Conjugation of the verb KOUKERRELLA - Finnish

koukerrella
Infinitiivi 1
koukertelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
koukerrellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä koukertelen
sing., 1
sinä koukertelet
sing., 2
hän koukertelee
sing., 3
me koukertelemme
pl., 1
te koukertelette
pl., 2
he koukertelevat
pl., 3
minä en koukertele
sing., 1
sinä et koukertele
sing., 2
hän ei koukertele
sing., 3
me emme koukertele
pl., 1
te ette koukertele
pl., 2
he eivät koukertele
pl., 3
minä koukertelin
sing., 1
sinä koukertelit
sing., 2
hän koukerteli
sing., 3
me koukertelimme
pl., 1
te koukertelitte
pl., 2
he koukertelivat
pl., 3
minä en koukerrellut
sing., 1
sinä et koukerrellut
sing., 2
hän ei koukerrellut
sing., 3
me emme koukerrelleet
pl., 1
te ette koukerrelleet
pl., 2
he eivät koukerrelleet
pl., 3
minä olen koukerrellut
sing., 1
sinä olet koukerrellut
sing., 2
hän on koukerrellut
sing., 3
me olemme koukerrelleet
pl., 1
te olette koukerrelleet
pl., 2
he ovat koukerrelleet
pl., 3
minä en ole koukerrellut
sing., 1
sinä et ole koukerrellut
sing., 2
hän ei ole koukerrellut
sing., 3
me emme ole koukerrelleet
pl., 1
te ette ole koukerrelleet
pl., 2
he eivät ole koukerrelleet
pl., 3
minä olin koukerrellut
sing., 1
sinä olit koukerrellut
sing., 2
hän oli koukerrellut
sing., 3
me olimme koukerrelleet
pl., 1
te olitte koukerrelleet
pl., 2
he olivat koukerrelleet
pl., 3
minä en ollut koukerrellut
sing., 1
sinä et ollut koukerrellut
sing., 2
hän ei ollut koukerrellut
sing., 3
me emme olleet koukerrelleet
pl., 1
te ette olleet koukerrelleet
pl., 2
he eivät olleet koukerrelleet
pl., 3

Konditionaali
minä koukertelisin
sing., 1
sinä koukertelisit
sing., 2
hän koukertelisi
sing., 3
me koukertelisimme
pl., 1
te koukertelisitte
pl., 2
he koukertelisivat
pl., 3
minä en koukertelisi
sing., 1
sinä et koukertelisi
sing., 2
hän ei koukertelisi
sing., 3
me emme koukertelisi
pl., 1
te ette koukertelisi
pl., 2
he eivät koukertelisi
pl., 3
minä olisin koukerrellut
sing., 1
sinä olisit koukerrellut
sing., 2
hän olisi koukerrellut
sing., 3
me olisimme koukerrelleet
pl., 1
te olisitte koukerrelleet
pl., 2
he olisivat koukerrelleet
pl., 3
minä en olisi koukerrellut
sing., 1
sinä et olisi koukerrellut
sing., 2
hän ei olisi koukerrellut
sing., 3
me emme olisi koukerrelleet
pl., 1
te ette olisi koukerrelleet
pl., 2
he eivät olisi koukerrelleet
pl., 3

Potentiaali
minä koukerrellen
sing., 1
sinä koukerrellet
sing., 2
hän koukerrellee
sing., 3
me koukerrellemme
pl., 1
te koukerrellette
pl., 2
he koukerrellevat
pl., 3
minä en koukerrelle
sing., 1
sinä et koukerrelle
sing., 2
hän ei koukerrelle
sing., 3
me emme koukerrelle
pl., 1
te ette koukerrelle
pl., 2
he eivät koukerrelle
pl., 3
minä lienen koukerrellut
sing., 1
sinä lienet koukerrellut
sing., 2
hän lienee koukerrellut
sing., 3
me lienemme koukerrelleet
pl., 1
te lienette koukerrelleet
pl., 2
he lienevät koukerrelleet
pl., 3
minä en liene koukerrellut
sing., 1
sinä et liene koukerrellut
sing., 2
hän ei liene koukerrellut
sing., 3
me emme liene koukerrelleet
pl., 1
te ette liene koukerrelleet
pl., 2
he eivät liene koukerrelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä koukertele
sing., 2
hän koukerrelkoon
sing., 3
me koukerrelkaamme
pl., 1
te koukerrelkaa
pl., 2
he koukerrelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä koukertele
sing., 2
hän älköön koukerrelko
sing., 3
me älkäämme koukerrelko
pl., 1
te älkää koukerrelko
pl., 2
he älkööt koukerrelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon koukerrellut
sing., 3
he olkoot koukerrelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko koukerrellut
sing., 3
he älkööt olko koukerrelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
koukerrella
koukerrellakseni
Infinitiivi 2
koukerrellessa
inessive
koukerrellen
instructive
koukerreltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
koukertelemassa
inessive
koukertelemasta
elative
koukertelemaan
illative
koukertelemalla
adessive
koukertelematta
abessive
koukerteleman
instructive
Infinitiivi 4
koukerteleminen
nominative
Infinitiivi 5
koukertelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
koukerteleva
active
koukerreltava
passive
Partisiipin perfekti
koukerrellut
active
koukerreltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z