Conjugation of the verb KIIVAILLA - Finnish
kiivailla
Infinitiivi 1
kiivailen
Preesens indikatiivi, sing., 1
kiivaillut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kiivailen
sing., 1
sinä kiivailet
sing., 2
hän kiivailee
sing., 3
me kiivailemme
pl., 1
te kiivailette
pl., 2
he kiivailevat
pl., 3
minä en kiivaile
sing., 1
sinä et kiivaile
sing., 2
hän ei kiivaile
sing., 3
me emme kiivaile
pl., 1
te ette kiivaile
pl., 2
he eivät kiivaile
pl., 3
minä kiivailin
sing., 1
sinä kiivailit
sing., 2
hän kiivaili
sing., 3
me kiivailimme
pl., 1
te kiivailitte
pl., 2
he kiivailivat
pl., 3
minä en kiivaillut
sing., 1
sinä et kiivaillut
sing., 2
hän ei kiivaillut
sing., 3
me emme kiivailleet
pl., 1
te ette kiivailleet
pl., 2
he eivät kiivailleet
pl., 3
minä olen kiivaillut
sing., 1
sinä olet kiivaillut
sing., 2
hän on kiivaillut
sing., 3
me olemme kiivailleet
pl., 1
te olette kiivailleet
pl., 2
he ovat kiivailleet
pl., 3
minä en ole kiivaillut
sing., 1
sinä et ole kiivaillut
sing., 2
hän ei ole kiivaillut
sing., 3
me emme ole kiivailleet
pl., 1
te ette ole kiivailleet
pl., 2
he eivät ole kiivailleet
pl., 3
minä olin kiivaillut
sing., 1
sinä olit kiivaillut
sing., 2
hän oli kiivaillut
sing., 3
me olimme kiivailleet
pl., 1
te olitte kiivailleet
pl., 2
he olivat kiivailleet
pl., 3
minä en ollut kiivaillut
sing., 1
sinä et ollut kiivaillut
sing., 2
hän ei ollut kiivaillut
sing., 3
me emme olleet kiivailleet
pl., 1
te ette olleet kiivailleet
pl., 2
he eivät olleet kiivailleet
pl., 3
Konditionaali
minä kiivailisin
sing., 1
sinä kiivailisit
sing., 2
hän kiivailisi
sing., 3
me kiivailisimme
pl., 1
te kiivailisitte
pl., 2
he kiivailisivat
pl., 3
minä en kiivailisi
sing., 1
sinä et kiivailisi
sing., 2
hän ei kiivailisi
sing., 3
me emme kiivailisi
pl., 1
te ette kiivailisi
pl., 2
he eivät kiivailisi
pl., 3
minä olisin kiivaillut
sing., 1
sinä olisit kiivaillut
sing., 2
hän olisi kiivaillut
sing., 3
me olisimme kiivailleet
pl., 1
te olisitte kiivailleet
pl., 2
he olisivat kiivailleet
pl., 3
minä en olisi kiivaillut
sing., 1
sinä et olisi kiivaillut
sing., 2
hän ei olisi kiivaillut
sing., 3
me emme olisi kiivailleet
pl., 1
te ette olisi kiivailleet
pl., 2
he eivät olisi kiivailleet
pl., 3
Potentiaali
minä kiivaillen
sing., 1
sinä kiivaillet
sing., 2
hän kiivaillee
sing., 3
me kiivaillemme
pl., 1
te kiivaillette
pl., 2
he kiivaillevat
pl., 3
minä en kiivaille
sing., 1
sinä et kiivaille
sing., 2
hän ei kiivaille
sing., 3
me emme kiivaille
pl., 1
te ette kiivaille
pl., 2
he eivät kiivaille
pl., 3
minä lienen kiivaillut
sing., 1
sinä lienet kiivaillut
sing., 2
hän lienee kiivaillut
sing., 3
me lienemme kiivailleet
pl., 1
te lienette kiivailleet
pl., 2
he lienevät kiivailleet
pl., 3
minä en liene kiivaillut
sing., 1
sinä et liene kiivaillut
sing., 2
hän ei liene kiivaillut
sing., 3
me emme liene kiivailleet
pl., 1
te ette liene kiivailleet
pl., 2
he eivät liene kiivailleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kiivaile
sing., 2
hän kiivailkoon
sing., 3
me kiivailkaamme
pl., 1
te kiivailkaa
pl., 2
he kiivailkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kiivaile
sing., 2
hän älköön kiivailko
sing., 3
me älkäämme kiivailko
pl., 1
te älkää kiivailko
pl., 2
he älkööt kiivailko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kiivaillut
sing., 3
he olkoot kiivailleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kiivaillut
sing., 3
he älkööt olko kiivailleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kiivailla
kiivaillakseni
Infinitiivi 2
kiivaillessa
inessive
kiivaillen
instructive
kiivailtaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kiivailemassa
inessive
kiivailemasta
elative
kiivailemaan
illative
kiivailemalla
adessive
kiivailematta
abessive
kiivaileman
instructive
Infinitiivi 4
kiivaileminen
nominative
Infinitiivi 5
kiivailemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kiivaileva
active
kiivailtava
passive
Partisiipin perfekti
kiivaillut
active
kiivailtu
passive