Conjugation of the verb KEINAHDELLA - Finnish

keinahdella
Infinitiivi 1
keinahtelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
keinahdellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä keinahtelen
sing., 1
sinä keinahtelet
sing., 2
hän keinahtelee
sing., 3
me keinahtelemme
pl., 1
te keinahtelette
pl., 2
he keinahtelevat
pl., 3
minä en keinahtele
sing., 1
sinä et keinahtele
sing., 2
hän ei keinahtele
sing., 3
me emme keinahtele
pl., 1
te ette keinahtele
pl., 2
he eivät keinahtele
pl., 3
minä keinahtelin
sing., 1
sinä keinahtelit
sing., 2
hän keinahteli
sing., 3
me keinahtelimme
pl., 1
te keinahtelitte
pl., 2
he keinahtelivat
pl., 3
minä en keinahdellut
sing., 1
sinä et keinahdellut
sing., 2
hän ei keinahdellut
sing., 3
me emme keinahdelleet
pl., 1
te ette keinahdelleet
pl., 2
he eivät keinahdelleet
pl., 3
minä olen keinahdellut
sing., 1
sinä olet keinahdellut
sing., 2
hän on keinahdellut
sing., 3
me olemme keinahdelleet
pl., 1
te olette keinahdelleet
pl., 2
he ovat keinahdelleet
pl., 3
minä en ole keinahdellut
sing., 1
sinä et ole keinahdellut
sing., 2
hän ei ole keinahdellut
sing., 3
me emme ole keinahdelleet
pl., 1
te ette ole keinahdelleet
pl., 2
he eivät ole keinahdelleet
pl., 3
minä olin keinahdellut
sing., 1
sinä olit keinahdellut
sing., 2
hän oli keinahdellut
sing., 3
me olimme keinahdelleet
pl., 1
te olitte keinahdelleet
pl., 2
he olivat keinahdelleet
pl., 3
minä en ollut keinahdellut
sing., 1
sinä et ollut keinahdellut
sing., 2
hän ei ollut keinahdellut
sing., 3
me emme olleet keinahdelleet
pl., 1
te ette olleet keinahdelleet
pl., 2
he eivät olleet keinahdelleet
pl., 3

Konditionaali
minä keinahtelisin
sing., 1
sinä keinahtelisit
sing., 2
hän keinahtelisi
sing., 3
me keinahtelisimme
pl., 1
te keinahtelisitte
pl., 2
he keinahtelisivat
pl., 3
minä en keinahtelisi
sing., 1
sinä et keinahtelisi
sing., 2
hän ei keinahtelisi
sing., 3
me emme keinahtelisi
pl., 1
te ette keinahtelisi
pl., 2
he eivät keinahtelisi
pl., 3
minä olisin keinahdellut
sing., 1
sinä olisit keinahdellut
sing., 2
hän olisi keinahdellut
sing., 3
me olisimme keinahdelleet
pl., 1
te olisitte keinahdelleet
pl., 2
he olisivat keinahdelleet
pl., 3
minä en olisi keinahdellut
sing., 1
sinä et olisi keinahdellut
sing., 2
hän ei olisi keinahdellut
sing., 3
me emme olisi keinahdelleet
pl., 1
te ette olisi keinahdelleet
pl., 2
he eivät olisi keinahdelleet
pl., 3

Potentiaali
minä keinahdellen
sing., 1
sinä keinahdellet
sing., 2
hän keinahdellee
sing., 3
me keinahdellemme
pl., 1
te keinahdellette
pl., 2
he keinahdellevat
pl., 3
minä en keinahdelle
sing., 1
sinä et keinahdelle
sing., 2
hän ei keinahdelle
sing., 3
me emme keinahdelle
pl., 1
te ette keinahdelle
pl., 2
he eivät keinahdelle
pl., 3
minä lienen keinahdellut
sing., 1
sinä lienet keinahdellut
sing., 2
hän lienee keinahdellut
sing., 3
me lienemme keinahdelleet
pl., 1
te lienette keinahdelleet
pl., 2
he lienevät keinahdelleet
pl., 3
minä en liene keinahdellut
sing., 1
sinä et liene keinahdellut
sing., 2
hän ei liene keinahdellut
sing., 3
me emme liene keinahdelleet
pl., 1
te ette liene keinahdelleet
pl., 2
he eivät liene keinahdelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä keinahtele
sing., 2
hän keinahdelkoon
sing., 3
me keinahdelkaamme
pl., 1
te keinahdelkaa
pl., 2
he keinahdelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä keinahtele
sing., 2
hän älköön keinahdelko
sing., 3
me älkäämme keinahdelko
pl., 1
te älkää keinahdelko
pl., 2
he älkööt keinahdelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon keinahdellut
sing., 3
he olkoot keinahdelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko keinahdellut
sing., 3
he älkööt olko keinahdelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
keinahdella
keinahdellakseni
Infinitiivi 2
keinahdellessa
inessive
keinahdellen
instructive
keinahdeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
keinahtelemassa
inessive
keinahtelemasta
elative
keinahtelemaan
illative
keinahtelemalla
adessive
keinahtelematta
abessive
keinahteleman
instructive
Infinitiivi 4
keinahteleminen
nominative
Infinitiivi 5
keinahtelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
keinahteleva
active
keinahdeltava
passive
Partisiipin perfekti
keinahdellut
active
keinahdeltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z