivat
pl., 3
minä en kansallistanut
sing., 1
sinä et kansallistanut
sing., 2
hän ei kansallistanut
sing., 3
me emme kansallistaneet
pl., 1
te ette kansallistaneet
pl., 2
he eivät kansallistaneet
pl., 3
minä olen kansallistanut
sing., 1
sinä olet kansallistanut
sing., 2
hän on kansallistanut
sing., 3
me olemme kansallistaneet
pl., 1
te olette kansallistaneet
pl., 2
he ovat kansallistaneet
pl., 3
minä en ole kansallistanut
sing., 1
sinä et ole kansallistanut
sing., 2
hän ei ole kansallistanut
sing., 3
me emme ole kansallistaneet
pl., 1
te ette ole kansallistaneet
pl., 2
he eivät ole kansallistaneet
pl., 3
minä olin kansallistanut
sing., 1
sinä olit kansallistanut
sing., 2
hän oli kansallistanut
sing., 3
me olimme kansallistaneet
pl., 1
te olitte kansallistaneet
pl., 2
he olivat kansallistaneet
pl., 3
minä en ollut kansallistanut
sing., 1
sinä et ollut kansallistanut
sing., 2
hän ei ollut kansallistanut
sing., 3
me emme olleet kansallistaneet
pl., 1
te ette olleet kansallistaneet
pl., 2
he eivät olleet kansallistaneet
pl., 3

Konditionaali
minä kansallistaisin
sing., 1
sinä kansallistaisit
sing., 2
hän kansallistaisi
sing., 3
me kansallistaisimme
pl., 1
te kansallistaisitte
pl., 2
he kansallistaisivat
pl., 3
minä en kansallistaisi
sing., 1
sinä et kansallistaisi
sing., 2
hän ei kansallistaisi
sing., 3
me emme kansallistaisi
pl., 1
te ette kansallistaisi
pl., 2
he eivät kansallistaisi
pl., 3
minä olisin kansallistanut
sing., 1
sinä olisit kansallistanut
sing., 2
hän olisi kansallistanut
sing., 3
me olisimme kansallistaneet
pl., 1
te olisitte kansallistaneet
pl., 2
he olisivat kansallistaneet
pl., 3
minä en olisi kansallistanut
sing., 1
sinä et olisi kansallistanut
sing., 2
hän ei olisi kansallistanut
sing., 3
me emme olisi kansallistaneet
pl., 1
te ette olisi kansallistaneet
pl., 2
he eivät olisi kansallistaneet
pl., 3

Potentiaali
minä kansallistanen
sing., 1
sinä kansallistanet
sing., 2
hän kansallistanee
sing., 3
me kansallistanemme
pl., 1
te kansallistanette
pl., 2
he kansallistanevat
pl., 3
minä en kansallistane
sing., 1
sinä et kansallistane
sing., 2
hän ei kansallistane
sing., 3
me emme kansallistane
pl., 1
te ette kansallistane
pl., 2
he eivät kansallistane
pl., 3
minä lienen kansallistanut
sing., 1
sinä lienet kansallistanut
sing., 2
hän lienee kansallistanut
sing., 3
me lienemme kansallistaneet
pl., 1
te lienette kansallistaneet
pl., 2
he lienevät kansallistaneet
pl., 3
minä en liene kansallistanut
sing., 1
sinä et liene kansallistanut
sing., 2
hän ei liene kansallistanut
sing., 3
me emme liene kansallistaneet
pl., 1
te ette liene kansallistaneet
pl., 2
he eivät liene kansallistaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän kansallistakoon
sing., 3
me kansallistakaamme
pl., 1
te kansallistakaa
pl., 2
he kansallistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kansallista
sing., 2
hän älköön kansallistako
sing., 3
me älkäämme kansallistako
pl., 1
te älkää kansallistako
pl., 2
he älkööt kansallistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kansallistanut
sing., 3
he olkoot kansallistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kansallistanut
sing., 3
he älkööt olko kansallistaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
kansallistaakseni
Infinitiivi 2
kansallistaessa
inessive
kansallistaen
instructive
kansallistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kansallistamassa
inessive
kansallistamasta
elative
kansallistamaan
illative
kansallistamalla
adessive
kansallistamatta
abessive
kansallistaman
instructive
Infinitiivi 5
kansallistamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
kansallistava
active
kansallistettava
passive
Partisiipin perfekti
kansallistanut
active
kansallistettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z