Conjugation of the verb KEIKKAILLA - Finnish
keikkailla
Infinitiivi 1
keikkailen
Preesens indikatiivi, sing., 1
Indikatiivi
minä keikkailen
sing., 1
sinä keikkailet
sing., 2
hän keikkailee
sing., 3
me keikkailemme
pl., 1
te keikkailette
pl., 2
he keikkailevat
pl., 3
minä en keikkaile
sing., 1
sinä et keikkaile
sing., 2
hän ei keikkaile
sing., 3
me emme keikkaile
pl., 1
te ette keikkaile
pl., 2
he eivät keikkaile
pl., 3
minä keikkailin
sing., 1
sinä keikkailit
sing., 2
hän keikkaili
sing., 3
me keikkailimme
pl., 1
te keikkailitte
pl., 2
he keikkailivat
pl., 3
minä en keikkaillut
sing., 1
sinä et keikkaillut
sing., 2
hän ei keikkaillut
sing., 3
me emme keikkailleet
pl., 1
te ette keikkailleet
pl., 2
he eivät keikkailleet
pl., 3
minä olen keikkaillut
sing., 1
sinä olet keikkaillut
sing., 2
me olemme keikkailleet
pl., 1
te olette keikkailleet
pl., 2
he ovat keikkailleet
pl., 3
minä en ole keikkaillut
sing., 1
sinä et ole keikkaillut
sing., 2
hän ei ole keikkaillut
sing., 3
me emme ole keikkailleet
pl., 1
te ette ole keikkailleet
pl., 2
he eivät ole keikkailleet
pl., 3
minä olin keikkaillut
sing., 1
sinä olit keikkaillut
sing., 2
hän oli keikkaillut
sing., 3
me olimme keikkailleet
pl., 1
te olitte keikkailleet
pl., 2
he olivat keikkailleet
pl., 3
minä en ollut keikkaillut
sing., 1
sinä et ollut keikkaillut
sing., 2
hän ei ollut keikkaillut
sing., 3
me emme olleet keikkailleet
pl., 1
te ette olleet keikkailleet
pl., 2
he eivät olleet keikkailleet
pl., 3
Konditionaali
minä keikkailisin
sing., 1
sinä keikkailisit
sing., 2
hän keikkailisi
sing., 3
me keikkailisimme
pl., 1
te keikkailisitte
pl., 2
he keikkailisivat
pl., 3
minä en keikkailisi
sing., 1
sinä et keikkailisi
sing., 2
hän ei keikkailisi
sing., 3
me emme keikkailisi
pl., 1
te ette keikkailisi
pl., 2
he eivät keikkailisi
pl., 3
minä olisin keikkaillut
sing., 1
sinä olisit keikkaillut
sing., 2
hän olisi keikkaillut
sing., 3
me olisimme keikkailleet
pl., 1
te olisitte keikkailleet
pl., 2
he olisivat keikkailleet
pl., 3
minä en olisi keikkaillut
sing., 1
sinä et olisi keikkaillut
sing., 2
hän ei olisi keikkaillut
sing., 3
me emme olisi keikkailleet
pl., 1
te ette olisi keikkailleet
pl., 2
he eivät olisi keikkailleet
pl., 3
Potentiaali
minä keikkaillen
sing., 1
sinä keikkaillet
sing., 2
hän keikkaillee
sing., 3
me keikkaillemme
pl., 1
te keikkaillette
pl., 2
he keikkaillevat
pl., 3
minä en keikkaille
sing., 1
sinä et keikkaille
sing., 2
hän ei keikkaille
sing., 3
me emme keikkaille
pl., 1
te ette keikkaille
pl., 2
he eivät keikkaille
pl., 3
minä lienen keikkaillut
sing., 1
sinä lienet keikkaillut
sing., 2
hän lienee keikkaillut
sing., 3
me lienemme keikkailleet
pl., 1
te lienette keikkailleet
pl., 2
he lienevät keikkailleet
pl., 3
minä en liene keikkaillut
sing., 1
sinä et liene keikkaillut
sing., 2
hän ei liene keikkaillut
sing., 3
me emme liene keikkailleet
pl., 1
te ette liene keikkailleet
pl., 2
he eivät liene keikkailleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä keikkaile
sing., 2
hän keikkailkoon
sing., 3
me keikkailkaamme
pl., 1
te keikkailkaa
pl., 2
he keikkailkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä keikkaile
sing., 2
hän älköön keikkailko
sing., 3
me älkäämme keikkailko
pl., 1
te älkää keikkailko
pl., 2
he älkööt keikkailko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon keikkaillut
sing., 3
he olkoot keikkailleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko keikkaillut
sing., 3
he älkööt olko keikkailleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
keikkailla
keikkaillakseni
Infinitiivi 2
keikkaillessa
inessive
keikkaillen
instructive
keikkailtaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
keikkailemassa
inessive
keikkailemasta
elative
keikkailemaan
illative
keikkailemalla
adessive
keikkailematta
abessive
keikkaileman
instructive
Infinitiivi 4
keikkaileminen
nominative
Infinitiivi 5
keikkailemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
keikkaileva
active
keikkailtava
passive
Partisiipin perfekti
keikkailtu
passive