Conjugation of the verb KARKEISTAA - Finnish

karkeistaa
Infinitiivi 1
karkeistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
karkeistanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä karkeistan
sing., 1
sinä karkeistat
sing., 2
hän karkeistaa
sing., 3
me karkeistamme
pl., 1
te karkeistatte
pl., 2
he karkeistavat
pl., 3
minä en karkeista
sing., 1
sinä et karkeista
sing., 2
hän ei karkeista
sing., 3
me emme karkeista
pl., 1
te ette karkeista
pl., 2
he eivät karkeista
pl., 3
minä karkeistin
sing., 1
sinä karkeistit
sing., 2
hän karkeisti
sing., 3
me karkeistimme
pl., 1
te karkeistitte
pl., 2
he karkeistivat
pl., 3
minä en karkeistanut
sing., 1
sinä et karkeistanut
sing., 2
hän ei karkeistanut
sing., 3
me emme karkeistaneet
pl., 1
te ette karkeistaneet
pl., 2
he eivät karkeistaneet
pl., 3
minä olen karkeistanut
sing., 1
sinä olet karkeistanut
sing., 2
hän on karkeistanut
sing., 3
me olemme karkeistaneet
pl., 1
te olette karkeistaneet
pl., 2
he ovat karkeistaneet
pl., 3
minä en ole karkeistanut
sing., 1
sinä et ole karkeistanut
sing., 2
hän ei ole karkeistanut
sing., 3
me emme ole karkeistaneet
pl., 1
te ette ole karkeistaneet
pl., 2
he eivät ole karkeistaneet
pl., 3
minä olin karkeistanut
sing., 1
sinä olit karkeistanut
sing., 2
hän oli karkeistanut
sing., 3
me olimme karkeistaneet
pl., 1
te olitte karkeistaneet
pl., 2
he olivat karkeistaneet
pl., 3
minä en ollut karkeistanut
sing., 1
sinä et ollut karkeistanut
sing., 2
hän ei ollut karkeistanut
sing., 3
me emme olleet karkeistaneet
pl., 1
te ette olleet karkeistaneet
pl., 2
he eivät olleet karkeistaneet
pl., 3

Konditionaali
minä karkeistaisin
sing., 1
sinä karkeistaisit
sing., 2
hän karkeistaisi
sing., 3
me karkeistaisimme
pl., 1
te karkeistaisitte
pl., 2
he karkeistaisivat
pl., 3
minä en karkeistaisi
sing., 1
sinä et karkeistaisi
sing., 2
hän ei karkeistaisi
sing., 3
me emme karkeistaisi
pl., 1
te ette karkeistaisi
pl., 2
he eivät karkeistaisi
pl., 3
minä olisin karkeistanut
sing., 1
sinä olisit karkeistanut
sing., 2
hän olisi karkeistanut
sing., 3
me olisimme karkeistaneet
pl., 1
te olisitte karkeistaneet
pl., 2
he olisivat karkeistaneet
pl., 3
minä en olisi karkeistanut
sing., 1
sinä et olisi karkeistanut
sing., 2
hän ei olisi karkeistanut
sing., 3
me emme olisi karkeistaneet
pl., 1
te ette olisi karkeistaneet
pl., 2
he eivät olisi karkeistaneet
pl., 3

Potentiaali
minä karkeistanen
sing., 1
sinä karkeistanet
sing., 2
hän karkeistanee
sing., 3
me karkeistanemme
pl., 1
te karkeistanette
pl., 2
he karkeistanevat
pl., 3
minä en karkeistane
sing., 1
sinä et karkeistane
sing., 2
hän ei karkeistane
sing., 3
me emme karkeistane
pl., 1
te ette karkeistane
pl., 2
he eivät karkeistane
pl., 3
minä lienen karkeistanut
sing., 1
sinä lienet karkeistanut
sing., 2
hän lienee karkeistanut
sing., 3
me lienemme karkeistaneet
pl., 1
te lienette karkeistaneet
pl., 2
he lienevät karkeistaneet
pl., 3
minä en liene karkeistanut
sing., 1
sinä et liene karkeistanut
sing., 2
hän ei liene karkeistanut
sing., 3
me emme liene karkeistaneet
pl., 1
te ette liene karkeistaneet
pl., 2
he eivät liene karkeistaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän karkeistakoon
sing., 3
me karkeistakaamme
pl., 1
te karkeistakaa
pl., 2
he karkeistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä karkeista
sing., 2
hän älköön karkeistako
sing., 3
me älkäämme karkeistako
pl., 1
te älkää karkeistako
pl., 2
he älkööt karkeistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon karkeistanut
sing., 3
he olkoot karkeistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko karkeistanut
sing., 3
he älkööt olko karkeistaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
karkeistaa
karkeistaakseni
Infinitiivi 2
karkeistaessa
inessive
karkeistaen
instructive
karkeistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
karkeistamassa
inessive
karkeistamasta
elative
karkeistamaan
illative
karkeistamalla
adessive
karkeistamatta
abessive
karkeistaman
instructive
Infinitiivi 4
karkeistaminen
nominative
Infinitiivi 5
karkeistamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
karkeistava
active
karkeistettava
passive
Partisiipin perfekti
karkeistanut
active
karkeistettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z