Conjugation of the verb KARAKTERISOIDA - Finnish
karakterisoida
Infinitiivi 1
karakterisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
karakterisoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä karakterisoin
sing., 1
sinä karakterisoit
sing., 2
hän karakterisoi
sing., 3
me karakterisoimme
pl., 1
te karakterisoitte
pl., 2
he karakterisoivat
pl., 3
minä en karakterisoi
sing., 1
sinä et karakterisoi
sing., 2
hän ei karakterisoi
sing., 3
me emme karakterisoi
pl., 1
te ette karakterisoi
pl., 2
he eivät karakterisoi
pl., 3
minä karakterisoin
sing., 1
sinä karakterisoit
sing., 2
hän karakterisoi
sing., 3
me karakterisoimme
pl., 1
te karakterisoitte
pl., 2
he karakterisoivat
pl., 3
minä en karakterisoinut
sing., 1
sinä et karakterisoinut
sing., 2
hän ei karakterisoinut
sing., 3
me emme karakterisoineet
pl., 1
te ette karakterisoineet
pl., 2
he eivät karakterisoineet
pl., 3
minä olen karakterisoinut
sing., 1
sinä olet karakterisoinut
sing., 2
hän on karakterisoinut
sing., 3
me olemme karakterisoineet
pl., 1
te olette karakterisoineet
pl., 2
he ovat karakterisoineet
pl., 3
minä en ole karakterisoinut
sing., 1
sinä et ole karakterisoinut
sing., 2
hän ei ole karakterisoinut
sing., 3
me emme ole karakterisoineet
pl., 1
te ette ole karakterisoineet
pl., 2
he eivät ole karakterisoineet
pl., 3
minä olin karakterisoinut
sing., 1
sinä olit karakterisoinut
sing., 2
hän oli karakterisoinut
sing., 3
me olimme karakterisoineet
pl., 1
te olitte karakterisoineet
pl., 2
he olivat karakterisoineet
pl., 3
minä en ollut karakterisoinut
sing., 1
sinä et ollut karakterisoinut
sing., 2
hän ei ollut karakterisoinut
sing., 3
me emme olleet karakterisoineet
pl., 1
te ette olleet karakterisoineet
pl., 2
he eivät olleet karakterisoineet
pl., 3
Konditionaali
minä karakterisoisin
sing., 1
sinä karakterisoisit
sing., 2
hän karakterisoisi
sing., 3
me karakterisoisimme
pl., 1
te karakterisoisitte
pl., 2
he karakterisoisivat
pl., 3
minä en karakterisoisi
sing., 1
sinä et karakterisoisi
sing., 2
hän ei karakterisoisi
sing., 3
me emme karakterisoisi
pl., 1
te ette karakterisoisi
pl., 2
he eivät karakterisoisi
pl., 3
minä olisin karakterisoinut
sing., 1
sinä olisit karakterisoinut
sing., 2
hän olisi karakterisoinut
sing., 3
me olisimme karakterisoineet
pl., 1
te olisitte karakterisoineet
pl., 2
he olisivat karakterisoineet
pl., 3
minä en olisi karakterisoinut
sing., 1
sinä et olisi karakterisoinut
sing., 2
hän ei olisi karakterisoinut
sing., 3
me emme olisi karakterisoineet
pl., 1
te ette olisi karakterisoineet
pl., 2
he eivät olisi karakterisoineet
pl., 3
Potentiaali
minä karakterisoinen
sing., 1
sinä karakterisoinet
sing., 2
hän karakterisoinee
sing., 3
me karakterisoinemme
pl., 1
te karakterisoinette
pl., 2
he karakterisoinevat
pl., 3
minä en karakterisoine
sing., 1
sinä et karakterisoine
sing., 2
hän ei karakterisoine
sing., 3
me emme karakterisoine
pl., 1
te ette karakterisoine
pl., 2
he eivät karakterisoine
pl., 3
minä lienen karakterisoinut
sing., 1
sinä lienet karakterisoinut
sing., 2
hän lienee karakterisoinut
sing., 3
me lienemme karakterisoineet
pl., 1
te lienette karakterisoineet
pl., 2
he lienevät karakterisoineet
pl., 3
minä en liene karakterisoinut
sing., 1
sinä et liene karakterisoinut
sing., 2
hän ei liene karakterisoinut
sing., 3
me emme liene karakterisoineet
pl., 1
te ette liene karakterisoineet
pl., 2
he eivät liene karakterisoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä karakterisoi
sing., 2
hän karakterisoikoon
sing., 3
me karakterisoikaamme
pl., 1
te karakterisoikaa
pl., 2
he karakterisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä karakterisoi
sing., 2
hän älköön karakterisoiko
sing., 3
me älkäämme karakterisoiko
pl., 1
te älkää karakterisoiko
pl., 2
he älkööt karakterisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon karakterisoinut
sing., 3
he olkoot karakterisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko karakterisoinut
sing., 3
he älkööt olko karakterisoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
karakterisoida
karakterisoidakseni
Infinitiivi 2
karakterisoidessa
inessive
karakterisoiden
instructive
karakterisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
karakterisoimassa
inessive
karakterisoimasta
elative
karakterisoimaan
illative
karakterisoimalla
adessive
karakterisoimatta
abessive
karakterisoiman
instructive
Infinitiivi 4
karakterisoiminen
nominative
Infinitiivi 5
karakterisoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
karakterisoiva
active
karakterisoitava
passive
Partisiipin perfekti
karakterisoinut
active
karakterisoitu
passive