Conjugation of the verb KOMISTUA - Finnish
komistua
Infinitiivi 1
komistun
Preesens indikatiivi, sing., 1
komistunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä komistun
sing., 1
sinä komistut
sing., 2
hän komistuu
sing., 3
me komistumme
pl., 1
te komistutte
pl., 2
he komistuvat
pl., 3
minä en komistu
sing., 1
sinä et komistu
sing., 2
hän ei komistu
sing., 3
me emme komistu
pl., 1
te ette komistu
pl., 2
he eivät komistu
pl., 3
minä komistuin
sing., 1
sinä komistuit
sing., 2
hän komistui
sing., 3
me komistuimme
pl., 1
te komistuitte
pl., 2
he komistuivat
pl., 3
minä en komistunut
sing., 1
sinä et komistunut
sing., 2
hän ei komistunut
sing., 3
me emme komistuneet
pl., 1
te ette komistuneet
pl., 2
he eivät komistuneet
pl., 3
minä olen komistunut
sing., 1
sinä olet komistunut
sing., 2
hän on komistunut
sing., 3
me olemme komistuneet
pl., 1
te olette komistuneet
pl., 2
he ovat komistuneet
pl., 3
minä en ole komistunut
sing., 1
sinä et ole komistunut
sing., 2
hän ei ole komistunut
sing., 3
me emme ole komistuneet
pl., 1
te ette ole komistuneet
pl., 2
he eivät ole komistuneet
pl., 3
minä olin komistunut
sing., 1
sinä olit komistunut
sing., 2
hän oli komistunut
sing., 3
me olimme komistuneet
pl., 1
te olitte komistuneet
pl., 2
he olivat komistuneet
pl., 3
minä en ollut komistunut
sing., 1
sinä et ollut komistunut
sing., 2
hän ei ollut komistunut
sing., 3
me emme olleet komistuneet
pl., 1
te ette olleet komistuneet
pl., 2
he eivät olleet komistuneet
pl., 3
Konditionaali
minä komistuisin
sing., 1
sinä komistuisit
sing., 2
hän komistuisi
sing., 3
me komistuisimme
pl., 1
te komistuisitte
pl., 2
he komistuisivat
pl., 3
minä en komistuisi
sing., 1
sinä et komistuisi
sing., 2
hän ei komistuisi
sing., 3
me emme komistuisi
pl., 1
te ette komistuisi
pl., 2
he eivät komistuisi
pl., 3
minä olisin komistunut
sing., 1
sinä olisit komistunut
sing., 2
hän olisi komistunut
sing., 3
me olisimme komistuneet
pl., 1
te olisitte komistuneet
pl., 2
he olisivat komistuneet
pl., 3
minä en olisi komistunut
sing., 1
sinä et olisi komistunut
sing., 2
hän ei olisi komistunut
sing., 3
me emme olisi komistuneet
pl., 1
te ette olisi komistuneet
pl., 2
he eivät olisi komistuneet
pl., 3
Potentiaali
minä komistunen
sing., 1
sinä komistunet
sing., 2
hän komistunee
sing., 3
me komistunemme
pl., 1
te komistunette
pl., 2
he komistunevat
pl., 3
minä en komistune
sing., 1
sinä et komistune
sing., 2
hän ei komistune
sing., 3
me emme komistune
pl., 1
te ette komistune
pl., 2
he eivät komistune
pl., 3
minä lienen komistunut
sing., 1
sinä lienet komistunut
sing., 2
hän lienee komistunut
sing., 3
me lienemme komistuneet
pl., 1
te lienette komistuneet
pl., 2
he lienevät komistuneet
pl., 3
minä en liene komistunut
sing., 1
sinä et liene komistunut
sing., 2
hän ei liene komistunut
sing., 3
me emme liene komistuneet
pl., 1
te ette liene komistuneet
pl., 2
he eivät liene komistuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä komistu
sing., 2
hän komistukoon
sing., 3
me komistukaamme
pl., 1
te komistukaa
pl., 2
he komistukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä komistu
sing., 2
hän älköön komistuko
sing., 3
me älkäämme komistuko
pl., 1
te älkää komistuko
pl., 2
he älkööt komistuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon komistunut
sing., 3
he olkoot komistuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko komistunut
sing., 3
he älkööt olko komistuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
komistua
komistuakseni
Infinitiivi 2
komistuessa
inessive
komistuen
instructive
komistuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
komistumassa
inessive
komistumasta
elative
komistumaan
illative
komistumalla
adessive
komistumatta
abessive
komistuman
instructive
Infinitiivi 4
komistuminen
nominative
Infinitiivi 5
komistumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
komistuva
active
komistuttava
passive
Partisiipin perfekti
komistunut
active
komistuttu
passive