Conjugation of the verb KAVAHTAA - Finnish
kavahdan
Preesens indikatiivi, sing., 1
kavahtanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kavahdan
sing., 1
sinä kavahdat
sing., 2
me kavahdamme
pl., 1
te kavahdatte
pl., 2
he kavahtavat
pl., 3
minä en kavahda
sing., 1
sinä et kavahda
sing., 2
hän ei kavahda
sing., 3
me emme kavahda
pl., 1
te ette kavahda
pl., 2
he eivät kavahda
pl., 3
minä kavahdin
sing., 1
sinä kavahdit
sing., 2
hän kavahti
sing., 3
me kavahdimme
pl., 1
te kavahditte
pl., 2
he kavahtivat
pl., 3
minä en kavahtanut
sing., 1
sinä et kavahtanut
sing., 2
hän ei kavahtanut
sing., 3
me emme kavahtaneet
pl., 1
te ette kavahtaneet
pl., 2
he eivät kavahtaneet
pl., 3
minä olen kavahtanut
sing., 1
sinä olet kavahtanut
sing., 2
hän on kavahtanut
sing., 3
me olemme kavahtaneet
pl., 1
te olette kavahtaneet
pl., 2
he ovat kavahtaneet
pl., 3
minä en ole kavahtanut
sing., 1
sinä et ole kavahtanut
sing., 2
hän ei ole kavahtanut
sing., 3
me emme ole kavahtaneet
pl., 1
te ette ole kavahtaneet
pl., 2
he eivät ole kavahtaneet
pl., 3
minä olin kavahtanut
sing., 1
sinä olit kavahtanut
sing., 2
hän oli kavahtanut
sing., 3
me olimme kavahtaneet
pl., 1
te olitte kavahtaneet
pl., 2
he olivat kavahtaneet
pl., 3
minä en ollut kavahtanut
sing., 1
sinä et ollut kavahtanut
sing., 2
hän ei ollut kavahtanut
sing., 3
me emme olleet kavahtaneet
pl., 1
te ette olleet kavahtaneet
pl., 2
he eivät olleet kavahtaneet
pl., 3
Konditionaali
minä kavahtaisin
sing., 1
sinä kavahtaisit
sing., 2
hän kavahtaisi
sing., 3
me kavahtaisimme
pl., 1
te kavahtaisitte
pl., 2
he kavahtaisivat
pl., 3
minä en kavahtaisi
sing., 1
sinä et kavahtaisi
sing., 2
hän ei kavahtaisi
sing., 3
me emme kavahtaisi
pl., 1
te ette kavahtaisi
pl., 2
he eivät kavahtaisi
pl., 3
minä olisin kavahtanut
sing., 1
sinä olisit kavahtanut
sing., 2
hän olisi kavahtanut
sing., 3
me olisimme kavahtaneet
pl., 1
te olisitte kavahtaneet
pl., 2
he olisivat kavahtaneet
pl., 3
minä en olisi kavahtanut
sing., 1
sinä et olisi kavahtanut
sing., 2
hän ei olisi kavahtanut
sing., 3
me emme olisi kavahtaneet
pl., 1
te ette olisi kavahtaneet
pl., 2
he eivät olisi kavahtaneet
pl., 3
Potentiaali
minä kavahtanen
sing., 1
sinä kavahtanet
sing., 2
hän kavahtanee
sing., 3
me kavahtanemme
pl., 1
te kavahtanette
pl., 2
he kavahtanevat
pl., 3
minä en kavahtane
sing., 1
sinä et kavahtane
sing., 2
hän ei kavahtane
sing., 3
me emme kavahtane
pl., 1
te ette kavahtane
pl., 2
he eivät kavahtane
pl., 3
minä lienen kavahtanut
sing., 1
sinä lienet kavahtanut
sing., 2
hän lienee kavahtanut
sing., 3
me lienemme kavahtaneet
pl., 1
te lienette kavahtaneet
pl., 2
he lienevät kavahtaneet
pl., 3
minä en liene kavahtanut
sing., 1
sinä et liene kavahtanut
sing., 2
hän ei liene kavahtanut
sing., 3
me emme liene kavahtaneet
pl., 1
te ette liene kavahtaneet
pl., 2
he eivät liene kavahtaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kavahda
sing., 2
hän kavahtakoon
sing., 3
me kavahtakaamme
pl., 1
te kavahtakaa
pl., 2
he kavahtakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kavahda
sing., 2
hän älköön kavahtako
sing., 3
me älkäämme kavahtako
pl., 1
te älkää kavahtako
pl., 2
he älkööt kavahtako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kavahtanut
sing., 3
he olkoot kavahtaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kavahtanut
sing., 3
he älkööt olko kavahtaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kavahtaakseni
Infinitiivi 2
kavahtaessa
inessive
kavahtaen
instructive
kavahdettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kavahtamassa
inessive
kavahtamasta
elative
kavahtamaan
illative
kavahtamalla
adessive
kavahtamatta
abessive
kavahtaman
instructive
Infinitiivi 4
kavahtaminen
nominative
Infinitiivi 5
kavahtamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kavahtava
active
kavahdettava
passive
Partisiipin perfekti
kavahtanut
active
kavahdettu
passive