Conjugation of the verb KELJUILLA - Finnish

keljuilla
Infinitiivi 1
keljuilen
Preesens indikatiivi, sing., 1
keljuillut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä keljuilen
sing., 1
sinä keljuilet
sing., 2
hän keljuilee
sing., 3
me keljuilemme
pl., 1
te keljuilette
pl., 2
he keljuilevat
pl., 3
minä en keljuile
sing., 1
sinä et keljuile
sing., 2
hän ei keljuile
sing., 3
me emme keljuile
pl., 1
te ette keljuile
pl., 2
he eivät keljuile
pl., 3
minä keljuilin
sing., 1
sinä keljuilit
sing., 2
hän keljuili
sing., 3
me keljuilimme
pl., 1
te keljuilitte
pl., 2
he keljuilivat
pl., 3
minä en keljuillut
sing., 1
sinä et keljuillut
sing., 2
hän ei keljuillut
sing., 3
me emme keljuilleet
pl., 1
te ette keljuilleet
pl., 2
he eivät keljuilleet
pl., 3
minä olen keljuillut
sing., 1
sinä olet keljuillut
sing., 2
hän on keljuillut
sing., 3
me olemme keljuilleet
pl., 1
te olette keljuilleet
pl., 2
he ovat keljuilleet
pl., 3
minä en ole keljuillut
sing., 1
sinä et ole keljuillut
sing., 2
hän ei ole keljuillut
sing., 3
me emme ole keljuilleet
pl., 1
te ette ole keljuilleet
pl., 2
he eivät ole keljuilleet
pl., 3
minä olin keljuillut
sing., 1
sinä olit keljuillut
sing., 2
hän oli keljuillut
sing., 3
me olimme keljuilleet
pl., 1
te olitte keljuilleet
pl., 2
he olivat keljuilleet
pl., 3
minä en ollut keljuillut
sing., 1
sinä et ollut keljuillut
sing., 2
hän ei ollut keljuillut
sing., 3
me emme olleet keljuilleet
pl., 1
te ette olleet keljuilleet
pl., 2
he eivät olleet keljuilleet
pl., 3

Konditionaali
minä keljuilisin
sing., 1
sinä keljuilisit
sing., 2
hän keljuilisi
sing., 3
me keljuilisimme
pl., 1
te keljuilisitte
pl., 2
he keljuilisivat
pl., 3
minä en keljuilisi
sing., 1
sinä et keljuilisi
sing., 2
hän ei keljuilisi
sing., 3
me emme keljuilisi
pl., 1
te ette keljuilisi
pl., 2
he eivät keljuilisi
pl., 3
minä olisin keljuillut
sing., 1
sinä olisit keljuillut
sing., 2
hän olisi keljuillut
sing., 3
me olisimme keljuilleet
pl., 1
te olisitte keljuilleet
pl., 2
he olisivat keljuilleet
pl., 3
minä en olisi keljuillut
sing., 1
sinä et olisi keljuillut
sing., 2
hän ei olisi keljuillut
sing., 3
me emme olisi keljuilleet
pl., 1
te ette olisi keljuilleet
pl., 2
he eivät olisi keljuilleet
pl., 3

Potentiaali
minä keljuillen
sing., 1
sinä keljuillet
sing., 2
hän keljuillee
sing., 3
me keljuillemme
pl., 1
te keljuillette
pl., 2
he keljuillevat
pl., 3
minä en keljuille
sing., 1
sinä et keljuille
sing., 2
hän ei keljuille
sing., 3
me emme keljuille
pl., 1
te ette keljuille
pl., 2
he eivät keljuille
pl., 3
minä lienen keljuillut
sing., 1
sinä lienet keljuillut
sing., 2
hän lienee keljuillut
sing., 3
me lienemme keljuilleet
pl., 1
te lienette keljuilleet
pl., 2
he lienevät keljuilleet
pl., 3
minä en liene keljuillut
sing., 1
sinä et liene keljuillut
sing., 2
hän ei liene keljuillut
sing., 3
me emme liene keljuilleet
pl., 1
te ette liene keljuilleet
pl., 2
he eivät liene keljuilleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä keljuile
sing., 2
hän keljuilkoon
sing., 3
me keljuilkaamme
pl., 1
te keljuilkaa
pl., 2
he keljuilkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä keljuile
sing., 2
hän älköön keljuilko
sing., 3
me älkäämme keljuilko
pl., 1
te älkää keljuilko
pl., 2
he älkööt keljuilko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon keljuillut
sing., 3
he olkoot keljuilleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko keljuillut
sing., 3
he älkööt olko keljuilleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
keljuilla
keljuillakseni
Infinitiivi 2
keljuillessa
inessive
keljuillen
instructive
keljuiltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
keljuilemassa
inessive
keljuilemasta
elative
keljuilemaan
illative
keljuilemalla
adessive
keljuilematta
abessive
keljuileman
instructive
Infinitiivi 4
keljuileminen
nominative
Infinitiivi 5
keljuilemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
keljuileva
active
keljuiltava
passive
Partisiipin perfekti
keljuillut
active
keljuiltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z